Ukrajina: SHORT a LONG pohled na současné turbulence na pomezí Evropy a Ruska

| Roman Chlupatý

Krize na Ukrajině se pravděpodobně dále vyhrocovat nebude, i tak by ji ale investoři měli pozorně sledovat. Referendum o budoucnosti Krymu, stejně jako rétorika zúčastněných stran, totiž může přechodně s trhem výrazně zacvičit. Karty jsou nicméně rozdány tak, že lze čekat postupné zklidnění. Destabilizované nebo izolované Rusko by totiž Evropě i USA nadělalo více starostí než užitku, shodli se experti oslovení v rámci naší ankety.

UKRAJINA SHORT

Nick Beecroft

Nick Beecroft (C-View): Evropa a Rusko jsou na sobě závislé, kvůli Ukrajině se nepoperou

Ukrajinu je v tuto chvíli potřeba pozorně sledovat. Podle mě je málo pravděpodobné, že se tamní krize výrazně vyhrotí, a to kvůli zájmům Evropy i Ruska. Obě strany určitě nechtějí velkou roztržku, jíž by byl i významnější hospodářský střet. Německo je do jisté míry závislé na Rusku, a proto nečekám, že by se Evropa rozhodla uvalit na Rusko tvrdé sankce.

Nemyslím si, že by si evropské mocnosti vybrali Ukrajinu jako precedentní případ, kvůli kterému by se pustily do ekonomické bitvy s Ruskem. Držím v tomto případě palce sám sobě, ale troufám si tvrdit, že na 60 nebo 65 % Ukrajina zmizí z předních stránek novin během pár týdnů.

Nikolaus Görg

Nikolaus Görg (Bank Gutmann): Ukrajinu dále sledujeme, vyhrocení konfliktu ale nečekáme

Konflikt na Ukrajině nadále sledujeme. Na trhu došlo v souvislosti s její situací k jistému zklidnění. Překvapila mě reakce na začátku minulého týdne, kdy došlo k výraznému propadu cen ruských akcií. Gazprom například oslabil o 17 %, něco podobného se tak často nevidí, ani v roce 2008 k tomu nedošlo.

Ve svých strategiích přitom vycházíme z toho, že jakmile na Krymu proběhne referendum, bude pro Západ velice obtížné dělat něco zásadního. Podle nás Evropa a USA nepůjdou příliš daleko za slovní intervence nebo vcelku bezvýznamné sankce. Putin tedy svým způsobem zvítězí. Nevím, zda půjde o anexi, nebo zda dojde k nějaké dohodě, která oficiálně umožní Krymu zaujímat proruské postoje. Uvidíme. Je jisté, že se potvrdí ruský vliv v dané části Ukrajiny.

Michael Romancov

Michael Romancov (FSV UK): Západ na Rusko má jak zatlačit, má to ale přirozené limity

Současné Rusko je na rozdíl od bývalého Sovětského svazu bezprecedentně integrováno do světové ekonomiky. To je důvod relativní ekonomické stability, kterou země v posledních letech vykazovala. Může být tedy postiženo v oblasti symbolicko-ekonomické, čímž mám na mysli především zrušení summitu G8, případně návrat k platformě G7. Dále jde o oblast mezinárodních finančních toků, investic a tak dále.

Je tu ale hrozba spojená s tím, že je případné vnitřní hroucení Ruska cestou do pekel. Stejně jako jsme za studené války byli svědky toho, že Američané dodávali SSSR obilí, aby nevypukl hladomor, tak se zřejmě dočkáme něčeho podobného tentokrát, i kdyby mělo dojít k zásadní ekonomické roztržce. Prostě proto, aby Moskva byla schopna držet věci alespoň pod nějakou kontrolou.

UKRAJINA LONG

Nikolaus Görg: Uklidnění může zajistit Putin

Minulý týden, kdy trhy výrazně reagovaly na situaci na Ukrajině – a ruská centrální banka zareagovala na trhy –, ukázal, že ze země utíkají nejen zahraniční investoři, ale i domácí kapitál. Co se bude dít dále, záleží na referendu o budoucnosti Krymu. Pokud například Putin naznačí, že je připraven jednat s ukrajinským premiérem Jaceňukem, pak by mělo přijít uklidnění. Pokud ale trhy nabudou přesvědčení, že Putinova ofenziva bude pokračovat, může dojít k dalším výprodejům a odlivu peněz.

To ostatně jen koresponduje s konsenzuálním názorem mezinárodních investorů, kteří vycházejí z toho, že politika může výrazně ovlivňovat výkonnost ruských trhů. I proto nelze říci, jak dlouho bude současná krize trhy ovlivňovat. Záleží na reakci Západu a na výsledku referenda.

Anketa: David Marek

David Marek (Patria Finance): Euroasijské unie vedené Ruskem se nebojme, je to příležitost

Snahy o vytvoření Euroasijské unie jsou užitečné, pokud budou směřovat ke zmírnění nebo odstranění vnitřních bariér v zahraničním obchodu, v toku investic a tak dále. Vnímám to jako alternativu nebo náhradu za neschopnost pohnout se v globálních dohodách o liberalizaci obchodních vztahů napříč světem.

Poslední kolo dohadování o liberalizaci zahraničního obchodu z Dauhá se vleče řadu let a zdaleka ještě nesměřuje k závěru. Proto si myslím, že jsou tyto globální dohody logicky nahrazovány dohodami menšího rozsahu, bilaterálními nebo meziregionálními. Ty zajišťují, že se věci pohnou kupředu, když se to na globální úrovni nedaří.

Michael Romancov: Postovětský prostor se nerozhýbe, pokud nepadne Rusko

Destabilizace celého postsovětského prostoru by nastala pouze za předpokladu, kdyby se ta pnutí přelila do Ruska. To je totiž mostem, který spojuje evropskou a středoasijskou část bývalého SSSR. Dokud Rusko bude stabilní, čímž myslím přinejmenším schopnost prezidenta Putina nedopustit, aby se problémy projevily v ulicích, věci se do pohybu nedají.

Pokud by se ale něco stalo s Ruskem, jsme zpátky na začátku 90. let, pravděpodobně v nesrovnatelně horší variantě. V tom případě bych se bál ruských reakcí. Ruskému režimu se povedlo vybičovat vášně, opět se straší Německem, což lze těžko interpretovat jinak, než že režim mobilizuje proti vnějšímu nepříteli. A to je tradičně úspěšná strategie, ke které se různé ruské režimy uchylovaly vždy, když jim teklo do bot.

reklama
reklama