Burzovní kalendář 17. 3. - 21. 3. 2014

| redakce

Výsledky referenda o budoucnosti Krymu, první zasedání FOMC pod vedením Janet Yellenové a výsledky zátěžových testů amerických bank. K tomu inflace v eurozóně, index ZEW v Německu a průmyslová výroba v USA. Na pražské burze pak hospodářské výsledky společnosti Pegas Nonwovens. Třetí březnový týden bude z pohledu investorů mimořádně nabitý.

USA

17/3 Index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku (Empire State)

17/3 Průmyslová výroba

17/3 Index cen domů NAHB

18/3 až 19/3 Zasedání FOMC - rozhodnutí o sazbách a programu odkupu dluhopisů

18/3 Index spotřebitelských cen

18/3 Zahájené stavby domů a vydaná stavební povolení

19/3 Běžný účet

20/3 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

20/3 Index aktivity filadelfského Fedu

20/3 Prodeje stávajících domů

20/3 Předstihové ukazatele

20/3 Výsledky zátěžových testů bankovního sektoru podle Dodd-Frank Act

21/3 Quadruple Witching - expirace opcí a futures na indexy a akcie

21/3 Projevy členů Fedu Jamese Bullarda a Narayany Kocherlakoty

Za uplynulý týden index Dow ztratil 2,35 %, S&P 500 1,97 % a Nasdaq 2,09 %. "Myslím si, že nyní zažijeme poměrně velkou volatilitu," prohlásil Jerry Braakman, investiční ředitel First American Trust. "Ve světě se toho nyní děje příliš mnoho."

Investory znepokojuje situace na Ukrajině. Páteční setkání amerického ministra zahraničí Johna Kerryho s jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem uklidnění nepřineslo. Rusové trvají na tom, že nedělní referendum na Krymu proběhne je legitimní, naproti tomu Spojené státy opět zdůraznily, že referendum je v rozporu s mezinárodním právem a jeho výsledek neuznají.

Vše o referendu na Krymu sledujte ZDE.

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v březnu překvapivě zhoršila, zejména kvůli horšímu hodnocení ekonomických vyhlídek. Dostala se tak na nejslabší úroveň od loňského listopadu. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity.

Index S&P 500 uzavřel týden se ztrátou 1,97 %, ale silný propad jako 24. ledna nebo 3. února se nekonal. Po únorové rally index začal nejprve konsolidovat a při současném vývoji, který ovlivňuje situace na Ukrajině, má nakročeno ke korekci. "To neznamená, že se nastavení grafu okamžitě mění z býčího na medvědí, od maxima je trh jen 2 %. K únorovým minimům, kde je i 200denní klouzavý průměr, chybí 5 %. Ekonomické zprávy jsou smíšené, na trzích je cítit nervozita, takže by index po měsíčním růstu mohl změnit směr vývoje. V novém týdnu bude důležitý komentář po zasedání FOMC. Nejbližší supporty jsou v zóně 1 830 až 1 820 a 1 800. Nejbližší rezistence jsou v zóně 1 850 a na historickém maximu 1 882," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích si připomeňte ZDE.

Nový týden může být kompletně ve znamení Ukrajiny, záleží na reakci na výsledek referenda. Základním scénářem je proruský výsledek, který má vést k začlenění Krymu do Ruské federace. Na to může reagovat Západ politickými či ekonomickými sankcemi, které mohou vést až k obchodní válce. Ta ale není v zájmu nikoho ze zúčastněných. "Pokud dojde po referendu pouze k politickým přestřelkám, může dojít k uklidnění situace. Pokud se krize nerozšíří na další části Ukrajiny a dojde k postupnému uklidnění vášní, současný pokles trhu bychom vnímali pouze jako korekci," napsal v týdenním výhledu hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Žádné spekulace na prvním zasedání pod vedením Janet Yellenové zřejmě nepřipustí FOMC. Fed by měl podle analytiků pokračovat v omezování programu odkupu aktiv, a to o celkem 10 miliard na 55 miliard USD měsíčně. Následná tisková konference Yellenové se zřejmě ve světle obecně mírně horších makrodat ponese v relativně "uvolněném" duchu. Předsedkyně Fedu by měla potvrdit, že centrální banka nadále pečlivě vyhodnocuje situaci a je připravena zasáhnout, pokud by se mělo ekonomické oživení nápadně zadrhnout.

Ve čtvrtek pak Fed vydá výsledky zátěžových testů amerického bankovního sektoru. Ty ukáží, zda a do jaké míry jsou velké banky schopné absorbovat případné problémy ekonomiky.

Kromě toho vyjde řada podstatných makrodat v čele s inflací (čeká se meziměsíčně +0,1 % a meziročně +1,6 %) a průmyslovou výrobou (čeká se meziměsíční růst o 0,3 %). Po zvolnění na přelomu roku budou investoři bedlivě sledovat také údaje z realitního trhu. V případě nových domů a stavebních povolení se čeká mírný růst z lednových minim, posílit by měl také index NAHB. Prodeje stávajících domů by měly stagnovat zhruba na 4,6 milionu.

Pokud by k tomu do té doby nebylo dost důvodů, páteční obchodování může být volatilnější kvůli takzvanému quadruple witching, kdy zároveň vyprší opce a futures na indexy i jednotlivé akcie. To zpravidla vyvolává větší aktivitu i kolísání cen.

Výsledková sezóna prakticky skončila, chybí posledních pár větších firem, které ještě nedodaly výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku, případně mají posunutá účetní období. Svůj výhled na nový týden z pohledu výsledků nabídl v pořadu Mad Money Jim Cramer: "V úterý dvě velká jména - Oracle a Adobe Systems. Pokud jejich výsledky podpoří technologický sektor, bude to dobré znamení. Pokud ne, investoři by se měli mít v tomto odvětví na pozoru. Ve středu těžká váha, doručovatelský gigant FedEx. Mám raději UPS, ale FedEx indikuje sílu globální ekonomiky, proto je důležitý. Konferenci s analytiky pořádá společnost First Solar. Na výstupy z ní lze čekat bouřlivou reakci investorů. Z realitního trhu ve čtvrtek dorazí hospodářské výsledky společnosti Lennar. Ty společně s realitními daty z celého týdne ukáží, jak na tom nemovitostní trh v USA opravdu je."

  • V pondělí ministr financí Jack Lew zahájí cestu po Brazílii a Mexiku, kde se setká s nejvyššími ekonomickými představiteli.
  • Ve středu se koná výroční valná hromada Hewlett-Packard. Ředitelka firmy Meg Whitman bude zřejmě čelit dotazům na další růst tržeb společnosti.
  • V pátek agentura Fitch Ratings zaktualizuje své hodnocení Spojených států. Nyní ho má nejvyšší (AAA), ale s negativním výhledem. Případné zhoršení známky by bylo šokem, jinou než nejlepší známu má zatím pro USA pouze agentura S&P.
John Hussman: Akciová bublina je větší než ta nemovitostní před poslední krizí, na konci cyklu bude S&P 500 alespoň o 40 % níže John Hussman: Akciová bublina je větší než ta nemovitostní před poslední krizí, na konci cyklu bude S&P 500 alespoň o 40 % níže Podle indikátorů ocenění, které historicky vykazují téměř 90% korelaci s výnosy z S&P 500 v ... 6 silně návykových akcií 6 silně návykových akcií Pro někoho může být silně návykové obchodování s akciemi, pro jiného produkty společností, které akcie ... Toto jsou nejdražší americké akcie Toto jsou nejdražší americké akcie Oceňovacích modelů je celá řada. Poměr hodnoty firmy (enterprise value) a tržeb je jedním z ... Akcie jsou v rizikovém teritoriu. Přikupte dluhopisy a nepanikařte, radí stratég Akcie jsou v rizikovém teritoriu. Přikupte dluhopisy a nepanikařte, radí stratég Podle zakladatele investiční firmy Vanguard Johna Bogla jsou akcie sice v rizikovém teritoriu, fundamenty však ... Google má chapadla všude, Apple prostor v nových segmentech, Microsoft je na tom zle Google má chapadla všude, Apple prostor v nových segmentech, Microsoft je na tom zle Souboj Applu a Googlu v tandemu se Samsungem na počítačovém i mobilním trhu vrcholí. Vedle ...
reklama
reklama