Co musíte ráno vědět (18. března)

| redakce

Jak trhy zareagovaly na referendum na Krymu, jak rostou spotřebitelské ceny v eurozóně a jak se můžete s Coca-Colou dostat do filmu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí povzbudila solidní makrodata

Americké akcie se v pondělí vyšplhaly z třítýdenních minim díky solidním makrodatům. Průmyslová výroba ve Spojených státech v únoru vzrostla o 0,6 %, čekal se růst o 0,1 % po lednovém poklesu. Investoři ve Spojených státech také s úlevou přijali fakt, že napětí na Krymu po referendu polevilo a situace se obešla bez násilností. Index Dow posílil o 1,13 % na 16 247,22 bodu, S&P 500 přidal 0,96 % na 1 858,81 bodu a Nasdaq narostl o 0,81 % na 4 279,95 bodu. Růstem zahájily týden všechny hlavní akciové sektory, nejvíce se dařilo technologickým a průmyslovým společnostem, nejnižší růst zaznamenaly sektor základních materiálů, síťové odvětví a telekomunikační společnosti.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Geopolitika dominuje, medvědi po akciových maximech mají na co útočit

2. Evropské akcie v pondělí výrazně posílily. Investoři pozitivně vnímají aktivitu v oblasti fúzí a akvizic

Evropské akcie posilovaly poté, co si v pátek připsaly největší týdenní ztrátu od ledna letošního roku. Pomohla jim mimo jiné obnovená aktivita v oblasti fúzí a akvizic. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,62 %, francouzský CAC 40 o 1,32 % a německý DAX o 1,37 %. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, průmyslovému zboží a automobilkám, ztrácel naopak potravinářský sektor. "Geopolitické záležitosti byly odsunuty stranou a investoři se znovu soustředí na fundamenty," říká Ion-Marc Valahu z Clairinvest. "Aktivita v oblasti fúzí a akvizic investorům zvedá náladu. Pokud dostaneme v následujících měsících solidní makroekonomická data, myslím si, že by se akcie mohly z nedávné korekce vzpamatovat."

Akcie pohledem technické analýzy: Referendum na Krymu přineslo na trhy oživení, technicky ale indexy stojí před významnými překážkami

3. Pražská burza v pondělí výrazně posílila. Vytáhly ji akcie ČEZ i bankovních titulů

Index PX v pondělí připsal 2,95 % na 978,16 bodu. Více než čtyři pětiny obchodů v pondělí zastupovaly tři emise - skupina ČEZ, která zpevnila o 3,47 % na 537 Kč i přes víkendovou zprávu o tom, že Bulharsko hrozí energetickým firmám včetně ČEZ odebráním licence, Komerční banka, jejíž akcie podražily o 3,44 %, a Erste Group Bank, jež posílila o 4,38 % na 655 Kč. Dařilo se také těžařské společnosti NWR, která podražila o 4,98 % na 11,60 Kč, více než tři procenta připsala pojišťovna VIG a dvouprocentní zisk zaznamenaly společnosti Orco a CETV. Ztrácela naopak Fortuna (-0,68 %) a přes půl procenta odepsala i likérka Stock.

Jak může ukrajinská krize dolehnout na akcie z pražské burzy

V dividendách předčí pražská burza většinu světa. Jak se naplňují letošní očekávání?

4. Očekávané události

Ve Spojených státech začíná dvoudenní zasedání Měnového výboru Fedu, navíc se dozvíme, jak je na tom americká inflace (konsenzus 0,1 % meziměsíčně, 1,2 % meziročně), zahájená výstavba (+3,5 %) a počet vydaných stavebních povolení za za únor (+1,6 %). Eurozóna zveřejní obchodní bilanci (+13,9 miliardy eur) a institut ZEW index ekonomické nálady (52 bodů). V úterý také vystoupí ruský prezident Vladimir Putin v ruském parlamentu a vyjádří se k možnosti připojení Krymu k federaci. Poslední opozdilci také oznamují kvartální hospodářské výsledky, v úterý to budou například Oracle, Adobe Systems nebo Porsche Automobil Holding. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Obama: O budoucnosti Ukrajiny musejí rozhodnout Ukrajinci. Jsme připraveni sankce vůči Rusku zpřísnit

Americký prezident Barack Obama v pondělí předstoupil před novináře s krátkým prohlášením ohledně zaváděných sankcí na Ukrajině. Evropská unie omezí cesty a zmrazí majetek 21 lidem, Spojené státy jedenácti. USA mimo jiné uvalily sankce na bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina, krymského premiéra Sergeje Aksjonova, předsedkyni horní komory ruského parlamentu Valentinu Matvijenkovou a poradce ruského prezidenta Vladislava Surkova a Sergeje Glazjeva.

Krym na cestě do Ruské federace: Pro připojení poloostrova k Rusku hlasovalo přes 90 % voličů

6. Ruské akcie prudce posílily, sankce kvůli Krymu trhu nevadí

Ruské akciové trhy v pondělí prudce vzrostly a výrazně zpevnil i rubl. Ruským trhům se podle analytiků ulevilo, když zjistily, že západní sankce vůči Rusku za odtržení Krymu od Ukrajiny jsou zatím namířeny jen proti několika jednotlivcům. Na trzích ale nadále vládne nervozita z možnosti, že by Spojené státy a Evropská unie mohly Moskvu potrestat účinnými obchodními nebo finančními sankcemi.

Kam zmizelo 105 miliard USD v amerických státních dluhopisech? Rusko možná přesouvá peníze z Fedu jinam

7. Pomoc MMF pro Ukrajinu by prý nemusela zahrnovat přísné podmínky

Očekávaná finanční pomoc od Mezinárodního měnového fondu pro Ukrajinu by podle investorů nemusela zahrnovat přísné podmínky, které jsou s podobnými dohodami MMF obvykle spojeny. Důvodem je velký politický význam Ukrajiny pro západní země, píše agentura Reuters.

8. Meziroční tempo inflace v eurozóně v únoru zpomalilo na +0,7 % a vyrovnalo čtyřleté minimum

Spotřebitelské ceny v eurozóně v únoru meziročně vzrostly o 0,7 %. Předběžný rychlý odhad statistického úřadu Eurostat počítal se stagnací na lednové úrovni 0,8 %. Inflace se tak dostává ještě hlouběji pod 2% cíl ECB a již pět měsíců je pod 1 %. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,3 % a jádrová inflace po očištění o volatilní ceny energií a potravin zrychlila na meziroční +1 % z lednových +0,8 %.

Jak číst měnové zasedání ECB aneb Co Draghi ve čtvrtek (ne)řekl

9. Čína oznámila plány na rozšíření měst, bude do nich investovat

Čína chce zintenzivnit přesun obyvatelstva z venkova do měst, a plánuje proto rozsáhlé rozšíření dopravní sítě a městské infrastruktury. Peking počítá s tím, že příchod milionů lidí za lépe placenou prací ve městech podpoří domácí spotřebu, která má být oporou čínské ekonomiky namísto zahraničního obchodu a investic.

Čína dále uvolňuje obchodování s jüanem

10. Ruská ekonomika prý vykazuje jasné známky krize

Ruská ekonomika vykazuje jasné známky toho, že se nachází v krizi. Uvedl to v pondělí podle agentury Reuters náměstek ruského ministra hospodářského rozvoje Sergej Beljakov. Analytici upozorňují, že ruskou ekonomiku poškodí negativní důsledky sporů se západními zeměmi ohledně Ukrajiny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nedělejte v kině hluk, vzkazuje divákům společnost Coca-Cola

Coca-Cola spustila novou kampaň, v níž vyzývá návštěvníky kin, aby se chovali při sledování filmů tiše. Není to totiž ono, když jste ve filmu taky, konstatuje spot.

reklama
reklama