Seth Klarman: Podceňování rizik na trhu nikdy nekončí dobře. A já se nechci spálit

| redakce

Hedgeový fond Baupost Group spravovaný investorem Sethem Klarmanem investorům loni zajistil 14% zisky. Klarman nicméně všechny kritické poznámky na adresu toho, že je to pouze polovina toho, co předvedl americký akciový index S&P 500, rázně odmítá. Ve svém nedávném dopise investorům vysvětluje, proč nechtěl, aby majetek fondu vzrostl příliš rychle, a proč polovinu peněz vůbec nepustil na trh.

Klarman, který svůj hedgeový fond Baupost Group založil již v roce 1982, je některými investory označován za druhého Warrena Buffetta. Americký miliardář a autor knihy Margin of Safety: Risk Averse Value Investing Strategies for the Thoughtful Investor je totiž stejně jako Věštec z Omahy známý tím, že se soustředí výhradně na hodnotové investování. Klarman navíc dokáže objevit a využít investiční příležitosti i v segmentech, kterým se klasické podílové i konkurenční hedgeové fondy s obavami obloukem vyhýbají.

Baupost Group: Hlášení 13-F pro americkou komisi pro cenné papíry (4Q2013)
Baupost Group: Hlášení 13-F pro americkou komisi pro cenné papíry (4Q2013)Zdroj: SEC

"Nikdo nemůže s jistotou vědět, co nás na trzích v následujících měsících a letech čeká," píše investiční guru ve svém posledním dopise investorům. "Z mého pohledu je nicméně evidentní, že ve chvíli, kdy akciový trh za rok posílí o téměř třicet procent, aniž by se výrazně zvýšila ziskovost firem, jejichž cenné papíry se na něm obchodují, není vše v pořádku." Tolik malá nápověda, proč Klarman v roce 2013 držel 50 % investičních prostředků svého hedgeového fondu v hotovosti.

Hospodářský cyklus běží dále

Šéf Baupost Group dále varuje, že se mezi finančními trhy a reálnou ekonomikou v posledních několika letech vytvořila hluboká propast, kterou půjde jen těžko zasypat. "Jsem přesvědčen, že bezprecedentní kroky, kterými se Fed snažil minimalizovat dopady prozatím poslední finanční krize, na trzích vytvořily obrovskou spekulativní bublinu, která může brzy prasknout."

Navzdory současnému optimismu, který žene ceny akcií prudce vzhůru, si proto podle Klarmana investoři musejí uvědomit, že trhy nemohou růst donekonečna. "Jednoho dne Fed definitivně ukončí program kvantitativního uvolňování a trhy si budou muset poradit bez přísunu levných peněz, kterými je v současnosti centrální banka zaplavuje. Dříve nebo později opět přijde okamžik, kdy se růst amerického hospodářství zastaví a ekonomika začne zpomalovat," upozorňuje. "Ani já nevím, kdy se to stane, ale stane se to. A investoři, kteří v té chvíli budou mít všechny peníze na trhu, znovu poznají, jaké to je spadnout až na dno."

Zdroj: valuewalk.com

reklama
reklama