Začíná ústup amerického dolaru? Chybí alternativa

| redakce

Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil Spojeným státům, že pokud zavedou sankce proti jeho zemi, budou Rusové nuceni zvážit současný status amerického dolaru jako světové rezervní měny. Pokud by to Rusko učinilo, jednalo by se o negativní informaci pro dolar a mohlo by to vést k jeho oslabení.

Jak dolar získal své výsadní postavení?

V 70. letech se stal dolar rozhodnutím OPEC jedinou měnou, v níž bylo možné provádět obchody s ropou, zemním plynem a ostatními fosilními palivy. Ropa je nejobchodovanější světovou komoditou a surovinou, kterou ekonomiky potřebují ke svému rozvoji. Státy nemající dostatečné vlastní ropné zdroje jsou nuceny nakupovat a držet dostatek americké měny. Se zdražováním ropy a stále rostoucí poptávkou po ní přichází i vyšší zájem o dolar. To jej do značné míry činí stabilním, přestože americká vláda každoročně emituje nové dolary a nakupuje za ně zboží a služby v zahraničí. To mimo jiné vede k nevyrovnané obchodní bilanci Spojených států.

Rusko by se tedy případným naplněním Putinovy hrozby přidalo k zemím, jako jsou Írán a Venezuela. Ty od počátku třetího tisíciletí propagují obchodování s ropou v jiných měnách než americkém dolaru. Tato myšlenka však není ze strany Ruska ničím novým. Vladimir Putin hovořil o možné změně systému založeném na dolaru už v roce 2009 na ekonomickém summitu v Davosu, a jen o dva měsíce později dokonce guvernér čínské centrální banky navrhl vytvoření jiné světové rezervní měny.

Co by znamenal pokles poptávky po dolaru

Pokud by se tedy Rusko přidalo na stranu příznivců odstranění dolaru z jeho současného piedestalu a prodávalo svou ropu v jiné měně, mohlo by to pro americký dolar znamenat určitý problém spojený s celosvětovým poklesem poptávky. Nižší poptávka po americké měně by vyvolala otazníky i ohledně vydávání nových dolarů a ohledně výše rozpočtových deficitů. Také by postavila USA před problém jejich nevyrovnané obchodní bilance, a to v situaci, kdy je severomořský typ ropy Brent na burzách obchodovanější než americká WTI. Objem obchodů s WTI v roce 2012 poklesly o 14 %, zatímco objem u Brentu vzrostl o 15 %.

Tento vývoj však nepovažujeme za příliš pravděpodobný. Odsunutí dolaru z pozice hlavní rezervní měny je tradičním rétorickým cvičením, které používají vlády některých zemí včetně Ruska, když chtějí Spojeným státům pohrozit. Realizace podobných kroků by ale stála hodně času. Především pak není jasné, která měna by měla dolar nahradit. Společná evropská měna má za sebou velice krátkou historii, kterou jistě nezdobí stále nedořešená dluhová krize z posledních let. A čínský jüan, měna komunistické země, na prvním místě světového obchodu? To se aktuálně jeví jako nepřijatelné.

Dolarový index, ceny zlata a ropy WTI
Dolarový index, ceny zlata a ropy WTIZdroj: Macrotrends.net

Autorem článku je Václav Pech, investiční analytik z Broker Trustu.

Zdroj: Broker Trust

reklama
reklama