Dobré portfolio funguje, i když hrozí válka. Které firmy letos mohou ozdobit to vaše?

Dobré portfolio funguje, i když hrozí válka. Které firmy letos mohou ozdobit to vaše?

| Aleš Prandstetter

Akciové trhy a jejich stabilita jsou úzce provázány s geopolitickými událostmi. Není tedy divu, že do jejich poměrně ustálené prorůstové tendence minimálně na čas neblaze zasáhly politické události na Ukrajině. I v takových obdobích však lze s dobře nastaveným portfoliem obstát a není potřeba měnit investiční strategii. Řešení existuje pro zkušené i začínající investory.

Domnívám se, že relativně jednoduchou situaci mají ti, kteří investují s dlouhodobým horizontem a pravidelně. Historie nás učí, že opravdu dobře diverzifikované portfolio je schopno zvládnout i válečné konflikty. Není tedy potřeba měnit investiční strategii. Podobných hrozeb se v budoucnu zjeví jistě více a reakce na každou z nich by investory stála zbytečné nervy a peníze navíc.

Pokud jde o začínající investory, je potřeba se mít na pozoru a investici rozložit do více splátek. V období vyšší volatility trhů je dobré investici diverzifikovat i časově, čímž se dá i v napjatějších dobách vyhnout většímu riziku plynoucímu z extrémní kolísavosti.

Investice do akcií by i letos měla zajistit rozumný výnos za předpokladu, že napjatá mezinárodní situace nepřeroste ve skutečnou nebo ekonomickou válku. Výrazné zisky slibuje zejména obor luxusního zboží, kde marže nejsou pod příliš velkým tlakem a značky si mohou ceny do jisté míry určovat.

Poptávka po luxusním zboží roste v průměru třikrát rychleji než globální HDP, přičemž růst tržeb pochází především ze států mimo Evropu, zejména z Číny. Růstová je i oblast cestovního ruchu a s ním související akciové tituly. Dařit by se mohlo také segmentu sportovního oblečení.

reklama
reklama