Slavný graf černých labutí: Likviditní a úvěrová bouře

| redakce

Každé tři měsíce zveřejňuje Société Générale graf "černých labutí". Jde o neočekávané jevy, které mají potenciál otřást finančními trhy. Podle banky jsou hlavními riziky problémy s financováním a likviditou.

Pozitivně by mohl nejvíce překvapit úvěrový trh ve vyspělých zemích. "Ekonomická data z vyspělých ekonomik se zlepšují. Již jsme zvýšili odhad hospodářského růstu eurozóny díky nižší fiskální zátěži, sílícímu exportu a lepším finančním podmínkám," píší analytici ze Société Générale.

"Největší potenciál podpořit světový růst má rychlejší než očekávaná úvěrová expanze v USA, Evropě i Japonsku. Překvapení může přijít i z rozvíjejících se ekonomik v podobě rychlejších reforem, které přilákají zpět investory. Růstový impulz by dodalo uvolnění měnových podmínek v Číně, bojíme se však, že cenou za to by bylo zvýšení rizik ve střednědobém výhledu," tvrdí analytici.

Nejpravděpodobnější negativní černou labutí je podle banky likviditní bouře způsobená situací na rozvíjejících se trzích. "Mohou ji vyvolat politické události i špatná politika centrálních bank. Situaci ještě zhorší další omezení podpory ekonomiky ze strany Fedu," píší analytici. Šok mohou světové ekonomice způsobit i tvrdé přistání Číny nebo Ukrajina.

SoGe - graf černých labutí - březen 2014
SoGe - graf černých labutí - březen 2014Zdroj: Société Générale

Poznámka: Čím výše je labuť na křivce, tím je událost dle Société Générale pravděpodobnější. Čím je labuť větší, tím bude větší i dopad na světovou ekonomiku.

Zdroj: Société Générale

reklama
reklama