Leden dolů, únor nahoru: Rok 2014 začal pro akcie netypicky. Jaký výhled nabízí historie?

| redakce

Americké akcie jsou na maximu, indexu S&P 500 se během února podařilo napravit veškeré ztráty z druhé poloviny ledna. Leden v záporu a únor v plusu je pro index velice netypický vývoj, od roku 1950 k němu došlo teprve podesáté. Jak se ceny akcií dále vyvíjely v předchozích devíti obdobných případech?

Z předchozích devíti případů trh pětkrát zakončil celý kalendářní rok v plusu, čtyřikrát v mínusu. Největším ziskem bylo +13 %, nejhlubším poklesem -12 %, průměr a medián byly -1 %, respektive stagnace.

Také se lze podívat na výkonnost ve dvou prvních měsících roku jako celku. Tato statistika předpovídá celoroční výkon indexu s úspěšností 73,4 %. Když byl S&P 500 na konci února výše než na konci předchozího roku, akcie za celý rok zdražily v 94 % případů (34krát z 36 takových let). Dva "neúspěšné roky byly 2011 (-0,003 %) a 1994 (-1,54 %). Průměrný zisk ve všech 36 letech byl 19 %.

Sečteno a podtrženo, letošní rok by podle historických vzorců měl být pro americké akcie opět pozitivní. Matematici mohou správně namítnout, že to vše může být shoda okolností, ne žádné pravidlo.

Pozitivem by ovšem určitě mohlo být sektorové rozložení letošního výkonu akcií. Trh je totiž daleko defenzivněji nastaven než na konci loňského roku - nejlépe se zhodnocujícími odvětvími jsou zatím letos síťové služby a zdravotnický sektor (+5,7 %, respektive +6,6 %). Při zlepšování stavu ekonomiky na globální úrovni by přitom mohly v dalších měsících solidní performance předvést i cyklické sektory v čele s financemi a komoditami.

Americké akcie (leden a únor 2014)
Americké akcie (leden a únor 2014)Zdroj: Google

Zdroj: FatAlpha, Washington Post

reklama
reklama