Co s trhy udělá výsledek krymského referenda? Připojení poloostrova k Rusku je už částečně v cenách zahrnuto

| redakce

Akciové, dluhopisové, komoditní i měnové trhy již před víkendem zohledňovaly situaci na Krymu a pravděpodobný výsledek referenda. Počítá se i s určitou "dávkou" sankcí Západu proti Rusku, ačkoli jejich konkrétní podoba má být teprve projednávána.

Před referendem ztratily americké akcie za týden 2 %, nejvíce od konce ledna. Svou roli ale vedle Ukrajiny hrála také neuspokojivá data z Číny a obavy o její další ekonomický vývoj. V pátek i díky nervozitě ohledně Krymu zdražovalo zlato a ropa.

S&P 500 a poměr put a call opcí
S&P 500 a poměr put a call opcí

Akcie by na veskrze očekávaný výsledek referenda výrazněji reagovat nemusely. Záleží ovšem na míře sankcí proti Moskvě, její odpovědi na ně, ale také na případných "choutkách" Ruska sáhnout po dalších oblastech Ukrajiny s významnou rusky mluvící menšinou.

Russ Koesterich, hlavní investiční stratég BlackRock, upozorňuje na to, že dříve tento měsíc akcie dokázaly za dva dny napravit veškeré ztráty způsobené strachem z Ukrajiny. Neznamená to však, že by Krym a související otázky nebyly pro trh důležité. "Investoři zkrátka budou reagovat až na případnou eskalaci konfliktu a jeho dopady na trh s ropou a plynem," míní.

Energetika

Svět si ještě pamatuje zastavení dodávek plynu z Ruska do Evropy. Letos by ale k podobným turbulencím dojít nemělo. "Krym znamená mírné riziko na straně růstu ceny americké ropy WTI a mírnou podporu pro cenu ropy Brent," tvrdí Richard Hastings, makroekonomický stratég Global Hunter Securities.

Plánovaný "testovací" prodej malé části amerických ropných rezerv, který mnozí považují za varování pro Moskvu, podle analytiků z JBC Energy bude mít jen malý vliv. Opravdovým problémem pro Rusko by byl snad jen vývoz ropy z USA, který ovšem současná legislativa Americe neumožňuje.

Zlato

Tradiční bezpečný přístav zatím funguje i letos. "Spíše než Ukrajina ale na cenu kovu působí dění v ekonomice a na trhu, geopolitické riziko pro aktuálně není hlavním motorem růstu ceny zlata," míní Adam Koos, ředitel a portfoliomanažer Libertas Wealth Management Group.

Emerging markets

Mladé trhy by v případě prohloubení problémů na Krymu byly logickou volbou. Nezdá se však, že by panoval výraznější strach z rozšíření nákazy z Ruska a Ukrajiny na světový trh. Ruské akcie ale v březnu ztratily přes 14 %.

Ukrajinská vláda navíc stále více uvažuje o zažádání o pomocný finanční balík. Ten by zemi mohl poskytnout Mezinárodní měnový fond. "Ukrajina čelí hrozbě prudké recese, ne nepodobné situaci na Kypru v roce 2013," upozorňuje Markus Schomer, hlavní ekonom PineBridge Investments. Riziko nákazy dalších zemí je prý minimální, zdaleka největší problémy ale může mít Rusko, jehož banky na Ukrajině vlastní řadu dceřiných firem a v rozvahách mají naskládanou spoustu ukrajinských dluhopisů.

Pevně úročená aktiva a forex

Pro dluhopisy bude klíčová reakce politiků na nedělní výsledky referenda. Případný výprodej akcií by mohl znamenat vzpruhu pro dluhopisový trh.

Světové měny budou reagovat na jakákoli prohlášení politiků. Favority dalších dnů jsou například švýcarský frank nebo britská libra. Naopak volatilní budou zřejmě měny zemí, jako jsou ČR, Polsko, Turecko nebo Maďarsko, tedy země geograficky blízké dění na Ukrajině.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama