Co musíte ráno vědět (14. března)

| redakce

Jak ve čtvrtek reagovaly burzy na asijská i americká makrodata? Je možné investovat jako Buffett? A co je to vlastně bitcoin? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek navzdory příznivým makrodatům oslabily

Americké akcie ve čtvrtek zahájily v plusu a index S&P 500 se v jednu chvíli pohyboval necelé čtyři body pod svým historickým maximem. Mezi investory však rychle převážila prodejní nálada a hlavní akciové indexy se přibližně po hodině propadly pod nulu. Lepší než očekávaná americká makordata tak investoři na úkor slabých čísel z čínské ekonomiky přešli takřka bez povšimnutí. Tržby maloobchodních prodejců v únoru vzrostly o něco více, než se očekávalo, týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 8. března klesl o 9 tisíc na 315 tisíc a podnikové zásoby v lednu vzrostly v souladu s odhady o 0,4 %.

Dow oslabil o 1,41 % na 16 108,89 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,17 % na 1 846,34 bodu a technologický Nasdaq klesl o 1,46 % na 4 260,42 bodu. Nejvíce odepisovaly technologické tituly, sektor zdravotnictví, průmyslové odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží. Z deseti hlavních odvětví posílil pouze sektor služeb.

John Hussman: Akciová bublina je větší než ta nemovitostní před poslední krizí, na konci cyklu bude S&P 500 alespoň o 40 % níže

Akciové vrcholy nejsou špatné znamení

2. Evropské akcie ve čtvrtek pokračovaly v poklesu

Evropské akcie ve čtvrtek zamířily do červených čísel, a pokračovaly tak v sestupném trendu, který je na trzích patrný od konce minulého týdne. Investoři zvažují slabší čínská makrodata, která země v poslední době zveřejnila, a s obavami vyčkávají na výsledek krymského referenda o připojení k Rusku, které je naplánované na neděli. Z evropských makrodat na trh dorazila čísla ze španělského maloobchodu a řeckého trhu práce. Zklamáním byla zpráva o irském HDP, který se na konci minulého roku nečekaně propadl. Britský FTSE 100 oslabil o 1,01 %, německý DAX klesl o 1,86 % a francouzský CAC 40 odepsal 1,29 %. Nejvíce oslabily akcie maloobchodních prodejců, chemičky a sektor telekomunikací. Posílilo pouze realitní odvětví.

Ukrajina: SHORT a LONG pohled na současné turbulence na pomezí Evropy a Ruska

3. Pražská burza po čtyřech dnech ztrát obrátila a lehce posílila

Index PX ve čtvrtek posílil o 0,25 % na 970,18 bodu. Nejobchodovanější emisí dne byla opět skupina ČEZ, jejíž cenné papíry podražily o 1,31 % na 527,80 Kč, která se sama postarala o objem téměř tak velký, jako dva další tituly dohromady. Na druhé příčce v oblíbenosti se ve čtvrtek ocitla Komerční banka, která zpevnila o 0,20 % na 4 524 Kč, a v jejím závěsu zakončila den Erste Group Bank, která oslabila o necelé procento na 653,50 Kč. Nejvíce se ve čtvrtek dařilo mediální CETV, jejíž akcie posílily o 3,47 %, nejhůře si naopak vedly likérka Stock se ztrátou 2,03 % a znojemská společnost Pegas Nonwovens, která odevzdala 1,30 %.

Jak může ukrajinská krize dolehnout na akcie z pražské burzy

Nový barometr českého akciového trhu: Pražská burza bude mít index zohledňující dividendy (PX Total Return)

4. Očekávané události

Před víkendem nás čeká smršť makrodat. Spojené státy zveřejní index výrobních cen (čeká se +0,2 % meziměsíčně a +1,2 % meziročně) a předběžný březnový index spotřebitelské důvěry sledovaný Michiganskou univerzitou (82 bodů). Německo vydá finální zprávu o únorové inflaci (+0,5 % meziměsíčně, +1,2 % meziročně). V noci na pátek odhalí Čína přímé zahraniční investice za únor (+10,0 %), Japonsko průmyslovou výrobu a Bank of Japan zápis z únorového zasedání. Dozvíme se také, jak je na tom maloobchod v České republice a jak se vyvíjí průmyslová a stavební výroba. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Maloobchodní tržby ve Spojených státech v únoru vzrostly více, než se čekalo

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v únoru vzrostly meziměsíčně o 0,3 %, čekal se mírnější růst o 0,2 %. Lednový 0,4% pokles byl revidován na -0,6 %. Bez zahrnutí dopravních prostředků tržby vzrostly také o 0,3 % po lednovém propadu o 0,6 % (revidováno z 0,0 %).

Začíná ústup amerického dolaru? Chybí alternativa

6. Marc Faber: Lidé, kteří popírají krizi v Číně, věří více vládě než trhu

"Nadměrný růst úvěrů nakonec vede ke krizi," prohlásil Marc Faber v rozhovoru pro televizní stanici CNBC a varoval, že "k tomu docházelo vždy a stane se to znovu". Domnívá se, že Čína ročně roste tempem maximálně 4 %, je však potřeba odhlédnout od vládou zmanipulovaných dat, a navíc se potýká s "obrovskou úvěrovou bublinou". Popírat tento problém podle něj znamená věřit, že vláda má pravdu, zatímco trh se mýlí.

Další varování z Číny: Záchranná síť pro firmy nemusí fungovat jako dosud, investoři musejí případné investice zvažovat ještě pečlivěji

7. Společnost Target mohla krádeži klientských údajů zabránit

Bezpečnostní experti společnosti Target varovali vedení před možným únikem dat již na konci listopadu. To však nereagovalo, což vyústilo v odcizení až 40 milionů platebních údajů a 70 milionů dalších soukromých dat zákazníků řetězce Target. Informoval o tom Bloomberg Businessweek.

8. Proč podílové fondy nemohou investovat jako Buffett?

Nepřeberné množství podílových fondů se snaží alespoň částečně napodobit investiční strategii Warrena Buffetta, který akcie společností nakupuje na základě jejich vnitřní hodnoty. Srovnávat se s Buffettem do detailu ale nemůže žádný investor, Buffett totiž řídí velmi specifickou firmu, která je částečně pojišťovnou, částečně holdingem, částečně hedgeovým fondem a částečně private equity společností. To však není to jediné, co Buffetta odlišuje od ostatních investorů.

Buffett před 15 lety varoval před problémem, který je nyní znovu na stole. Investoři se mohou spálit

9. Čínský premiér se nechce fixovat na 7,5% ekonomický růst

Čínský premiér Li Kche-čchiang na závěr zasedání Národního lidového kongresu ve čtvrtek na tiskové konferenci prohlásil, že je zapotřebí určitá "pružnost" kolem 7,5% cíle růstu HDP pro letošní rok. Důležitější než číslo samotné podle něj je to, aby ekonomika zajistila lidem práci.

10. Goldman Sachs: Odliv kapitálu z Ruska letos prudce stoupá

Odliv kapitálu z Ruska od začátku letošního roku prudce vzrostl a již dosahuje asi 50 miliard dolarů. Uvedla to ve čtvrtek americká investiční banka Goldman Sachs. Za celý rok by podle jejího odhadu mohl z Ruska odtéct až dvakrát větší objem kapitálu než loni.

Nesplacené dluhy Ukrajiny ovlivní rozpočet i dividendy Gazpromu

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nevíte, co je bitcoin? Provozní ředitel vám to vysvětlí

reklama
reklama