Co musíte ráno vědět (28. března)

| redakce

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě i Americe, k jakým rozhodnutím dospěla ČNB na svém březnovém zasedání a jak to vypadá, když se takřka 60letá letecká legenda posadí za knipl svého železného orla? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové trhy ve čtvrtek navzdory solidním makrodatům uzavřely v červených číslech

Americké akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohybovaly kolem nuly, velmi brzy ale mezi investory převládla prodejní nálada a hlavní akciové indexy spadly do záporného teritoria. Americká vláda sice během dne přišla se dvěma příznivými zprávami z americké ekonomiky, ani ty však akcie nedokázaly vrátit nad nulu. Na trzích navíc přetrvává napětí kvůli ukrajinské krizi. Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že růst tamní ekonomiky zpomalil na konci minulého roku na 2,6 %, což je o něco lepší výsledek než předběžná čísla z února, a americké ministerstvo práce informovalo, že počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti minulý týden klesl na nejnižší úroveň od listopadu.

Dow nakonec oslabil o 0,03 % na 16 264,23 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,19 % na 1 849,04 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,54 % na 4 151,23 bodu. Nejvíce odepsaly technologické tituly, průmyslové odvětví a tituly ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Dařilo se naopak energetickému odvětví, sektoru služeb a telekomunikačním titulům.

Jeremy Grantham: Bublina? Trh je nadhodnocen o 65 %, ale i tak může jít výše

2. Evropské akciové trhy se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně, zlevňovaly akcie bank a cenné kovy

Evropské akciové trhy se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně. Akcie evropských bank stáhlo středeční vyjádření americké centrální banky, která v rámci zátěžových testů, jež mají prověřit, jak by si banky vedly za špatných ekonomických podmínek, oznámila, že Citigroup a další čtyři finanční ústavy musejí zlepšit své kapitálové plány. K pokles trhů přispěly také klesající ceny zlata a stříbra, které negativně ovlivnily akcie těžařských firem. Britský FTSE 100 oslabil o 0,26 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,14 %. Německý DAX naopak posílil o 0,03 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 nakonec uzavřel se ziskem 0,11 % na 3 133,75 bodu. Nejvíce oslabily akcie průmyslových podniků, sektor dopravy a cestovního ruchu a cenné papíry maloobchodních prodejců. Dařilo se naopak potravinářskému odvětví, sektoru energetických komodit a titulům ze sektoru zboží osobní spotřeby.

Asijské akcie kolísaly a postupně obrátily do mínusu, investoři sledují Ukrajinu a Čínu

3. Pražská burza ve čtvrtek tisíc bodů neudržela

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,61 % na 996,32 bodu. Objem obchodů byl podprůměrný. Burzu dolů stáhly především akcie bankovních titulů - Erste Group Bank oslabila o 1,23 % a Komerční banka odevzdala 1,59 %. Akcie společnosti ČEZ ztrácely kolem půl procenta, v závěrečné aukci však vyskočily do zisku 0,51 %, a ze ztráty indexu PX tak umazaly téměř 0,1 procentního bodu. Nejvíce ve čtvrtek ztrácely akcie mediální CME, které nakonec odevzdaly téměř osm procent. Naopak téměř 2,5 % připsala developerská společnost Orco, která zveřejnila výsledky za rok 2013 po zavření trhu. Akcie společnosti Stock Spirits, která ve čtvrtek také zveřejnila hospodářské výsledky za loňský rok, uzavřely s mírnou ztrátou 0,10 %.

Druhý kvartál očima expertů: Trhy budou nadále kolísat. Potěšit by mohly ČEZ a Erste

4. Očekávané události

V noci na pátek trhy dostanou nálož japonských makrodat za únor - inflaci (odhad: +1,5 % meziročně), míru nezaměstnanosti (+3,7 %), maloobchodní tržby (+3,5 %) a spotřebu domácností (+0,1 % meziročně). Německo zveřejní index spotřebitelských cen (+1,1 % meziročně a +0,4 % meziměsíčně), Francie index výrobních cen a eurozóna spotřebitelskou a ekonomickou důvěru (-9,7 bodu, respektive 101,3 bodu). Francie odhalí i HDP za čtvrtý kvartál, stejně jako Spojené království (+2,7 %). Spojené státy navíc pošlou na trhy zprávu o osobních příjmech a výdajích (+0,3 % obojí) a Michiganská univerzita zpřesní data o spotřebitelské důvěře (80,5 bodu). Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB ponechává měnovou politiku beze změny. V případě potřeby dalšího uvolnění by preferovala držet kurz kolem 27 EUR/CZK delší dobu

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Bankovní rada ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK.

6. EU se bude chtít ve financování více opírat o trhy namísto bank

Evropská unie se bude chtít ve financování budoucích investic do infrastruktury a sektoru malých firem méně opírat o banky a zvýšit roli finančních trhů, moderních finančních technik a penzijních fondů. Vyplývá to podle agentury Reuters z plánů, které ve čtvrtek zveřejnila Evropská komise. Znamenalo by to zásadní změnu evropského přístupu k finančním trhům po jejich démonizaci v letech finanční a dluhové krize.

7. Americká ekonomika na konci roku 2013 expandovala tempem 2,6 %

Podle finálních dat americká ekonomika ve čtvrtém kvartálu 2013 expandovala tempem 2,6 %, čekala se revize na 2,7 %. Zpřesněná data z konce února počítala se zpomalením na 2,4 % ze 4,1 % ve třetím čtvrtletí. Výsledek podpořila osobní spotřeba, která do HDP přispívá 70 % a která vzrostla nejvíce za poslední tři roky. Vyšší byly především výdaje na služby, hlavně na zdravotní péči. Spotřebitelské výdaje částečně brzdil malý růst investic odrážející se v pomalém nárůstu zásob i výdajů na software.

8. MMF se dohodl s Ukrajinou na úvěru 14 až 18 miliard USD

Mezinárodní měnový fond se dohodl s Ukrajinou na poskytnutí dvouletého záložního úvěru v objemu 14 až 18 miliard USD. Dohoda s MMF by měla uvolnit zemi přístup k dalším úvěrům, celkem by měla Ukrajina získat až 27 miliard USD, uvedla agentura Reuters.

9. Moskva uvolní 13 miliard rublů na pomoc krymskému rozpočtu

Rusko letos ze státního rozpočtu uvolní pro krymskou ekonomiku přes 13 miliard rublů. Oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na usnesení ruské vlády. Krymský rozpočet dostane dotaci 10,7 miliardy a město Sevastopol, které je samostatnou správní jednotkou, dalších 2,4 miliardy rublů.

10. Microsoft spouští verzi Office pro tablety iPad

Americká softwarová společnost Microsoft spouští verzi svého kancelářského balíku Office pro počítačové tablety od americké technologické jedničky Apple. Programy z balíku Office budou dostupné jako aplikace do iPadů a dostupné mají být počínaje čtvrtkem. Firma novinku představila na vůbec první velké tiskové konferenci svého nového ředitele Satyy Nadelly.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Péter Besenyei své letadlo vtěsnal do Korintského průplavu

Maďarský účastník obnovené prestižní letecké soutěže Red Bull Air Race Péter Besenyei, který na svém narozeninovém dortu za necelé tři měsíce sfoukne 58 svíček, si zřejmě potřeboval zkusit, jak chutná opravdové nebezpečí, a tak se rozhodl, že se svým letadlem Corvus Racer o rozpětí křídel 7,4 metru proletí poněkud stísněným prostorem Korintského průplavu. Přestože jsou od sebe skalnaté stěny průplavu v nejužším místě vzdálené pouze 21,4 metru, Besenyei moc vzrušeně nevypadal.

reklama
reklama