Burzovní kalendář 3. 3. - 7. 3. 2014

| redakce

Čtvrteční zasedání Evropské centrální banky a páteční data z amerického trhu práce budou nejsledovanějšími ekonomickými událostmi prvního březnového týdne. Trhy budou bedlivě sledovat situaci na Ukrajině, v Česku zveřejní ve čtvrtek výsledky hospodaření Fortuna.

USA

3/3 Prodeje aut

3/3 Osobní příjmy a výdaje

3/3 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit, ISM)

3/3 Stavební výdaje

4/3 Projev člena Fedu Jeffreyho Lackera

5/3 ADP - počet nových pracovních míst ve firemní sféře

5/3 Index nákupních manažerů ve službách (ISM)

5/3 Béžová kniha Fedu

5/3 Projevy členů Fedu Richarda Fishera a Johna Williamse

6/3 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

6/3 Průmyslové objednávky

6/3 Projev člena Fedu Dennise Lockharta

7/3 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

7/3 Obchodní bilance

Přes všechny negativní události uplynulých týdnů zažily americké akcie v únoru nejlepší měsíc od loňského července. Index S&P 500 za týden vzrostl o 1,26 % a zakončil únor na rekordu 1 859,45 bodu.

"Index S&P 500 v uplynulém týdnu několikrát posunul své historické maximum. Páteční potvrzení zavírací ceny nad 1 850 je pro další vývoj určitě pozitivní, i když je pravděpodobné testování této hranice a zřejmě i nižších hodnot. Nejbližším supportem se může stát pásmo 1 850 až 1 840, poté následuje 50denní klouzavý průměr (zóna 1 820). Předpokládaná rezistence je na 1 900," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Obrovským rizikem pro vývoj trhů v novém týdnu je krize na Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin získal svolení parlamentu vojensky zasáhnout na Ukrajině v zájmu "obrany ruských krajanů". V rozhovoru s americkým prezidentem Barackem Obamou prohlásil, že si Rusko vyhrazuje právo bránit zájmy své a rusky mluvících obyvatel na východě Ukrajiny či na Krymu. Prezident USA kontroval varováním před politickou a ekonomickou izolací Ruska. Ukrajinská armáda je v pohotovosti.

Trhy zatím na situaci na Ukrajině významněji nereagovaly. Podle Bank of New York Mellon však hrozí, že se v případě vyhrocení situace projeví u investorů velká averze k riziku.

"Bude důležité sledovat, co se na základě událostí na Ukrajině děje s futures na S&P 500. Existují vážné obavy ohledně dalšího vývoje, zvlášť když je index na rekordu. Je vhodná doba nakoupit nějakou ochranu, například index VIX," říká Joe Kinahan, hlavní stratég TD Ameritrade.

V posledních týdnech se čísla z americké ekonomiky interpretují mnohem hůře kvůli vlivu mrazivého počasí. Otázka je, zda zpomalení poptávky nastalo skutečně v důsledku extrémně studené zimy. Počasí ovlivňuje dle ekonomů vše od slabých dat z trhu práce až po maloobchodní tržby.

V pátek vyjdou únorová data z trhu práce. Čeká se růst počtu pracovních míst o 148 000. To by dodalo trhům optimismus, že se vše vrací do normálu a vliv špatného počasí odeznívá. V případě, že by údaj očekávání nenaplnil, vyvolá to diskuze o skutečném zpomalení hospodářského oživení.

Ve středu předznamená celková čísla o zaměstnanosti tvorba nových míst v soukromém sektoru. Již v pondělí vyjde index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, který doplní ve středu index aktivity v sektoru služeb. Fed vydá ve středu Béžovou knihu o stavu ekonomiky. Názor banky v uplynulém týdnu poměrně jasně sdělila její šéfka Yellenová, podle které je potřeba počkat s interpretací horších čísel z posledních týdnů. Fed v současnosti počítá s ukončením odkupů dluhopisů ještě letos na podzim.

"Čísla v prvním čtvrtletí budou stále ovlivněna počasím a následným poklesem poptávky. Myslím si ale, že nás čeká pozitivní série dat," říká Natalie Trunow, investiční šéfka společnosti Calvert Investment Management.

Akcie smazaly prakticky všechny letošní ztráty, zástup medvědů ale varuje: Trh letos může odepsat desítky procent Akcie smazaly prakticky všechny letošní ztráty, zástup medvědů ale varuje: Trh letos může odepsat desítky procent Podle tradičních medvědů je jen otázkou času, kdy se americké akcie zřítí z výšin, na ... Silná výsledková sezóna ospravedlňuje vysoké ceny amerických akcií Silná výsledková sezóna ospravedlňuje vysoké ceny amerických akcií Většina firem z indexu S&P 500 už reportovala výsledky za 4Q2013. Podle Dana Greenhause z ... 5 investičních pravidel Warrena Buffetta 5 investičních pravidel Warrena Buffetta Nejcennější postřehy z velmi očekávaného každoročního dopisu Warrena Buffetta akcionářům Berkshire Hathaway. Největší nebezpečí, které nyní číhá na trzích Největší nebezpečí, které nyní číhá na trzích Monetární experiment světových centrálních bank povede v blízké době k velké krizi, která svými rozměry ...
reklama
reklama