Růst amerických akcií ztrácí dech

| redakce

Stále méně akcií překonává nová maxima. Zdá se tak, že indexu S&P 500 dochází energie potřebná pro další růst.

Podle statistik Newyorské burzy rychle ubývá firem, jejichž akcie překonávají svá roční maxima. Během říjnového růstu indexu dosáhlo na 52týdenní maximum 471 akcií, při prosincovém růstu to bylo už jen 361 titulů, při růstu na rekordy v minulých týdnech to bylo 301 firem. Tento trend může vést k propadu trhu, až místo počtu maxim poroste počet rekordně nízkých hodnot. Ten sice zatím neroste, ale investoři by měli tento ukazatel pozorně sledovat.

52týdenní maxima a minima na NYSE
52týdenní maxima a minima na NYSEZdroj: Short Side of Long

Místo toho, abychom se zaměřili jen na roční maxima, podíváme se také na kratší statistiku. Akcie, které dosáhly 50denních maxim, vysílají podobný signál. I jejich počet dlouhodobě klesá. Tento trend trvá už rok, na samotných výkonech indexu se to zatím neprojevilo.

50denní maxima akcií v indexu S&P 500
50denní maxima akcií v indexu S&P 500Zdroj: Short Side of Long

Když se podíváme na graf, který ukazuje poměr rostoucích a klesajících akcií, vidíme, že tento poměr je nejvyšší od března 2013. To může být také varovný signál.

Křivka růstů a poklesů amerických akcií
Křivka růstů a poklesů amerických akciíZdroj: Short Side of Long

A podobný signál vydává i další statistika – počet akcií, které se obchodují nad 50denním průměrem, taktéž klesá, přestože index roste. To může nějakou dobu trvat, ale dlouhodobě není taková situace udržitelná.

Procento akcií, které se obchodují nad svým 50denním klouzavým průměrem
Procento akcií, které se obchodují nad svým 50denním klouzavým průměremZdroj: Short Side of Long

Zdroj: Short Side of Long

reklama
reklama