Jak se po krizi změnilo chování institucionálních investorů: Dluhopisy nyní v oblibě na úkor akcií

| redakce

Akcie již dávno vyrovnaly propady, které spustila finanční krize. Akciové trhy vytvořily nová historická maxima. Dostali jsme se do období, kdy je potřeba přistupovat k riziku jinak a rozhodnout, kolik peněz investujeme do akcií, dluhopisů a dalších instrumentů. Jaké strategie používají velcí hráči?

Jak se změnilo investování a alokace aktiv velkých fondů, vysvětloval pro Financial Times Mike O'Brien, šéf oddělení pro institucionální investory v JPMorgan Asset Management.

Institucionální investoři mají podle něj v současnosti aktiva o objemu 75 bilionů dolarů. Penzijní fondy z toho drží kolem 32 bilionů. Jsou to tedy nejdůležitější hráči na trhu. Zatímco do akcií i přes prudký růst cen investují poměrně stabilně, podíl dluhopisů klesá.

Alokace aktiv
Alokace aktiv

Podle O'Briena se však nyní budou preference investorů měnit - podíl dluhopisů v portfoliích poroste. Podíl akcií budou naopak velcí hráči snižovat kvůli diverzifikaci i zajištění cash flow.

"Jak porostou výnosy dluhopisů, a dluhopisy tedy budou levnější, začnou je penzijní fondy nakupovat, aby zajistily svá portfolia, a postupně budou přidávat další investice, jako jsou privátní fondy nebo reality," říká O'Brien.

Investoři vidí v současnosti jako největší riziko to, že nedosáhnou stanovené celkové návratnosti. Podle O'Briena však bude mít při rozhodování penzijních fondů hlavní slovo volatilita odvodů do fondů a jejich solventnost.

Zdroj: Financial Times

reklama
reklama