Kdo dokáže překonávat trh?

Kdo dokáže překonávat trh?

| redakce

Inzeráty, investiční poradci i analytici často lákají investory na to, že společně mohou překonat trh. To je svůdná myšlenka. Vlastně říká, že bez větší námahy a zkušeností můžete být úspěšnější než ostatní. Lze však opravdu dlouhodobě překonávat trh?

Velmi cennou odpověď na tuto otázku mají fondoví manažeři Cliff Asness a John Liew. Za příklad si v článku o efektivních trzích pro magazín Institutional Investor berou hedgeový fond Renaissance Technologies, který dlouhodobě vykazuje nadprůměrné výnosy.

"Neříkáme, že překonávat trh je nemožné. Existují investoři, kteří jsou toho schopni. Příkladem je hedgeový fond Renaissance Technologies. Jenže do tohoto fondu nemůžeme investovat. Ani vy ne. Fond investuje své vlastní peníze," píší Asness a Liew.

"Za všechny ty roky, kdy se pohybujeme na trhu, jsme narazili na řadu osob, institucí nebo firem, které měly schopnost dosahovat mimořádných výnosů. Jenže čím jsme si jistější, že stojí za to do nich investovat, tím je pravděpodobnější, že buď naše peníze nepřijmou, nebo si naúčtují na poplatcích tolik, že se dostaneme na standardní návratnost," dodávají.

Jinými slovy: Ano, je možné překonávat trh. Ale ty, kteří to dokáží, vaše peníze nezajímají.

Zdroj: Institutional Investor

reklama
reklama