Co musíte ráno vědět (17. března)

| redakce

Jak dopadlo referendum na Krymu a co na to světové trhy? A co dalšího se dělo o víkendu? To všechno musíte vědět.

1. Americké akcie v pátek ztrácely, trhy se obávaly nedělního referenda na Krymu

Americké akcie v průběhu pátku mírně posilovaly, postupně však zisky ztratily a zakončily v mínusu. Investoři čekali na nedělní referendum na Krymu a neztráceli ze zřetele slabá data z Číny. Ve čtvrtek index S&P 500 odepsal nejvíce za posledních pět týdnů a v pátek ztrátu prohloubil o 0,28 % na 1 841,13 bodu. Dow ztratil 0,27 % a technologický Nasdaq 0,35 %. "Index strachu" VIX, který měří kolísavost trhu, se zvýšil o skoro 10 %. Za celý týden Dow ztratil 2,35 %, S&P 500 1,97 % a Nasdaq 2,09 %.

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v březnu překvapivě zhoršila, zejména kvůli horšímu hodnocení ekonomických vyhlídek. Dostala se tak na nejslabší úroveň od loňského listopadu. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Geopolitika dominuje, medvědi po akciových maximech mají na co útočit

John Hussman: Akciová bublina je větší než ta nemovitostní před poslední krizí, na konci cyklu bude S&P 500 alespoň o 40 % níže

Americká FDIC žaluje 16 bank kvůli manipulacím se sazbou LIBOR

2. Evropské akcie v pátek ztrácely v obavách z následků referenda na Krymu

Americký ministr zahraničí John Kerry po schůzce se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem potvrdil, že Spojené státy výsledek referenda neuznají. Britský FTSE 100 odepsal v pátek 0,40 %, francouzský CAC 40 0,80 % a německý DAX zpevnil o 0,43 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel kolem 0,7 % a klesl na nejnižší hodnotu za posledních pět týdnů. Pouze chemický sektor si v pátek polepšil, zbývající sektory indexu zakončily v červených číslech, nejvýraznější ztráty zaznamenaly banky, pojišťovny a telekomunikace. Za celý týden FTSE 100 odepsal 2,75 %, CAC 40 3,44 % a DAX 3,15 %.

"Trhy jsou nervózní, protože vidí dva možné katalyzátory," říká Andreas Lipkov, hlavní tržní stratég Kliegel & Hafner. "Zaprvé je to krize na Krymu a víkendové referendum. Zadruhé se objevují známky toho, že ekonomické oživení Číny bude obtížnější, než se původně čekalo. Je těžké odhadnout, co se stane, proto se investoři vyhýbají riziku a mohli by začít být i mírně defenzivní."

Proč se investoři v Evropě obávají konfliktu Ruska s Ukrajinou mnohem více než ti v USA?

3. Pražská burza zakončila týden 2% propadem, za týden odepsala přes 5 %

Index PX v pátek odepsal 2,06 % na 950,17 bodu a je nejníže od začátku roku. Proti letošnímu únorovému maximu ztrácí již 9 %. Oslabovala většina hlavních emisí, včetně finančních titulů i elektrárenského ČEZ. Akcie developerské firmy Orco spadly o 11,55 %. Největší růst naopak zaznamenaly akcie mediální skupiny CME. Za celý týden se ceny akcií na pražské burze propadly o 5,17 %. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry mediální firmy CME, naopak nejvíce oslabily těžební společnosti NWR.

Jak může ukrajinská krize dolehnout na akcie z pražské burzy

V dividendách předčí pražská burza většinu světa. Jak se naplňují letošní očekávání?

4. Očekávané události

Úvod pondělního obchodování bude nepochybně ve znamení výsledku krymského referenda. V Číně vyjdou data o přímých zahraničních investicích v únoru, kde se čeká zpomalení na asi 8% meziroční růst. Dopoledne se s únorovou inflací přidá eurozóna (odhad: +0,8 % meziročně), odpoledne bude oznámena americká průmyslová výroba v únoru (odhad: +0,3 % meziměsíčně) a index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku. Poslední opozdilci také oznamují kvartální hospodářské výsledky. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Referendum o Krymu: Míra příklonu k Rusku překvapila západní politiky

Přesné výsledky hlasování budou známy až v neděli v noci nebo v pondělí ráno, karty byly ale v oblasti s převahou rusky mluvících obyvatel rozdány jasně - Krym by se měl chtít připojit k Ruské federaci, Rusko by výsledek referenda mělo uznat, Západ nikoli. Podle průzkumů ve volebních místnostech se k Rusku chce připojit přes 90 % obyvatel Krymu. Politici v USA a západní Evropě čekali jen zhruba 70% podporu připojení se poloostrova k Ruské federaci.

Krym na cestě do Ruské federace: Pro připojení poloostrova k Rusku hlasovalo přes 90 % voličů Krym na cestě do Ruské federace: Pro připojení poloostrova k Rusku hlasovalo přes 90 % voličů Postřehy, aktuality, zajímavosti, souvislosti. Krymské referendum na Investičním webu on-line.

6. Od pondělí je obchodování s čínským jüanem opět volnější

Čínská lidová banka v sobotu oznámila, že uvolní možné pásmo denního obchodování s jüanem na +/- 2 % ze současných +/- 1 %. Změna má začít platit od pondělí 17. března. Výkyv hodnoty jüanu vyjádřené v dolarech tak bude moci být v rámci dne dvakrát větší než dosud.

Čínské firmy Weibo a Alibaba se chystají na burzu v USA

7. Kam se podělo 105 miliard USD v amerických státních dluhopisech? Rusko možná přesouvá peníze z Fedu jinam

Za poslední týden odteklo z Fedu 105 miliard v amerických státních dluhopisech, a to z "účtu", který u americké centrální banky mají otevřený země, které chtějí nechat své nakoupené americké bondy v USA (custody). Masivní odliv dluhopisů neznamená, že tyto bondy skončily na trhu. Více než 100 miliard by nepochybně výrazně zahýbalo s cenami a s výnosy, ale nic takového se v týdnu nestalo. Možná některá země již nechce nechávat své pozice v americkém dluhu na "účtu" v USA, třeba kvůli geopolitickému riziku. Možná tyto dluhopisy skončily v nějaké jiné, neutrálnější bance. Jen spekulace, ale na ruské pozice v americkém dluhu by celý příběh seděl takřka dokonale.

8. Ronald Lauder rezignoval na funkci v radě CME

Miliardář Ronald Lauder rezignoval na funkci nevýkonného předsedy správní rady mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME). Oznámila to v pátek firma, kterou Lauder před dvěma desetiletími založil. CME v České republice vlastní televizi Nova a další stanice. "Jsem poctěn, že jsem mohl hrát roli v rozvoji nezávislé komerční televize ve střední a východní Evropě," citovala firma Laudera v tiskové zprávě. K důvodům odchodu sedmdesátiletého Laudera z funkce společnost neposkytla žádné informace.

9. Berkshire žádá akcionáře, aby hlasovali proti výplatě dividendy

Americká investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta vyzvala akcionáře, aby na valné hromadě zamítli návrh na vyplacení dividendy. Návrh se chystá 3. května předložit akcionář David Witt. Firma nevyplatila dividendu od roku 1967, v hotovosti má přitom 48,2 miliardy USD. "Vzhledem k tomu, že společnost má více peněz, než potřebuje, a protože majitelé na rozdíl od Warrena nejsou multimiliardáři, měla by správní rada zvážit u těchto akcií vyplacení smysluplné roční dividendy," uvádí se ve Wittově návrhu. Buffett dlouhodobě tvrdí, že podnik může generovat vyšší výnosy prostřednictvím akvizic a dalších investic. "Naši akcionáři jsou dnes mnohem bohatší, než by byli, kdybychom peníze použité na akvizice použili místo toho na zpětný odkup akcií nebo na dividendy," uvedl Buffett ve svém výročním dopise v březnu 2013.

Proč podílové fondy nemohou investovat jako Buffett?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Přejme si jediný bonus, a to nejen pro tento den a týden: Ať politici najdou co nejklidnější řešení pro Krym i celou Ukrajinu. Nemůžeme stále myslet na všechny, ale tohle je celkem aktuální.

reklama
reklama