Akcie jsou v rizikovém teritoriu. Přikupte dluhopisy a nepanikařte, radí stratég

| redakce

Podle zakladatele investiční firmy Vanguard Johna Bogla jsou akcie sice v rizikovém teritoriu, fundamenty však nejsou tak špatné.

"V lednu například podílové fondy, které reprezentují drobné investory, stahovaly peníze z amerických akcií. Něco z těchto peněz přesunuly na emerging markets, což je dle mne velmi spekulativní investice. Ale jinak tu nevidím velké finanční toky do akcií skrze podílové fondy. Myslím si, že je na trhu větší rovnováha, než se obecně tvrdí. Trhy se však nacházejí v obtížné situaci," říká Bogle.

Podle něj nelze odpovědět na otázku, zda je, nebo není dobrý čas naskočit do trhu. "Někteří to udělali, když trh v nedávných dnech poklesl. Máme za sebou několik let snižování dividend. Ty v rámci indexu S&P klesly z 28 USD na 22 USD, nyní jsou ale zpět až na 32 USD. Dividendy jsou tak o 25 % výše, trh od roku 2007 také o 25 % vzrostl, provozní zisky také. Fundamentální čísla tedy nejsou tak špatná," pokračuje veterán akciového trhu.

"Fed začal omezovat podporu ekonomiky, úrokové míry se vracejí k normálu. Nikdo nevíme, kdy přijde onen rozhodný den, ale přijde. Nacházíme se v rizikovém teritoriu, Je velmi nebezpečné držet jen akcie," dodává. Bogle i proto radí diverzifikovat. Místo výprodejů by měli investoři nakoupit dluhopisy a psychicky se připravit na tržní turbulence.

Zdroj: CNBC

reklama
reklama