Proč k práci přistupovat jako k životnímu partnerovi?

| redakce

Když se sta náhodně vybraných lidí zeptáte, co si myslí o doporučení, že by v rámci své pracovní kariéry měl člověk dělat jen to, co ho baví, polovina z nich vám řekne, že je to nesmysl, a ta druhá potvrdí, že by tomu tak skutečně mělo být. Podle spisovatelky a novinářky Laury Vanderkamové je pravda někde uprostřed.

Odpůrci takzvaného DWYL (z anglického Do What You Love – dělejte to, co máte rádi) tvrdí, že kdyby se živili pouze svými zálibami, uvrhli by svoji rodinu do chudoby. To je samozřejmě z velké části nadsázka, na druhou stranu je ale pravda, že ne všechna zaměstnání snů jsou z pohledu financí tou nejlepší možnou volbou.

Spisovatelka a příležitostná novinářka Laura Vanderkamová nicméně upozorňuje, že je celá diskuze o neslučitelnosti atraktivity zaměstnání a odpovídajících finančních odměn značně zkreslená. "Ve skutečnosti neznám nikoho, kdo by za naprosto nezajímavou práci dostával nadprůměrný plat nebo naopak ve velmi atraktivním zaměstnání zůstal bez náležitého finančního ohodnocení," říká.

Vanderkamová navíc tvrdí, že si člověk může zamilovat prakticky každou práci, kterou během svého života projde. "Zaměstnání je v mnohém podobné partnerskému vztahu," říká. Budete-li ke svému protějšku od začátku přistupovat s respektem a snahou o vzájemné porozumění, jsou šance, že si takzvaně padnete do oka, mnohem větší, než když se na něj hned při prvním setkání budete dívat skrz prsty. "Pokud svému zaměstnání dáte šanci a nebudete neustále přemýšlet jen o délce pracovní doby a počtu nul na nejbližší výplatní pásce, jistě na něm vždy najdete alespoň něco, co vás bude vnitřně naplňovat," dodává.

Bez kompromisů to nepůjde

Co ale dělat, když dobře víte, že ve své vysněné práci nikdy nevyděláte dost peněz na zajištění sebe a své rodiny? Ani to podle Vanderkamové není neřešitelný problém. "Každý obor nabízí desítky a stovky příležitostí, ve kterých své dovednosti a znalosti můžete efektivně využít," radí. "Naprostá většina spisovatelů například dobře ví, že vydáním jedné básnické sbírky se na zbytek života nezajistí. Kromě poezie se proto věnují i beletristické próze nebo literatuře faktu, o které je mezi čtenáři nepoměrně větší zájem."

A co říkají o spokojenosti zaměstnanců statistiky? Podle společného výzkumu serveru monster.com a společnosti Gfk je například v Kanadě se svým zaměstnáním plně spokojeno 64 % lidí, zatímco vyloženě negativní postoj tam ke své práci zaujímá pouze necelá desetina mužů a žen. Naproti tomu ve Spojených státech amerických, kde do práce chodí s úsměvem na tváři pouze 53 % lidí, se svou kariérní volbou není spokojený přibližně každý sedmý zaměstnanec.

Průzkum spokojenosti zaměstnanců ve vybraných zemích
Průzkum spokojenosti zaměstnanců ve vybraných zemích

Zdroj: lauravanderkam.com

reklama
reklama