Co musíte ráno vědět (4. března)

| redakce

Jak reagují burzy na stupňující se napětí na Ukrajině, jak si vede zpracovatelský sektor v eurozóně i jednotlivých zemích a která fotka je nejvíce sdíleným snímkem v historii Twitteru? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí zasáhla vlna výprodejů kvůli krizi na Ukrajině

Dow odepsal v pondělí 0,94 %, index S&P 500 ztrácel nejvíce za poslední měsíc a klesl o 0,74 % a technologický Nasdaq odevzdal 0,72 %. Akcie se začaly propadat hlouběji poté, co Rusko údajně dalo Ukrajině ultimátum a oznámilo, že pokud se její dvě lodě na Krymu do rána nevzdají, zaútočí. Rusko tuto zprávu však odmítlo potvrdit. Celý index Dow se pohyboval v červených číslech. Nejlepší výkon si připsaly akcie Home Depot, AT&T a Coca-Cola, které ztrácely jen 0,1 %, nejhůře, s více než dvouprocentní ztrátou, na tom naopak byly cenné papíry 3M a Visa.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Letošní náznak korekce zapomenut, ale další růst nemusí být přímočarý

Nová hrozba pro růst cen akcií? Firmy masově snižují odhady zisků

2. Evropské akcie v pondělí sklouzly z šestiletých maxim

Burzy v Evropě krvácely kvůli narůstajícímu napětí na Ukrajině. Ruský akciový index MICEX ztratil dokonce 10 %, nejvíce od roku 2008. Evropské akcie v pondělí ztrácely nejvíce za poslední měsíc a sklouzly z šestiletého maxima, na němž se pohybovaly minulý týden. Britský FTSE 100 odepsal 1,49 %, francouzský CAC 40 2,66 % a německý DAX dokonce 3,44 %. "Situace na Ukrajině bude mít velký vliv na výsledky firem," varuje Robert Halver z Baader Bank. "Nevidím rychlé řešení problému. V tuto chvíli je v nebezpečí i dodávka energie pro západní Evropu, finanční trhy budou na napětí reagovat zvýšenou volatilitou."

Citigroup: ECB v březnu sníží sazby, riziko deflace je stále silné. Měny na mladých trzích budou dále ztrácet

Akcie pohledem technické analýzy: V USA vítězí býci, v Evropě medvědi

3. Pražská burza zahájila měsíc propadem indexu PX pod 1 000 bodů

Index PX v pondělí odepsal 2,33 % na 991,44 bodu. Nejhůře si na pražské burze vedly banky, stejně jako na dalších evropských trzích. Erste Group Bank ztratila 4,80 % na 672 Kč a Komerční banka zlevnila o 1,60 % na 4 723 Kč. Výrazně také odepisovaly cenné papíry CETV (-2,29 %), ČEZ (-3,00 %) a pojišťovny VIG (-2,17 %). Kolem procenta ztrácely i developer Orco, znojemská společnost Pegas Nonwovens a likérka Stock. Výrazně si naopak polepšily cenné papíry těžařské společnosti NWR, které zpevňovaly o více než 12 %, v závěrečné aukci však část zisku smazaly a nakonec zhodnotily jen o 8,55 % na 12,70 Kč. Přes dvě procenta připsaly i firmy Tatry Mountain Resorts a Unipetrol.

Jak vidí letošní vývoj na pražské burze přední odborníci?

Petr Koblic: Regulace brzdí integraci středoevropského akciového trhu. Jednání s Polskem pokračují

4. Očekávané události

Úterý bude co do makrodat ospalé. Ve Spojených státech bude zveřejněn index ISM pro oblast New Yorku, s projevem vystoupí člen Fedu Jeffrey Lacker a eurozóna zveřejní index cen průmyslových výrobců. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři. Hospodářská čísla za uplynulý kvartál zveřejní například RWE nebo Glencore Xstrata. Přehled očekávaných firemních výsledků v tomto týdnu najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ruská centrální banka překvapivě zvýšila úroky, akcie prudce zlevnily

Ruská centrální banka překvapivě zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu na 7 % z dosavadních 5,5 %. Učinila tak poté, co rubl klesl na nová rekordní minima vůči dolaru i euru kvůli krizi na Ukrajině. "Cílem rozhodnutí je odvrácení rizik pro inflaci a finanční stabilitu spojených se zvýšenou úrovní vrtkavosti na finančních trzích," uvedla banka. Žádné další podrobnosti neposkytla.

6. Expanze zpracovatelského sektoru v České republice v únoru dále zrychlila

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v České republice v únoru vyskočil na 56,5 bodu z lednových 55,9 bodu. To představuje nejrychlejší expanzi od dubna 2011. Index se nad hladinou 50 bodů nachází už desátý měsíc a je více než 10 bodů nad minimem 46 bodů zaznamenaným v prosinci 2012.

7. Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny mírně zpomalila

Expanze zpracovatelského sektoru v zemích eurozóny v únoru mírně zvolnila z lednového 32měsíčního maxima. Stále se však index nákupních manažerů nachází nad padesátibodovou hranicí, a to již osmý měsíc v řadě. Kontrakce ve Francii zvolnila a dále rostou nové zakázky.

8. Čeká Řím bankrot?

Italské hlavní město by mohl potkat osud amerického Detroitu. V rozpočtu mu chybí 1,7 miliardy dolarů a italská vláda, která se potýká s problémy celé země, tuto mezeru ve financování asi nezaplní. "Přišel čas přestat kouzlit s účty a vyhlásit bankrot Říma," řekl Guido Guidesi, politik z Ligy Severu, deníku Wall Street Journal. Podobné problémy totiž řeší i další města a podle politiků je nepravděpodobné, že by se v parlamentu podařilo prosadit dekret na záchranu samotného Říma.

9. Apple představil automobilovou platformu CarPlay

Americký technologický gigant Apple v pondělí představil platformu CarPlay, která umožní uživatelům propojit chytré telefony iPhone s automobilovým systémem. Platforma zahrnující hlasové ovládání by se měla tento týden objevit v automobilech Ferrari, Mercedes-Benz a Volvo na autosalonu v Ženevě.

10. Warren Buffett: Bitcoin není měna. Nepřekvapilo by mě, kdyby do deseti let zmizel

Miliardář Warren Buffett je vzorem pro řadu investorů na celém světě. Co si myslí o současné situaci na trzích, kam investuje a jak vidí světovou ekonomiku? To nejlepší z rozhovoru pro televizi CNBC, který jsme sledovali živě, najdete na Investičním webu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Ellen DeGeneresová trumfla na Twitteru Obamu

Ellen DeGeneresová se pokusila na nedělním předávání Oscarů namačkat na jednu fotku co nejvíce nominovaných. Její záměr se sice úplně nevydařil, ale i tak se fotka stala nejvíce sdíleným obrázkem na Twitteru v historii. Překonala tak rekord, který držela fotografie amerického prezidenta Obamy s manželkou po jeho druhém zvolení do úřadu.

Tihle všichni se měli na fotku vejít...

reklama
reklama