10 investic, které byste měli stihnout, než vám bude 30

| redakce

Chcete si usnadnit život? Začněte investovat hned po dvacítce. Následující desítka investic, které vaše peněženka téměř nepocítí, vám pomůže vyhnout se v budoucnu zbytečným výdajům.

1. Členství ve fitness klubu

Vyspělé země vévodí pořadí podle výdajů na zdravotnictví. Problémy spojené s uspěchaným životním stylem by znatelně snížila lepší péče o zdraví. Když budete pravidelně cvičit, ušetří vám to pozdější náklady na zdravotní péči. Pár stovek měsíčně přitom vaše konto nezruinuje, a navíc budete mít ze sebe dobrý pocit.

2. Tři láhve dobrého vína

Víno je dobrá a stabilní investice. Než ve vašem sklípku "dozraje", aby bylo na prodej, trvá to minimálně pět let. Na většině burz s vínem se prodává v sadách po třech. Pokud bude správně skladováno, může vám vydělat desetitisíce. Oblíbené jsou hlavně Bordeaux a burgundské. A v nejhorším případě ho vždy můžete vypít.

3. Mikrofinancování

Už jste slyšeli o mikrofinancování? Porozhlédněte se po neziskových institucích, které vám zprostředkují "mikroúvěrování" firem třetího světa. Jakmile vám začnou plynout výnosy, budete mít možnost je buď inkasovat, nebo reinvestovat.

4. Strategie sociálních sítí

Podle nedávné studie tráví Američané ve věku 18 až 34 let 3,8 hodiny denně na sociálních sítích. Kolik času z toho věnují získávání obchodních kontaktů, studie bohužel nezkoumala. Vytvořte si na sociálních sítích strategii identifikace své značky a prezentaci své nabídky. Zamyslete se, koho by bylo možné prostřednictvím sítě oslovit. Nebudete litovat ztraceného času - dobrý on-line marketing se buduje velmi dlouho, proto je nejlepší začít včas.

5. Sada náhradních klíčů

Kolikrát jste si už zabouchli dveře a kolik nervů, času a peněz vás to stálo?

6. Pojištění

Do třiceti asi nebude zapotřebí pojišťovat hromady položek nebo váhat nad pojištěním hypotéky. Postačí, když si pojistíte to, co je cenné, například elektroniku. Vyhledejte vhodné pojištění, aby krytí neplatilo jen v rámci domácnosti. Uvažujte i o pojištění pro případ pracovní neschopnosti nebo ztráty zaměstnání, abyste neměli případně problém s placením účtů.

7. Penzijní plán s příspěvky zaměstnavatele

Většina lidí do třiceti nemá na spoření na důchod ani pomyšlení. Přesto si zjistěte, zda u svého zaměstnavatele nemáte možnost penzijního spoření jako zaměstnaneckého benefitu. Některé firmy jsou ochotny do určité částky přispívat stejně velkou sumou jako zaměstnanec. Pokud jste na volné noze, je potřeba spořit bez této pomoci. Díky tomu, že začnete nyní, nebudete muset pracovat do konce života.

8. On-line zálohování

Další noční můra dnešních mladých je to, že přijdou o všechna data ze svého počítače. Přitom existuje snadná pomoc. Naučte se své dokumenty zálohovat on-line. S externími disky riskujete poruchu nebo zničení, navíc jsou poměrně drahé. Spolehlivou (a hlavně bezplatnou) alternativou jsou například Google Drive, iCloud a další.

9. Prioritní akcie

Dokud nemáte velký kapitál, asi nelze od akciového investování čekat velké zisky. Ani tak ale není na škodu, než vám bude třicet, osvojit si proces investování pro dobu, až velké peníze mít budete. Prioritní akcie jsou vhodnou volbou, protože nabízejí stabilnější dividendy než kmenové akcie. Vybírejte si velké zavedené firmy jako Coca-Cola nebo Walt Disney.

10. Crowdfunding

Ačkoli popularita crowdfundingu dosahuje v posledních letech nevídaných úrovní, není to nový koncept. V roce 1987 vydělali investoři, kteří vložili peníze do australského filmu Krokodýl Dundee, 730 %. Crowdfundingové platformy k rozjezdu svých projektů používají mnozí byznysmeni, politici i herci.

Zdroj: entrepreneur.com

reklama
reklama