Tři důvody, proč se bát rostoucích cen zlata

| redakce

Cena zlata oproti všem předpokladům z konce loňského roku stoupá. Zdražování zlata bývalo v minulosti spojeno s těžkými časy pro ekonomiku. Co však způsobuje růst ceny žlutého kovu tentokrát? Je se čeho bát?

Zlato mělo v minulosti většinou pravdu - když zdražovalo, dělo se něco špatného. Bylo by hloupé tyto signály ignorovat, ačkoli se kov v posledních měsících nechová stejně jako v minulosti.

Může existovat nevinné vysvětlení: Zlato opustil spekulativní kapitál, což srazilo cenu. Nyní se opět projevuje stabilně rostoucí poptávka ze zemí, jako jsou Čína a Indie. Růst ale může mít i jiný důvod - cena zlata signalizuje, že ekonomiku čekají potíže. Co by to mohlo být?

1. Čína

Nikdo pořádně neví, co se děje v čínské ekonomice, částečně i proto, že se tamním statistikám nedá zcela věřit. Víme jen, že úvěry v Číně prudce vzrostly a silný růst ekonomiky začíná zvolňovat. To není téměř nikdy šťastná kombinace.

Noví čínští boháči svěřují své peníze neregulovaným investičním produktům s vysokým výnosem. Z těch se brzy mohou stát po vzoru amerických rizikových hypoték bezcenné papíry. Pokud by se to stalo a ekonomika by začala prudce brzdit, jistě by se tito investoři houfně začali přesouvat "do zlata". To by mělo na jeho cenu silný vliv.

2. Deflace

Trh zatím ignoruje možnost, že by se eurozóna propadla do deflace. Harmonizovaný index spotřebitelských cen v eurozóně sice v únoru rostl o 0,8 %, jenže v řadě zemí (Řecko, Kypr) ceny klesají. V lednu klesly ceny i v Itálii nebo Francii.

To neříká jen to, že firmy musejí snižovat ceny, takže na tom zřejmě nejsou nejlépe, ale že problém mají i státy. Obzvláště to platí u periferních zemí eurozóny s vysokým dluhem. Jejich dluhy se totiž nesníží, klesnou však jejich příjmy.

Pokud by nastala deflace, bylo by to třetí smutné dějství evropské krize. Potom by mohly nastat jen dva scénáře - buď se eurozóna začne sypat, nebo zasáhne ECB a zaplaví trh penězi. V obou případech to nahrává růstu ceny zlata.

3. Další recese

Počkat, můžete namítnout, vždyť recese ještě pořádně neskončila?! Je pravda, že řada ekonomik se stále pomalu hrabe z poklesu, který přišel před několika lety, ale to neznamená, že se změnil ekonomický cyklus. V normální situaci zpomalí ekonomika vždy po čtyřech, pěti letech. Pokud vezmeme v úvahu, že oživení začalo v roce 2009, nemůže být překvapivé, že letos bude světová ekonomika brzdit.

Náznaky zpomalení už se objevují, ať už jde o horší čísla z amerického trhu práce, či o propady na rozvíjejících se trzích. Zotavení z krize roku 2008 může trvat jednu či dvě dekády. Na cestě k němu budou další propady a k jednomu právě míříme. Přesně to může předpovídat rostoucí cena zlata.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama