Zpomalení růstu americké ekonomiky je trvalé, tvrdí Morgan Stanley

| redakce

Ke "starému" normálu se již nelze vrátit. Minimálně podle Morgan Stanley. Podle její aktuální zprávy má americká ekonomika potenciál růst jen kolem 2 %. Ekonomové argumentují poklesem produktivity a míry participace pracovní síly. Je to jasná zpráva pro monetární politiku Fedu, že je v americké ekonomice pravděpodobně méně nevyužitých kapacit, než věří.

Ekonom Vincent Reinhart odhaduje růstový potenciál ekonomiky jen na zhruba 2 % ročně a za plnou zaměstnanost považuje úroveň nezaměstnanosti okolo 6 %. Graf ukazuje odchylku od dlouhodobého trendu.

Růst amerického HDP a dlouhodobý trend
Růst amerického HDP a dlouhodobý trendZdroj: Morgan Stanley

Reinhart identifikuje dva velké trendy. Jedním je klesající míra participace pracovní síly (trend, který začal před finanční krizí), dalším snižující se produktivita. Oba faktory ekonomice znemožňují udržet silnější růstové tempo.

Míra participace pracovní síly
Míra participace pracovní sílyZdroj: Morgan Stanley
Produkce na hodinu
Produkce na hodinuZdroj: Morgan Stanley

Význam to má především pro Fed, protože nechtěná inflace nejspíše přijde dříve, než očekává. Znamená to konec éry růstu nevyužité kapacity v ekonomice. Jako příklad slouží graf z pera Torstena Sloka z Deutsche Bank, který se zaměřil na sledování trendů mzdové inflace.

Mzdové tlaky
Mzdové tlakyZdroj: Deutsche Bank

Zdroj: Morgan Stanley

reklama
reklama