Burzovní kalendář 24. 3. - 28. 3. 2014

| redakce

Investoři dále sledují vývoj na Ukrajině, kde hrozí vpád ruských vojsk. Z USA přijdou zajímavé informace o nemovitostním trhu, v Evropě i Spojených státech budou zveřejněny předběžné indexy nákupních manažerů. V ČR rozhoduje o měnové politice centrální banka, výsledky za 4Q2013 by měly odhalit realitní firma Orco, Philip Morris ČR a likérka Stock Spirits.

USA

24/3 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

24/3 Vystoupení členů Fedu Jeremyho Steina a Richarda Fishera

25/3 Index cen domů S&P/Case-Shiller

25/3 Prodeje nových domů

25/3 Spotřebitelská důvěra

25/3 Vystoupení členů Fedu Dennise Lockharta a Charlese Plossera

26/3 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

26/3 Index nákupních manažerů ve službách (FLASH)

27/3 HDP za 4Q2013

27/3 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

27/3 Pokračující prodeje domů

28/3 Osobní příjmy a výdaje

28/3 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Americké akcie zažily další růstový týden. Index Dow zpevnil o 1,48 % a S&P 500 připsal 1,37 %. Pro oba indexy to byl nejlepší týdenní výkon od poloviny února. Technologický Nasdaq posílil o 0,74 %. V pátek však růst indexů ochabl v obavách z dalšího vývoje na Ukrajině.

"Index S&P 500 uzavřel uplynulý týden se ziskem 1,37 % a částečně umazal 2% ztrátu z předchozího týdne. Čeká se na prolomení pásma 1 880 až 1 840 kterýmkoli směrem. To napoví více o dalším vývoji cen akcií," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Trhy ve středu také znervóznil Fed. Americká centrální banka ve středu po dvoudenním zasedání rozhodla, že omezí tempo nákupu dluhopisů o dalších 10 miliard dolarů na 55 miliard měsíčně. Měnový výbor FOMC zároveň rozhodl, že míra nezaměstnanosti, která byla dosud klíčovým faktorem, jenž měl určit nastartování růstu úrokových sazeb, už tolik klíčová není, a naznačil, že by ke zvyšování úrokových sazeb mohlo dojít dříve, než se nyní očekává.

"Všichni nyní s obavami čekají, kdy americká centrální banka začne zvyšovat krátkodobé úrokové sazby," řekl šéf společnosti Earnings Scout Nick Raich. "Ve skutečnosti podle mě ale zvyšování sazeb bude pozitivním signálem, který potvrdí, že ekonomický výhled Fedu je velmi dobrý."

Investoři se nadále zaměřují na kroky Ruska vůči Ukrajině po připojení Krymu a vylekalo je rozšíření amerických sankcí na úzký okruh lidí kolem prezidenta Vladimira Putina.

"Na trh se vrátila nejistota," řekl agentuře Reuters analytik Abhishek Deshpande z londýnské firmy Natixis. "USA ukázaly odhodlání zesílit sankce proti Putinovu okolí a mohly by uvalit cílené tresty na podniky, včetně firem z energetického sektoru," dodal. Sankce v pátek na dalších 12 lidí rozšířila i Evropská unie.

Americký prezident Barack Obama přitom v novém týdnu míří do Evropy, aby utužil vztahy a dal najevo, že se Rusko ocitá v mezinárodní izolaci. Jeho cesta začíná v pondělí v Nizozemsku. Pokud bude konflikt dále eskalovat, Rusko se bude podle Obamy stále více izolovat od mezinárodního společenství.

Dále však panují obavy z ruského vpádu na východní a jižní Ukrajinu. Kolem hranic se hromadí ruští vojáci. Rusové tvrdí, že jde o cvičení. Podle amerických tajných služeb jsou Rusové podél celé ukrajinské hranice. Jednotky na cestách směrem k ukrajinským velkým městům jsou lépe vyzbrojeny a podpořeny útočnými letadly a helikoptérami. Na Ukrajinu také přijedou mezinárodní pozorovatelé.

Investory bude zajímat další vlna makrodat, která by již neměla být v takové míře ovlivněna špatným počasím. Jako první to je předběžný údaj o aktivitě v průmyslu, ve středu bude zveřejněn i předběžný index nákupních manažerů ve službách.

Důležitá data přijdou z nemovitostního trhu. V úterý to budou prodeje nových domů (čeká se 440 tisíc v únoru po 468 tisících v lednu) a index cen domů S&P/Case-Shiller. Ve čtvrtek potom pokračující prodeje domů. Ve čtvrtek bude také zveřejněn zpřesněný údaj o HDP za 4Q2013. Předchozí odhad byl snížen na 2,4 %.

Růst amerických akcií ztrácí dech Růst amerických akcií ztrácí dech Stále méně akcií překonává nová maxima. Zdá se tak, že indexu S&P 500 dochází energie ... Investice do neznámého a nepoznatelného aneb Jak vydělat na černých labutích Investice do neznámého a nepoznatelného aneb Jak vydělat na černých labutích Ty nejlepší investice bývají mnohdy jednorázové, takže minulost nemůže být vodítkem pro budoucnost. Jak identifikovat ... George Soros: Putin kouše jako pes zahnaný do kouta. Ukrajinská krize je příležitost pro Merkelovou George Soros: Putin kouše jako pes zahnaný do kouta. Ukrajinská krize je příležitost pro Merkelovou Nejúčinnější sankcí ze strany USA namířenou proti Rusku by bylo podle známého investora a filantropa ... Investiční paralely: Čeká akcie strmý pád o desítky procent? Investiční paralely: Čeká akcie strmý pád o desítky procent? Prudký pád cen amerických akcií se může brzy opakovat. I finanční svět se točí v ... Dobré portfolio funguje, i když hrozí válka. Které firmy letos mohou ozdobit to vaše? Dobré portfolio funguje, i když hrozí válka. Které firmy letos mohou ozdobit to vaše? Akciové trhy a jejich stabilita jsou úzce provázány s geopolitickými událostmi. Není tedy divu, že ...
reklama
reklama