200 let veřejných financí: Jsme na cestě do pekel

| redakce

Že se veřejné finance vymkly v posledních desetiletích kontrole, tuší politici, bankéři i běžní lidé. Někdo by mohl podlehnout iluzi, že se po několika letech šetření věci dají do pořádku, ale nenechte se mýlit. Následující graf ukazuje, jak velkým problémem dluhy jsou.

Server Cyniconomics zveřejnil analýzu veřejných rozpočtů nejvyspělejších zemí. Graf, který je jejím výsledkem, začíná v roce 1816. Na začátku jsou v potaz brány 4 země (USA, Spojené království, Francie a Nizozemsko), postupně se přidávají další, a to podle toho, jak rostla jejich ekonomická síla. Celkově graf zachycuje poměry v 11 zemích.

Bilance rozpočtů v poměru k HDP velkých ekonomik v %
Bilance rozpočtů v poměru k HDP velkých ekonomik v %

Fiskální riziko nikdy nebylo tak velké jako nyní. Situace před 50 lety byla s tou současnou nesrovnatelná. Rozvinuté země se vydaly cestou, která už několikrát zklamala chronicky insolventní země rozvojového světa.

Celý proces ekonomického vývoje je postaven na hlavu. V ideálním případě by se vyspělé státy měly držet striktní finanční disciplíny z 19. století a poloviny 20. století. Rozvojové země by se je pak snažily dohánět. Jenže v současnosti to vypadá, jako kdyby rozvinuté země strhávaly svět směrem ke scénáři, na který jsou zvyklí v Buenos Aires.

V minulosti si navíc státy půjčovaly, když potřebovaly pokrýt válečné výdaje. Nyní dluhy rostou bez toho. Nutnost zvýšit útraty na armádu by jistě řadu rozvinutých zemí dotlačila k bankrotu. Ale i bez těchto mimořádných výdajů se blíží problém.

Bilance rozpočtů na obranu a na ostatní výdaje vyspělých zemí
Bilance rozpočtů na obranu a na ostatní výdaje vyspělých zemíZdroj: Cyniconomics.com

Zdroj: Cyniconomics.com

reklama
reklama