Jak se referendum o osudu Krymu odrazí na komoditním trhu?

| redakce

Úterní Investiční večer na téma komodit byl hned v úvod věnován horkému tématu Ukrajiny. O víkendu se koná referendum, jehož pravděpodobným výsledkem je přidružení poloostrova k Ruské federaci. Ta pro to dělá, co může, evropské země a Spojené státy deklarují, že plebiscit není legitimní a jeho výsledek neuznají. Co situace na Ukrajině a možné sankce proti Rusku udělají s cenami komodit? Na to se Roman Chlupatý ptal analytiků Michaly Moravcové z firmy BOSSA a Víta Jedličky z Colossea.

)

Ceny komodit můžete na Investičním webu sledovat on-line ZDE.


Rusko je největším producentem ropy na světě a držitelem největších zásob zemního plynu. Také je třetí největší zásobárnou uhlí, třetím největším producentem energie, čtvrtým největším producentem jaderné energie, největším producentem ovsa, žita, ječmene a slunečnicových semen, dále také největším producentem azbestu, diamantů, niklu a paládia.

Ukrajina je pátý největší exportér pšenice. Kromě toho jde také o asi nejnadějnější zemi v Evropě kvůli zásobám břidličného plynu.

Závislost Evropy na ruském plynu a ropě je značná. Zásoby plynu v Evropě stačí v současné době pokrýt pouze 45denní výpadek. Delší výpadek ruského plynu na trhu by znamenal vážné ohrožení evropského, respektive světového hospodářského vývoje. Více než polovina ruského plynu putuje do Evropy přes Ukrajinu.

Paládium

Cena paládia narostla od prosince o zhruba 10 %, z čehož více než polovina připadá na eskalaci konfliktu ohledně Krymu. Rusko je největší producent kovu na světě s podílem téměř 40 % a strategické rezervy, které stát v minulých letech pouštěl na trh, jsou podle odhadů analytiků vyčerpané. Jihoafrická republika, druhý největší světový producent (37 % světové nabídky), zažívá v posledních týdnech sérii stávek horníků. Credit Suisse odhaduje, že celková ztráta dosáhne 4 % roční produkce, Société Générale předpokládá, že vznik nového jihoafrického ETF na paládium přinese další nárůst poptávky.

Pšenice

Ukrajina je pátý největší exportér pšenice a Rusko třetí největší. Zatím nejsou známky, že by nepokoje na Ukrajině narušily jarní výsev, ale je pravděpodobné, že v případě násilí nebo občanské války na Ukrajině by došlo k vážnému omezení dodávek na světové trhy. Pšenice již zaznamenala největší meziměsíční nárůst ceny od roku 2012. Na vině jsou kromě geopolitického napětí také spekulace, podle kterých neobvykle mrazivé počasí posledních tří měsíců poničilo zrniny v USA. Starosti americkým farmářům přidělává také dlouhodobá předpověď, která pro některé části pěstitelských oblastí předpovídá sucho.

Zlato

Zlato na zprávu o vyhlášení referenda na Krymu reagovalo zdražením o 13 USD na unci, růst však komodita vzápětí vymazala. Od začátku roku zlato přidalo přes 10 %. Hlavním důvodem byl nedostatek likvidity fyzického zlata na mezibankovním trhu, který se projevil v negativní zápůjční sazbě na zlato (GOFO). Je pravděpodobné, že na vojenský konflikt by cena zlata reagovala prudkým růstem.

Ropa

Rusko je světová jednička v produkci ropy. Na trhy loni denně dodávalo 10,9 milionu barelů a postaralo se o 13,28 % světové produkce. Zvýšené geopolitické riziko a obchodní sankce uvalené na Rusko by mohly výrazně ovlivnit světové ceny ropy. Nedávné vojenské konflikty v Libyi a Sýrii způsobily růst ceny ropy v rozmezí 10 až 20 USD za barel. Kartel OPEC těží nejméně ropy za poslední dva roky kvůli snížené produkci v Saúdské Arábii a problémům s dodávkami z Libye. Celková produkce kartelu v březnu klesla na nejnižší úroveň od června 2011.

Pokud se podaří uklidnit napjatou politickou situaci a dosáhnout stabilního řešení poklidnou cestou, dopad na ceny výše uvedených komodit by mohl být opačný, riziková prémie by klesla a ceny by se mohly vrátit na nižší úrovně.

Zdroj: Colosseum

reklama
reklama