2 levné energetické akcie, s kterými porazíte trh

| redakce

Energetické akcie loni za trhem zaostaly, energetický ETF Energy Select Sector SPDR Fund přidal "jen" 10,6 %. Investory drží stranou předzásobení Spojených států zemním plynem a slabé světové oživení. Je ale jen otázka času, kdy zotavující se ekonomika zvýší i poptávku po plynu a ropě.

Faktorů hovořících pro zvýšení cen energií je několik. Kromě růstu ekonomiky a poptávky by to měla být i větší efektivnost firem, které seškrtaly náklady, což povede k vyšším maržím. O vyšší ceny energií by se mohla postarat i krize na Ukrajině.

Pro dlouhodobého investora je řada energetických firem při současných valuacích velmi levná. Kdo se chce svézt v tomto energetickém vlaku, může pomocí Pitroskiho F-score (hodnota od 0 do 9, která pomáhá odhalovat firmy s potenciálem k růstu pomocí devíti kritérií) a Grahamova čísla (to ukazuje férovou hodnotu akcie) v energetickém sektoru hledat vhodné firmy. Portfolio energetických akcií, které se obchodují levně v poměru k ziskům a aktivům a vykazují finanční zlepšení, by mělo překonávat trh.

PHI Incorporated

Jednou z nejatraktivnějších akcií podle hodnocení na základě uvedených metod je PHI Incorporated. Firma sice přímo ropu a plyn netěží, poskytuje ale služby podnikům, které to dělají. PHI vlastní flotilu letadel, která dopravují lidi a vybavení na těžební plošiny po celém světě. Její letouny jsou také využívány nemocnicemi. PHI vlastní 268 helikoptér, 165 z nich je použito pro potřeby ropného sektoru. Podle Grahamova čísla se akcie obchodují na 75 % férové hodnoty firmy. F-score je maximálních 9.

PHI Incorporated (USD/akcie)
Zdroj: Bloomberg

ConocoPhillips

Společnost ConocoPhillips je jedním z největších těžařů, jejichž akcie se při současných cenách zdají být podhodnocené. Firma investovala do domácích ropných a plynových aktiv, aby si zajistla budoucí růst. To se týká především břidličných ložisek v lokalitách Eagle Ford, Bakken a Permian.

Akcie se obchoduje na 80 % své férové hodnoty podle Grahamova čísla a s F-score 6. Podle obou ukazatelů je to tedy nákupní příležitost. Dividendový výnos je navíc slušných 4,1 % s potenciálem dalšího růstu dividendy.

ConocoPhillips (USD/akcie)
Zdroj: Bloomberg

Zdroj: InvestorPlace.com

reklama
reklama