Co musíte ráno vědět (3. března)

Co musíte ráno vědět (3. března)

| redakce

Jak si vedly minulý týden světové burzy, jak roste průmysl v Číně a kolik loni vydělal Warren Buffett? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zakončily týden v plusu

Indexy amerických akcií v pátek po otevření trhů zamířily vzhůru, nakonec však změnily směr. Napomohly tomu technologické společnosti v čele s Applem a obavy z ruského zásahu na Ukrajině. Index S&P 500 přesto uzavřel na novém rekordu. Index Dow si za celý únor připsal 3,97 %, což představuje jeho nejprudší měsíční nárůst za více než rok. S&P 500 a Nasdaq přidaly ještě více.

Index Dow v pátek nakonec přidal 0,3 % na 16 321,71 bodu, širší index S&P 500 uzavřel 0,28 % v plusu na 1 859,45 bodu a Nasadaq se propadl o 0,25 % na 4 308,12 bodu. Akcie na začátku pátečního obchodování posilovaly po dobrých číslech o spotřebitelské náladě. Michiganská univerzita revidovala předběžné odhady na 81,6 bodu z původně hlášených 81,2 bodu. Velký vliv na akcie naopak neměl fakt, že podle zpřesněných dat zpomalil růst ekonomiky Spojených států v posledních třech měsících loňského roku více, než se původně čekalo.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Letošní náznak korekce zapomenut, ale další růst nemusí být přímočarý

Nová hrozba pro růst cen akcií? Firmy masově snižují odhady zisků

2. Evropské akcie si připsaly největší měsíční zisk od července loňského roku

Evropské akcie se v pátek obchodovaly kolem nuly, celý únor však pro ně byl nejúspěšnějším měsícem od loňského července. Britský FTSE 100 v pátek zakončil mírně pod nulou se ztrátou 0,01 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,27 % a německý DAX připsal přes procento. Nejvíce se v pátek dařilo sektoru finančních služeb, chemickému a technologickému sektoru, ztrácely naopak sektor základních materiálů, telekomunikace a síťová odvětví. Za celý týden FTSE 100 klesl o 0,41 %, CAC 40 zpevnil o 0,62 % a německý DAX vzrostl o 0,36 %. Celý měsíc byl pro akcie velice úspěšný - FTSE 100 vyskočil o 4,6 %, CAC 40 o 5,82 % a DAX o 4,41 %.

Citigroup: ECB v březnu sníží sazby, riziko deflace je stále silné. Měny na mladých trzích budou dále ztrácet

3. Pražská burza zakončila páteční obchodování na nule. Akcie CME podražily o 60 %

Index PX v pátek připsal 0,07 % na 1 015,11 bodu. Nejvíce se dařilo mediální společnosti CME, její akcie po zveřejnění hospodářských výsledků a dohodě o finanční injekci od majoritního akcionáře Time Warner zpevnily o více než 60 % na 85 Kč. V pátek reportovala výsledky za minulý kvartál i Erste Group Bank, jejíž cenné papíry na zprávu reagovaly oslabením o téměř 9 % a byly suverénně nejobchodovanější akcií dne. Čísla za minulý kvartál odhalila i firma Tatry Mountain Resorts, jejíž akcie zakončily páteční obchodování na zelené nule. Za uplynulý týden klesly akcie na pražské burze jako celek o téměř tři procenta.

Jak vidí letošní vývoj na pražské burze přední odborníci?

Výsledková sezóna na pražské burze: Přehled odhadů i oznámených čísel

Petr Koblic: Regulace brzdí integraci středoevropského akciového trhu. Jednání s Polskem pokračují

4. Očekávané události

V Evropě, Česku i USA budou zveřejněny indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, v USA půjde o indexy ISM i Markit. Stejné údaje od HSBC zveřejní ráno Čína. V Americe budou zveřejněny ještě prodeje aut nebo stavební výdaje. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v burzovním kalendáři. Přehled očekávaných firemních výsledků v tomto týdnu najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst čínského zpracovatelského průmyslu v únoru zpomalil

Tempo růstu aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v únoru zpomalilo na osmiměsíční minimum. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky zveřejnil čínský statistický úřad. Údaje jsou podle agentury Reuters další známkou mírného zpomalování růstu celé čínské ekonomiky.

Lisa Wang (InterChina): Mezi vítěze se v Číně letos zařadí zdravotnictví, automobilový průmysl a potravináři, v poli poražených skončí například výrobci solárních panelů

6. Berkshire Hathaway Warrena Buffetta dosáhla loni rekordního zisku

Americká investiční společnost Berkshire Hathaway v loňském roce zvýšila zisk téměř o třetinu na rekordních 19,5 miliardy dolarů. Ke zvýšení zisku přispělo hospodářské oživení ve Spojených státech a růst na akciových trzích. Tržby podniku loni stouply o více než desetinu na 182 miliard dolarů, napsala agentura DPA. Přesto po delší době roční výkon Buffettova portfolia zaostal za širokým akciovým indexem S&P 500.

5 investičních pravidel Warrena Buffetta

7. Ruský Gazprom zvažuje, že kvůli dluhu zruší Kyjevu slevu na plyn

Ruský energetický gigant Gazprom nevylučuje, že Ukrajině kvůli dluhu ve výši 1,55 miliardy dolarů zruší slevu na odběr plynu. V sobotu to podle agentury RIA Novosti oznámil mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov. Důvodem prý není nejnovější vývoj v zemi, ale skutečnost, že Kyjev neplní dohodnuté závazky.

8. Portugalsko plní podmínky pomoci, jeho vyhlídky se zlepšují

Portugalsko úspěšně prošlo předposlední kontrolou plnění podmínek mezinárodního záchranného programu, který by mělo opustit v květnu. Země by tak měla dostat dalších 2,5 miliardy eur z úvěrové pomoci. Tamní vláda v pátek navíc zlepšila odhad letošního růstu domácí ekonomiky.

9. Situace na Ukrajině se vyhrocuje

Ukrajinská armáda vyhlásila mobilizaci a je v pohotovosti. Představitelé Ukrajiny hovoří o tom, že Rusko rozpoutalo s Ukrajinou válku. Ruský prezident Vladimir Putin si nechal odhlasovat parlamentem přesun ruských vojsk na Ukrajinu, Krym už zcela kontroluje.

Nejlepším řešením ukrajinské ekonomické situace je bankrot

Bonus

Bonusem by bylo mírové řešení situace na Ukrajině. Dnes proto žádný vtip ani bulvár.

reklama
reklama