Burzovní kalendář 31. 3. - 4. 4. 2014

| redakce

V USA se investoři zaměří na trh práce, kde by údaje o zaměstnanosti a tvorbě pracovních míst mohly ukázat sílu oživení ekonomiky a dopady tuhé zimy. V Evropě bude nejdůležitější zasedání ECB. Je možné, že centrální banka dále uvolní měnovou politiku.

USA

31/3 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga

31/3 Projev šéfky Fedu Janet Yellenové

31/3 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu

1/4 Prodeje aut

1/4 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit, ISM)

1/4 Stavební výdaje

2/4 ADP - počet nových pracovních míst ve firemní sféře

2/4 Podnikové objednávky

3/4 Obchodní bilance

3/4 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

3/4 Indexy nákupních manažerů ve službách (Markit, ISM)

4/4 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

Za uplynulý týden americké akcie mírně zlevnily. V plusu se udržel pouze Dow s nepatrným růstem o 0,12 %, S&P 500 ztratil 0,48 %. V týdnu se propadaly především technologické firmy tažené biotechnologiemi, u nichž se mluví o splasknutí bubliny. Nasdaq proto ztratil 2,83 %.

Investoři jsou na pochybách, co dále. "Index S&P 500 se už déle než měsíc obchoduje v rozpětí 1 880 až 1 840. Indikátory VIX, MACD a put/call ratio dávají odlišné signály. Nejdůležitější je ovšem cenový graf, a proto další vývoj naznačí až prolomení zmíněného rozpětí," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Trhem dále hýbou události na Ukrajině. Dostali jsme se do stádia nervózního očekávání, protože ve věcech nenastal žádný posun. Západ pohrozil Rusku sankcemi, pokud vtrhne na východní Ukrajinu, Rusko shromažďuje u hranic armádu, vyčkává a tvrdí, že vojenský zásah hrozí jen v případě, že by byli ohroženi rusky mluvící občané. O víkendu pak ruský prezident Putin sdělil generálnímu tajemníkovi OSN, že útok na Ukrajinu není v plánu.

Investoři proto svou pozornost přesouvají k ekonomickým datům. V USA jim na začátku dubna budou vládnout čísla z trhu práce. Očekává se, že páteční zpráva o tvorbě pracovních míst ukáže březnový přírůstek míst mimo zemědělství 200 tisíc (podle průzkumu agentury Reuters). Pokud poroste počet míst zdravým tempem, ukáže se, že za pomalým růstem na začátku roku stála skutečně tuhá zima. Již v únoru se situace zlepšila, když ekonomika vytvořila 175 tisíc míst. Ve středu tradičně předběhne údaj o zaměstnanosti společnost ADP s čísly o pracovních místech v soukromém sektoru.

"Můžeme se dočkat velkého pozitivního překvapení. Zima je pryč a věřím, že čísla o nových místech mohou být mnohem lepší než očekávání," říká Doug Cote, hlavní stratég ING U.S. Investment Management.

Z americké ekonomiky přijdou i další důležitá data. Především to budou indexy nákupních manažerů ve výrobním sektoru i ve službách, které mohou taktéž naznačit kondici ekonomiky po odeznění dopadů tuhé zimy. V úterý vyjdou statistiky prodejů aut.

Údaje z ekonomiky také pomohou centrální bance při dalším rozhodování o měnové politice. Pokud se oživení potvrdí, začne se více spekulovat o tom, kdy Fed začne zvedat úrokové sazby.

Podle analytiků bude pokračovat výprodej akcií biotechnologických firem a dalších společností, které v předchozích měsících výrazně posílily. Biotechnologický index v rámci Nasdaqu se za týden propadl o 7 %, za měsíc je 13 % v mínusu.

Přestože výprodeje ještě nezastavily býčí trh, nastává na burzách viditelná změna, a tou je posun k energetickým firmám. "Na trhu je vidět jasný přesun prostředků do akcií energetických firem a síťového odvětví," říká John Kosar z Asbury Research. Síťový sektor posílil v rámci indexu S&P 500 minulý týden o 1,2 %, energetický index posílil dokonce o 2,5 %.

Stále více amerických firem také zveřejňuje výhledy zisků za 1Q2014. A zatím podle dat Thomson Reuters negativní výhledy vítězí nad těmi pozitivními v poměru 6,9 ku 1. Růst zisků v prvním kvartálu se tak očekává jen o 2,1 %, ještě v lednu se přitom čekal 7,6% růst.

Investoři čekají, co bude. Býčí sentiment prudce klesá, ale pesimistů nepřibývá Investoři čekají, co bude. Býčí sentiment prudce klesá, ale pesimistů nepřibývá Velká část dosavadních býků nově zaujímá neutrální postoj k dalšímu dění na akciovém trhu, medvědů ... Všichni medvědi vycházejí z jednoho (chybného) předpokladu Všichni medvědi vycházejí z jednoho (chybného) předpokladu Řada ukazatelů vydává signál, že akcie jsou předražené. To je potřeba brát vážně, ale také ... 5 lekcí z býčího trhu 5 lekcí z býčího trhu Vzpomínáte si, jak jste se cítili 9. března 2009? Zdá se, že většina investorů zapomněla, ... Umění investování: Nedělat nic Umění investování: Nedělat nic Pokud chcete na trzích uspět, nenechte se rozhodit a vykašlete se na všechny "žhavé tipy". ...
reklama
reklama