George Soros: Putin kouše jako pes zahnaný do kouta. Ukrajinská krize je příležitost pro Merkelovou

| redakce

Nejúčinnější sankcí ze strany USA namířenou proti Rusku by bylo podle známého investora a filantropa George Sorose uvolnění ropných rezerv a tlak na pokles ceny ropy.

Ruský prezident Vladimir Putin podle Sorose hledá na zahraničním poli vzpruhu pro svou klesající popularitu. Dobrodruh za hranicemi a přísný policajt na domácím písečku, bylo by možné parafrázovat Sorose.

USA by měly zatlačit na pokles ceny ropy

Dění na Krymu a na Ukrajině (pro pořádek a pro jistotu budeme tyto pojmy oddělovat - pozn. red.) vyvolalo sérii vyhlášení sankcí USA proti Rusku a recipročně Moskvy proti Washingtonu. Politická válka začala, ta obchodní (ekonomické sankce) je na spadnutí.

Soros by v tomto smyslu doporučoval americkému prezidentovi Baracku Obamovi méně diplomacie a více odhodlání na Putina zatlačit. Ačkoli je Rusko samo o sobě velkým trhem a má i jiné významné obchodní vazby než na Evropu a USA, má citlivé místo, a tím je trh s ropou.

"Nejnepříjemnější sankcí by pro Rusko bylo uvolnění ropných rezerv Spojených států, které by vedlo ke globálnímu poklesu cen ropy. Rusko přitom pro svůj rozpočet potřebuje, aby barel ropy stál zhruba 100 USD," uvedl Soros. "Západ by ale neměl primárně škodit Rusku, ale pomáhat Ukrajině. Jednostranný obchodní a diplomatický útok na Rusko by Putina zahnal dále do kouta, odkud by jako zraněné zvíře mohl chtít kousat a být nebezpečný. Pak by nevyhrál vůbec nikdo."

Merkelová v čele Evropy, ne německého průmyslu

Proslulý investor považuje situaci na Krymu za velkou příležitost pro německou kancléřku Angelu Merkelovou. "Může se stát opravdovou vůdkyní Evropy, nejen obhájkyní zájmů Německa," řekl Soros ve čtvrtek v Berlíně.

Merkelová odolává tlaku německého průmyslu, který má zájem o zachování otevřené cesty do Ruska. Podle průzkumů ani "obyčejní Němci" nestojí o zhoršení vztahů s Rusy. Ti přitom využívají svých zásob komodit, především pro Evropu zásadních ropy a zemního plynu, k dosahování strategických cílů.

S tím agent KGB, kdysi nasazený v NDR, nezačal, tuto politiku zdědil po svých předchůdcích. Možná by se ale s Merkelovou, která v této zemi vyrůstala a povinně se učila rusky, mohli domluvit lépe než s Barackem Obamou.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama