Co musíte ráno vědět (31. března)

| redakce

Jak zakončily týden světové burzy, co čeká německá vláda a kdo bude také kandidovat na post ukrajinského prezidenta? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v týdnu zlevnily

V plusu se udržel pouze Dow s nepatrným růstem o 0,12 %, S&P 500 ztratil 0,48 %. V týdnu se propadaly především technologické firmy tažené biotechnologiemi. Nasdaq proto ztratil 2,83 %. Propad těchto firem by měl v příštím týdnu podle analytiků pokračovat. V pátek však Dow vzrostl o 0,36 % na 16 323,06 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,46 % na 1 857,60 bodu, posílil i technologický Nasdaq, a to o 0,11 % na 4 155,76 bodu. Investoři využili počátečního růstu a začali uzavírat pozice před koncem měsíce. "Poslední dva dny před koncem čtvrtletí se investoři snaží vybrat nějaké zisky. Je to podobný jev, jaký jsme viděli ve středu a ve čtvrtek. I v pondělí tak lze očekávat vysokou volatilitu. Lidé se snaží uhodnout, kterým sektorům se bude v dalším kvartále dařit," říká JJ Kinahan, hlavní stratég společnosti TD Ameritrade.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Čekání pokračuje, medvědi ještě pořádně nezaútočili

Investoři čekají, co bude. Býčí sentiment prudce klesá, ale pesimistů nepřibývá

2. Evropským akciím v pátek prospěly údaje o spotřebitelské náladě

Evropské burzy v pátek posilovaly díky zlepšující se spotřebitelské důvěře a rozšířily celotýdenní zisky. V pátek britský FTSE 100 zpevnil o 0,41 %, francouzský CAC 40 o 0,74 % a německý DAX o 1,44 %. Index ekonomické důvěry v březnu vzrostl na 102,4 bodu (únor: 101,2 bodu). Index spotřebitelské důvěry v březnu vzrostl na -9,3 bodu z -12,7 bodu v únoru. Za celý týden FTSE 100 vzrostl o 0,89 %, CAC 40 o 1,75 % a DAX o 2,61 %.

Měnový trh a další měsíce: Co čekat od dolaru, eura a české koruny?

3. Pražská burza zažila úspěšný týden

Index PX zažil úspěšný týden především díky akciím ČEZ. Posílil o 1,42 % a týden zakončil na 1 005,66 bodu. V týdnu si nejlépe vedly akcie ČEZ (+7,65 %). Cenné papíry energetické firmy silně rostly i přes další pokles cen elektřiny. Ministr financí Andrej Babiš totiž v pondělních Hospodářských novinách prohlásil, že by firma měla z loňského zisku vyplatit 100% dividendu. Premiér Bohuslav Sobotka sice vzápětí uvedl, že o tom bude vláda ještě diskutovat, připustil ale, že jednorázové zvýšení dividendy by ani neohrozilo dostavbu temelínské elektrárny.

Pátečním i celotýdenním propadákem byly akcie firmy Orco. Jen v pátek ztratily 16 %. Firma ve čtvrtek večer reportovala svá čísla za minulý rok. K tomu ohlásila restrukturalizaci a prodej aktiv.

Vyplatí Unipetrol dividendu? J&T ve firmě posiluje a bude tlačit na rozdělení 7,7 miliardy Kč akcionářům

Druhý kvartál očima expertů: Trhy budou nadále kolísat. Potěšit by mohly ČEZ a Erste

4. Očekávané události

V noci na pondělí oznámí důležitá data Japonsko. Půjde o únorovou průmyslovou výrobu (očekávání: +10,1 %, předchozí: +10,3 % meziročně) a únorovou započatou výstavbu (očekávání: +6,1 %, předchozí: +12,3 %). Francie oznámí zpřesněný odhad růstu HDP za 4Q (očekávání: +0,8 % meziročně). V eurozóně bude zveřejněn odhad březnového indexu spotřebitelských cen (očekávání: +0,8 %, předchozí: +1 %). V USA budou investoři sledovat index nákupních manažerů v oblasti Chicaga (očekávání 58,5, předchozí: 59,8) a index průmyslové aktivity dallaského Fedu. V Chicagu bude mít projev šéfka Fedu Janet Yellenová. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německá vláda čeká v brzké době nárůst úroků v eurozóně

Německá vláda očekává, že Evropská centrální banka již v brzké době přikročí ke zvýšení úrokových sazeb v eurozóně, protože dluhová krize ustupuje do pozadí a ekonomika se začíná zotavovat. Vyplývá to podle listu Spiegel z interních zpráv německého ministerstva financí.

6. I v případě sankcí vůči Rusku by HDP ČR rostl

Tuzemská ekonomika by zřejmě rostla i v případě uvalení hospodářských sankcí na Rusko včetně omezení obchodu s ropou a plynem. Vyplývá to z alternativních scénářů vývoje tuzemské ekonomiky, které vypracovali analytici z Raiffeisenbank. V případě uvedeného scénáře by letos ekonomika podle odhadů rostla o 1,5 % a v roce 2015 mírně pod 1,5 %. V základním scénáři, který počítá s uklidněním situace, očekávají analytici Raiffeisenbank letos růst tuzemské ekonomiky o 2,3 % a příští rok o 2,4 %.

Putin vyloučil vojenský úder proti Ukrajině, Lavrov později prohlásil Krym za uzavřenou záležitost

7. Novým slovenským prezidentem bude Andrej Kiska

Jednapadesátiletý politik získal 59,38 % hlasů a výrazně porazil současného premiéra Roberta Fica. Prezidentem se stane v polovině června, kdy skončí druhý pětiletý mandát Ivanu Gašparovičovi. Premiér Fico prohru - velmi nezvykle - uznal dlouho před sečtením všech volebních okrsků. A svému rivalovi pogratuloval. "Vezmu si pár dnů na analýzu situace," řekl. Nově zvolený prezident už potvrdil, že jeho první zahraniční cesta povede do Česka.

8. Kuba chce pomocí nového zákona přilákat zahraniční investice

Kubánský parlament v sobotu schválil zákon o zahraničních investicích, který má do země přilákat potřebný kapitál. Zákon nabízí rozsáhlé daňové úlevy a slibuje bezpečnost investic, napsala agentura Reuters.

9. Moody's uvažuje o zhoršení hodnocení dluhopisů ruské vlády

Ratingová agentura Moody's Investors Services uvažuje o zhoršení hodnocení dluhopisů ruské vlády. Důvodem jsou negativní dopady ukrajinské krize na ruskou ekonomiku. Moody's nyní hodnotí ruské dluhopisy stupněm Baa1. Ukrajinská krize by podle Moody's mohla výrazně poškodit důvěru investorů v ruskou ekonomiku a zhoršit vyhlídky hospodářského růstu v Rusku pro středně dlouhé období. Konkurenční ratingové agentury Standard & Poor's a Fitch již dříve zhoršily výhled hodnocení dlouhodobých závazků Ruska ze stabilního na negativní.

10. Berlín a Peking se dohodly na usnadnění transakcí v čínské měně

Centrální banky Německa a Číny v pátek podepsaly rámcovou dohodu o usnadnění transakcí v čínské měně. Německá finanční metropole Frankfurt se díky tomu stane prvním evropským centrem pro platby v jüanech, sdělila Bundesbank. Obě banky podepsaly memorandum při příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Německu. V pondělí by měla Čína podepsat obdobnou dohodu s Velkou Británií.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus: Prezidentem Ukrajiny chce být i Darth Vader

Temný pán ze Sithu a otec hlavního hrdiny kultovních Hvězdných válek Darth Vader kandiduje na prezidenta Ukrajiny. Navrhla ho Ukrajinská internetová strana (obdoba pirátských stran v západní Evropě). Lord Vader, ať už se za jeho maskou skrývá kdokoli, slíbil, že "z republiky udělá impérium, obnoví zašlou slávu a získá zpět ztracená území". Jeho projev poněkud připomněl Adolfa Hitlera. Popularita Hvězdných válek roste, jak se do kin blíží Epizoda 7.

reklama
reklama