Alternativní sázka na zlato

| redakce

Do zlata lze "v papírové podobě" investovat nejen prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF), které fyzicky nakupují tento drahý kov. Některé fondy se snaží participovat na vývoji ceny zlata prostřednictvím futures kontraktů. Jaké ETF využít?

Kdo dává před ETF založenými na fyzickém zlatě přednost konstrukcím založeným na investicích do futures kontraktů na zlato, může využít například PowerShares DB Gold Fund (DGL) a E-TRACS UBS Bloomberg CMCI Gold ETN (UBG). Tyto produkty se řadí do skupiny spekulativních fondů s vysokou mírou rizika. Investoři musejí počítat s vyšší volatilitou. V případě prvního fondu je aktuální 200denní volatilita necelých 17 %, u druhého více než 19 %.

PowerShares DB Gold Fund (DGL) je komoditní fond, který má co nejpřesněji kopírovat výkonnost zlata. Fond sleduje index DBIQ Optimum Yield Gold Index Excess Return, který je založen na rolování futures kontraktů na zlato. Tento fond byl založen na začátku roku 2007 a dosud si připsal 85 %.

Při porovnání výkonnosti PowerShares DB Gold Fund (DGL) s ETFm nakupujícím zlato fyzicky – SPDR Gold Shares (GLD) – je vidět výraznější podvýkonnost. Velmi slušná je ale letošní výkonnost, od ledna si PowerShares DB Gold Fund připsal více než 10 %.

Sorovnání PowerShares DB Gold Fund a SPDR Gold Shares
Sorovnání PowerShares DB Gold Fund a SPDR Gold Shares

Druhý z uvedených produktů – E-TRACS UBS Bloomberg CMCI Gold ETN (UBG) – není z právního hlediska považován za fond. Jedná se o burzovně obchodovaný dlužný cenný papír (Exchange Traded Note). U těchto produktů byste měli věnovat zvýšenou pozornost kvalitě emitenta.

Pokračování článku za 28. února 2014 najdete na serveru ETFs.cz.

Zdroj: ETFs.cz

reklama
reklama