Věříte těm, kdo na trhu rozhodují? Akcie jsou zralé na pokles

| Petr Fiala

Americké akcie se stále pohybují na dohled historického maxima. Je čas na výraznější spekulaci na pokles?

Graf ukazuje absolutní hodnotu čistých SHORT pozic jednotlivých skupin obchodníků na futures trzích. Jde o otevřené pozice (objem) syntetického kontraktu složeného z mnoha akciových futures a z některých dalších, jako je například ropa (futures kontrakty ES, DJ, NQ, SP, AD, CD, CL, HG, LB, NE) . V hlavním grafu je cena ETF SPY zastupujícího akciový index S&P 500.

Čisté krátké pozice a S&P 500
Čisté krátké pozice a S&P 500Zdroj: FineCharts.cz

Klíčové jsou pozice bank (modře). Je vidět, že banky jsou nyní SHORT a celý růst uplynulých týdnů využily k navyšování SHORT pozic. Banky se tedy zajišťovaly proti poklesům. Naproti tomu velcí spekulanti (především fondy – zeleně) jsou stále převážně LONG. Znepokojující je fakt, že z hlediska absolutních hodnot jejich LONG pozice klesají již od začátku roku 2013.

**Neustále ale narůstají LONG pozice u drobných obchodníků (červeně). Ti jsou zřejmě "v rauši". Je to dost podobná situace té, která panovala na trhu v roce 2007. Při střednědobém vrcholu v roce 2011 byla situace trochu jiná, tehdy byli velcí spekulanti LONG a drobní SHORT, banky byly ale SHORT také.

Je vidět, že banky jsou na cenových vrcholech vždy na správné straně trhu; jsou těmi, kdo rozhodují. Rok 2007 se od toho letošního lišil v tom, že tenkrát byly absolutní hodnoty SHORT pozic velkých spekulantů mnohem vyšší, než je tomu dnes, a byly dokonce vyšší než pozice bank. Situace ale vypadá celkově dost podobně. Po dvou letech růstu cen je tedy akciový výhled hodně nejistý.

reklama
reklama