15 největších akciových pozic v Buffettově portfoliu a poučení z jeho investování

| redakce

Každoroční dopis akcionářům Berkshire Hathaway přinesl jako obvykle mnoho cenných postřehů slavného investora Warrena Buffetta. Letos byl ještě sentimentálnější, než je u něho zvykem.

1. Pýcha nerovná se arogance

Warren Buffett miluje Berkshire Hathaway jako člena rodiny. Je to jeho celý život. Zasloužená hrdost z něho doslova prýští, když chválí různá odvětví podnikání. Letos vyzdvihl například dva regulované sektory – železnice a síťové služby (zastoupené Burlington Northern Santa Fe a MidAmerican Energy).

2. Realistická očekávání

Warren se spolu s Charliem Mungerem snaží zvýšit dlouhodobě hodnotu společnosti pro akcionáře a překonat investici do S&P 500. A daří se jim – v 49 letech dosahovali složeného ročního výnosu 19,7 % proti pouhým 9,8 % u S&P 500 (včetně dividend). To se rovná výnosu za poslední půlstoletí 693 518 % proti 9 841 % širokého indexu. Jsou ale realisté, nedělají si ambice, že by byli schopni udržet tempo se "zuřivým býkem". Stojí za tím neochota plně zainvestovat do akcií nebo platit vysoké valuace za vedoucí firmy. Za trhem zaostali v 10 z 49 případů.

V portfoliu Berkshire najdete spíše zralé firmy s hotovostí, což může v případě raketového růstu trhů působit jako brzda. Dobrá správa kapitálu znamená také mít kuráž zaostat za trhem, když to aktuální prostředí vyžaduje. Buffett s klidným srdcem nechal trh před sebou během technologické bubliny. Krátkodobé zisky vyměnil za dlouhodobou strategickou výhodu.

3. Nikdy není pozdě na inovace

Buffett vyzdvihuje nové partnerství s Heinz. Struktura dohody je taková, že Berkshire a brazilská private equity pořídily kmenové akcie a následně Berkshire (jako finanční partner) nakoupila prioritní akcie vyplácející 9% úrok s možností budoucí výměny za ještě více kmenových akcií. První výsledky akvizice jsou povzbuzující. Buffett byl tak nadšen kreativitou transakce, že prý z ní vytvoří šablonu pro další převzetí.

4. Každý šlápne vedle, i světový investor

Warren přiznává, že ne každá investice vyšla podle jeho představ. Některé přinášejí jen velmi slabé výnosy vlivem několika závažných Buffettových chyb v alokaci kapitálu. Buffett připouští, že chyboval v pohledu na ekonomickou dynamiku společnosti nebo odvětví. Naštěstí šlo spíše o malé akvizice, velké projekty mu vycházejí. Buffett dlouho rozebírá tyto chyby - vezme si z nich lekci a jde dále. Likvidita a diverzifikace mu umožňují chybovat bez fatálních důsledků.

5. Pojištění - byznys k nezaplacení

V roce 1967 investoval Buffett do dvou pojišťoven, aby vykompenzoval cyklické ztráty z realit a oděvního průmyslu. Od té doby nedá na pojišťovny dopustit. Úhrady pojistného klientů pojišťoven jsou pro Berkshire výborným zdrojem kapitálu. V roce 1970 Berkshire z pojišťovací divize přiteklo 39 milionů USD na investice do akcií, dluhopisů a dalších. V roce 2013 už to bylo 77 miliard USD.

  • 1
  • 2
reklama
reklama