Podílové fondy v únoru: Optimismus, kam se podíváte. Jen se nesmíte dívat do Ruska

| redakce

V únoru se investičním fondům po slabém lednu velmi dařilo. Více než 85 % z nich uzavřelo měsíc v plusu, když jejich výsledky podpořil růst na globálním akciovém trhu. Navzdory vysoké volatilitě uzavřela v únoru většina burz obchodování v kladném teritoriu, i když se v řadě případů jednalo jen o mírný růst. Index MSCI AC World, který odráží situaci na globálním trhu, narostl o +4,7 % (v USD). Negativně se na výsledcích fondů projevilo posílení české koruny vůči cizím měnám, zejména vůči americkému dolaru (o +2,7 %).

V únoru nakonec hrály prim vyspělé trhy, jejichž index MSCI World v dolarech vzrostl o 4,4 %. Fondy zaměřené na burzy rozvinutých evropských zemí posílily průměrně o 3,9 %. Mezi nejlepší produkty patřil CS Equity Fund (Lux) - Italy B (Acc) (EUR), který investuje na italském akciovém trhu (+11,5 %). Lídrem mezi fondy, které jsou vedeny v české koruně, se stal s výsledkem +1,9 % fond ESPA STOCK EUROPE-ACTIVE VT (Acc) (Kč).

Průměrné výnosy akciových fondů v České republice (v Kč, únor 2014)

Atraktivního výnosu dosáhly opět produkty, které svá aktiva investují na americkém akciovém trhu (+1,9 %). Jejich průměrná výkonnost za posledních 12 měsíců už překročila +25 %. V únoru tamní hlavní burzovní index S&P 500 vytvořil nová historická maxima.

Už poněkolikáté se hůře vedlo rozvíjejícím se trhům. Index MSCI Emerging Markets připsal 3,2 % (v USD). Na horší výsledky obchodování měla v řadě rozvíjejících se zemí vliv další eskalace politické krize na Ukrajině. Nakonec však nejméně důvodů ke spokojenosti měli investoři do ruských akciových fondů, protože jejich investice ztrácely průměrně 4,0 %.

Průměrné výnosy smíšených fondů dostupných v České republice (v Kč, únor 2014)

Ve skupině smíšených fondů měly navrch fondy s dynamickou strategií a fondy aktivní alokace, jejichž hodnota rostla průměrně v jednotlivých případech o 1,8 % a 1,3 %. O něco horší výsledky zaznamenaly smíšené vyvážené fondy a fondy stabilního růstu, které dosáhly výkonnosti +1,0 % a +0,9 %. V první z uvedených skupin nejvíce rostl fond KB Privátní správa aktiv 4, OPF (Kč), a to o 3,2 %. Mezi fondy aktivní alokace nejvyšších výnosů dosáhl Parvest – ČP INVEST Fond živé planety, OPF (Kč) (+4,5%).

Na tuzemském dluhopisovém trhu došlo v únoru k poklesu úrokových sazeb a růstu cen, zejména v druhé polovině měsíce. Podobná situace nastala také v Polsku. V případě 10letých dluhopisů ostatních zemí "nové Evropy", tedy Ruska, Turecka, Rumunska nebo Maďarska, výnosy klesaly.

Průměrné výnosy dluhopisových fondů a fondů peněžního trhu dostupných v České republice (v Kč, únor 2014)

Není proto překvapením, že mezi dluhopisovými produkty nejlepších výsledků dosáhly současně evropské High Yield fondy a univerzální dluhopisové fondy "nové Evropy", jejichž průměrný výnos byl v obou případech +0,9 %. V první skupině nejvíce rostl Parvest – Bond Euro High Yield A (Acc) (EUR) (+2,1 %), nejlepším produktem denominovaným v koruně byl s výsledkem +1,6 % ESPA BOND EUROPE-HIGH YIELD VT (Acc) (Kč). Výkonnostním lídrem v druhé skupině se za minulý měsíc stal KBC Renta – Zlotyrenta A (Acc) (PLN)(+2,3%), jehož výsledky jsou do velké míry závislé na obligacích denominovaných v polských zlotých. Nejvyšších výnosů mezi fondy vedenými v koruně dosáhl s +2,3 % fond Conseq Invest – New Europe Bond Fund D (Dis) (Kč).

Ve srovnání s tím o něco hůře dopadly fondy, které investují na tuzemském dluhopisovém trhu. Ty rostly o 0,2 %. Nejvyšší výnos z nich vykázaly ING International Czech Bond P (Acc) (Kč) a Pioneer obligační fond, OPF (Kč), které dosáhly v jednotlivých případech +0,46 % a +0,43 %. Pouze jeden fond ve skupině zaznamenal zápornou výkonnost.

Zdroj: Analizy Online

reklama
reklama