John Hussman: V následujících deseti letech budou investoři třít bídu s nouzí

| redakce

Loni si investoři mnuli ruce - dluhopisy a hotovost jim sice velké zisky nepřinesly, akcie se ale vyznamenaly. Podle známého tržního stratéga a šéfa společnosti Hussman Funds Johna Hussmana jsou však zlaté burzovní časy u konce. Akcie jsou extrémně překoupené, a nelze proto očekávat, že by v následujících deseti letech předvedly oslnivé výkony, varuje.

Hussman tvrdí, že v následujících deseti letech mohou investoři na vysoké zisky zapomenout. Portfolio složené ze 40 % z amerických akcií a po 20 % z vládních dluhopisů, korporátních bondů a hotovosti podle něj nevydělá více než přibližně 2 % ročně, což je vůbec nejméně od roku 1948, do kterého Hussmanovy statistiky sahají. Na grafu je desetiletá projekce ziskovosti takto diverzifikovaného portfolia vyjádřena modrou křivkou.

Očekávaná anualizovaná ziskovost modelového portfolia v následujících 10 letech
Očekávaná anualizovaná ziskovost modelového portfolia v následujících 10 letechZdroj: hussmanfunds.com

Ceny akcií jsou podle Hussmana v důsledku pětileté akciové rally tak vysoko, že je další prostor pro jejich růst velmi omezený. "Naše projekce ukazují, že se index S&P 500 bude v libovolném horizontu s délkou do sedmi let pohybovat v záporném teritoriu," říká.

"Špatně na tom ale nebudou jen akcie. Výnosy korporátních dluhopisů se budou nadále pohybovat kolem historických minim, vládní dluhopisy investorům nevydělají takřka nic a z hotovosti bude výrazný díl ukusovat inflace," předpovídá Hussman.

Známý tržní stratég navíc nevylučuje, že by se průměrná roční ziskovost investičních portfolií mohla v následujících deseti letech dostat i pod jím uváděná dvě procenta. Hussman totiž očekává, že na výkonnost amerických akcií i dluhopisů bude mít nadále velký vliv také americká centrální banka. "Kroky Fedu se v poslední době staly častým předmětem spekulací. Investoři trhy v souvislosti se směřováním monetární politiky pravidelně zaplavují obrovskou nadějí, která se ale nakonec vždy změní ve velké zklamání," říká. "Tento jev z trhů jen tak nezmizí."

Zdroj: hussmanfunds.com

reklama
reklama