Konec pěti nesmyslných mýtů o milionářích

Konec pěti nesmyslných mýtů o milionářích

| redakce

Zařadit se po bok těch, kdo na bankovním kontě mají alespoň šest nul před desetinnou čárkou, je sen řady lidí. Ti však často mají zkreslené představy o tom, kdo vlastně oni záhadní boháči jsou a čemu za své úspěchy vděčí. Následujících pět předsudků patří mezi vůbec nejčastější mýty, které se o milionářích tradují.

Mýtus první: Jsou dokonalí

Lidé si zvykli tvrdit, že jsou milionáři ve všech ohledech mnohem chytřejší než jejich okolí. Ve skutečnosti jsou ale milionáři obyčejní lidé, kteří v sobě pouze dokázali najít dostatek odhodlání a trpělivosti, aby došli až na konec obtížné cesty. Bohatí lidé se při svém rozhodování běžně dopouštějí mnoha chyb, na rozdíl od svého okolí se ale k omylům nebojí přihlásit. I každá negativní zkušenost je pro ně cenným zdrojem poučení, které mohou využít ve svůj prospěch.

Nic jako milionářský gen neexistuje, příležitost vypracovat se až na vrchol mají všichni. Jde jen o to vědět, kde onen pomyslný vrchol leží. A právě v tom jsou milionáři výjimeční – přesně vědí, čeho chtějí dosáhnout, a k tomuto vytčenému cíli vytrvale směřují. V jádru jsou to ale obyčejní lidé.

Mýtus druhý: Mají štěstí

Dlouhodobé a stabilní úspěchy nemají se štěstím nic společného. Je samozřejmě možné, i když velmi nepravděpodobné, že se z vás bohatý člověk stane jen díky celoživotnímu sázení v loterii, většina majetných lidí však k bohatství přišla jinak.

Zakladatel společnosti Global Wealth Protection Bobby Casey na začátky svého podnikání spojené se sestavováním jízdních kol vzpomíná takto: "Celé týdny jsem obcházel všechny obchody v okolí a osobně jsem se ptal, zda by se mnou nechtěli spolupracovat. Všichni mě odmítli, až nakonec, asi v šedesáté prodejně, jsem uspěl." Vyhráno ale neměl ani poté. "Do práce jsem chodil před rozedněním a domů jsem se vracel po setmění. Pracoval jsem klidně i dvanáct hodin denně, jen abych do obchodu před Vánocemi dodal všechna objednaná kola," říká. Casey vytrval a v roce 2008 svoji úspěšnou firmu za šest milionů dolarů prodal. Myslíte si, že měl jen neobvykle velké štěstí? Ani náhodou, svůj úspěch si tvrdě odpracoval.

Mýtus třetí: Rádi se chlubí penězi

Co vás jako první napadne, když se řekne slovo milionář? Většina si asi představí luxusní vilu obehnanou vysokým plotem, obrovskou garáž plnou sportovních automobilů a okázalé večírky s drahým alkoholem a krásnými ženami. Jaká je realita?

Skutečně úspěšní lidé, kteří vydělali tvrdou prací, ke šťastnému a spokojenému životu nepotřebují obdiv okolí. Místo několika rudých Ferrari v garáži parkují mnohem méně okázalé Volvo nebo třeba Hondu a namísto blyštivých paláců volí raději střízlivou moderní architekturu. Naprostá většina milionářů se snaží zapadnout do svého okolí a zbytečně na sebe neupozorňovat.

Příkladem je legendární investor Warren Buffett. Čtvrtý nejbohatší muž světa je známý tím, že již skoro šedesát let obývá obyčejný dům v americké Omaze a na dobře propečený steak si rád neohlášeně zajde do některé z tamních restaurací. Kdybyste Buffetta potkali na ulici, asi by vás ani nenapadlo, že se díváte na muže, který podle odhadů disponuje majetkem v hodnotě téměř 60 miliard dolarů.

  • 1
  • 2
reklama
reklama