Lekce, z kterých se nikdy nepoučíme

Lekce, z kterých se nikdy nepoučíme

| redakce

"Z historie se učíme jen to, že se z historie neučíme," řekl kdysi Georg Wilhelm Friedrich Hegel.

Portfoliomanažer Doug Kass vzpomíná, jak před 45 lety úspěšný investiční manažer napsal v dopise svým partnerům:

Investiční prostředí je stále negativnější a více frustrující. Možná jen trpím nedostatkem mentální flexibility (jednou někdo v komentáři o akciových analyticích starších 40 let uvedl, že vědí příliš mnoho toho, co už neplatí.)

Působí to na mě následovně:

1. Investiční příležitosti pro analytika zdůrazňujícího kvantitativní faktory prakticky za posledních 20 let vymizely.

2. Naše portfolio v hodnotě 100 milionů USD snižuje naše šance investovat v už tak omezeném okruhu investic. Je totiž příliš velké a investice nižší než 3 miliony USD se na výkonnosti vůbec neprojeví. To vylučuje firmy s nižší tržní kapitalizací než 100 milionů USD.

3. Zvyšující se zájem o investiční výkon vytváří krátkodoběji orientovaný a podle mého názoru spekulativnější trh.

Doug Kass se cítí jako tento 38letý investiční manažer, jehož pohled na trhy lze aplikovat i na současné investiční prostředí. Tím manažerem nebyl nikdo jiný než Warren Buffett a výňatek je z dopisu jeho partnerům z května 1969, v němž vysvětloval své rozhodnutí investiční partnerství ukončit.

Dopis pokračoval takto:

Navzdory faktorům uvedeným výše bych pokračoval v partnerství i v roce 1970, nebo dokonce 1971, pokud bych měl nějaké prvotřídní nápady. Ne kvůli tomu, že bych chtěl, ale raději bych skončil dobrým rokem než špatným. Nicméně stále nevidím nic, co by dávalo odůvodněnou naději na dobrý rok, a netoužím tápat a doufat, že se mi poštěstí uspět s penězi ostatních. Na toto tržní prostředí nejsem naladěn a nechci pokazit slušné výsledky dalšími pokusy hrát hru, které nerozumím, jen abych z toho mohl vyjít jako hrdina.

Podobně Kass nedávno prezentoval své obavy ohledně rostoucí tržní spekulace a odkázal na editorial Barron's z roku 1997 a svůj "Kids Today". Autorem příspěvku byl zhruba ve stejném věku jako většec z Omahy, když psal svůj dopis v roce 1969.

Buffett uzavřel svůj dopis z roku 1969 následujícím odstavcem:

Někteří z vás se budou ptát: "Co máte v plánu?" Na tuto otázku nemám odpověď. Jen vím, že až mi bude šedesát, tak bych se měl snažit dosáhnout jiných osobních cílů, než které měly prioritu ve dvaceti. Dokud nenechám toho, co spotřebovávalo téměř všechen čas a energii během prvních 18 let mého dospělého života, těžko v následujících letech rozvinu aktivity pasující na nové podmínky.

Ukázalo se, že v roce 1969 teprve začínala Buffettova hvězdná investiční kariéra. To nejlepší mělo teprve přijít v čele s Berkshire Hathaway v dalších dekádách. Buffett doteď nezpomalil, i když mu táhne na úctyhodných čtyřiaosmdesát.

Buffettův dopis je dokladem toho, že se historie na trzích neopakuje, ale rýmuje.

Zdroj: thestreet.com

reklama
reklama