Investoři by měli vsadit na hodnotové strategie, ne ty růstové, radí stratég

| redakce

Mnoho investorů věří, že by se jim mělo dařit, pokud zvolí strategii založenou na růstu, tedy takovou, která počítá s budoucím růstem společnosti, jejíž akcie kupuje. Stratég Brian Belski z BMO Capital Markets ovšem tvrdí, že se nyní bude více dařit hodnotovým strategiím, tedy těm, které uvažují současnou hodnotu firmy.

Své tvrzení Belski podporuje třemi argumenty:

1. Zrychlující růst zisků prospívá hodnotovým, ne růstovým akciím. "Naše analýzy ukazují, že se hodnotové strategie nejvíce vyplácejí v obdobích oživení růstu zisků, ne naopak. A zisky nyní rostou a v dalších kvartálech by se na tom nemělo nic měnit," píše Belski.

2. Ocenění akcií jsou vysoká, což favorizuje hodnotové investování. Jen je potřeba více hledat. "Když je většina akcií ve srovnání se svými fundamenty drahá, je nutné hledat atraktivně oceněné firmy. Data od roku 1978 dokazují, že se hodnotovým titulům daří lépe než těm růstovým minimálně rok poté, kdy se ocenění na základě P/E přehoupne do nadprůměru."

3. Tržní výhled nahrává hodnotovým strategiím. Belski má cílovou cenu pro index S&P 500 pro závěr roku 2014 nastavenou na 1 900 bodů. "Trendy v ekonomice a ziskovosti firem tlačí na zvýšení tohoto našeho cíle. Hodnotové akcie by přitom měly těžit z lepšího výhledu," píše Belski. Proč by ale v takovém prostředí růstové tituly měly zaostat, nevysvětluje.

Zdroj: BMO Capital Markets

reklama
reklama