Takhle vypadá sklad Amazonu. Jeden by měl stát v Brně, další se staví v Polsku

| redakce

Argumentem pro výstavbu gigantického logistického centra je především počet pracovních míst, která v souvislosti s investicí i provozem skladu vzniknou. Příliš se nemluví o rizicích, která na straně zaměstnanosti vyvstanou v souvislosti s tlakem nadnárodní konkurence na menší podnikatele v regionu. Ponechme to však nyní stranou, zda se v Brně stavět bude, nebo ne (více v uvedené zprávě od ČTK). Pohled pod střechu centra Amazonu pobaví sám o sobě.

Americká firma Amazon stále počítá se stavbou logistického skladu v Brně v průmyslové zóně Černovická terasa. Uvedla to v týdnu developerská společnost CTP Invest, která stavbu pro Amazon chystá. Usiluje o to, aby 15. dubna schválilo zastupitelstvo Brna aktualizaci územního plánu, která se v předchozím týdnu stala důvodem, proč zastupitelé za ODS pro Amazon ruce nezvedli. Mimo hru by tak mohla být nabídka Jihomoravského kraje na pozemky u letiště. Hejtman Michal Hašek (ČSSD) to nyní nechce komentovat. Lokalitu u letiště ve středu podpořila brněnská koaliční ODS. Podle ní ji nezavrhuje ani Amazon.

"Amazon od konce posledního zastupitelstva potvrdil, že si Černovickou terasu vybral velmi pečlivě a připravuje zde projekt společně s námi od poloviny roku 2013. Nechce proto nyní měnit lokalitu pro umístění skladu," uvedl ředitel CTP Remon Vos, který potvrdil, že bude pokračovat jednání developera, Amazonu a Brna. Distribuční hala by měla nabídnout nejméně 1 500 pracovních míst.

K dalšímu jednání vede společnost skutečnost, že kromě zelených žádná ze stran nehlasovala proti a že je prý možné se vypořádat i s připomínkami ODS, které se naposledy týkaly právě aktualizace územního plánu. Ten nyní nedovoluje stavět v dotčené lokalitě logistické sklady.

CTP a Amazon přestaly tlačit na co nejrychlejší schválení smlouvy, díky níž CTP získá pozemky pro stavbu. "Ve středu ráno jsme jednali osobně nebo po telefonu společně se zástupci vedení města i Amazonu a potvrdili jsme si, že pokračujeme v projektu, i když je pravděpodobné, že změna územního plánu se stihne udělat až na květnovém zastupitelstvu," informoval regionální ředitel CTP Tomáš Budař. Amazon už proto nyní počítá s tím, že sklad otevře až v příštím roce. "Pokračujeme ve změně územního plánu podle harmonogramu a jsem rád, že se vracíme k jednacímu stolu," uvedl po jednání rady města primátor Roman Onderka (ČSSD).

Pozemky u letiště si Amazon podle CTP nezvolil ani do užšího výběru. "Na trhu jsou již mnoho let a zatím se tam žádnému developerovi nepodařilo nic postavit. Myslím si, že existuje dlouhodobá nájemní smlouva se společností Brno Airport Logistic Park (BALP), která před lety vyhrála tendr, neznám však detaily. Amazon zjevně preferuje pozemky na Černovické terase, jinak by se zástupci dohodli s krajem nebo společností BALP. Pokud by se CTP, Amazon a Brno nedohodli, udělá Amazon nové výběrové řízení a znovu bude zvažovat všechny lokality," uvedl Vos.

Podle ODS ale developer poskytuje nepřesné informace. "Uvádí-li, že Amazon nemá o lokalitu u brněnského letiště zájem, nekoresponduje to s vyjádřením Raimunda Paetzmanna z Amazonu, který při jednání potvrdil, že Amazon tuto lokalitu jako jednu z pěti možných zvažuje," uvedl v tiskové zprávě předseda klubu zastupitelů ODS Libor Šťástka. ODS pokládá lokalitu u letiště za vhodnější. Neznamenala by takovou dopravní zátěž pro čtvrti na jihu Brna a stavba je v souladu s územním plánem.

Plochu u letiště provázelo několik nejasností. Kraj ji nabízel jako místo, které má platné územní rozhodnutí z roku 2007 i následné stavební povolení na logistickou halu. Hašek však odmítal upřesnit, pro jaký projekt toto povolení existuje a zda by mohl Amazonu vyhovovat.

Zdroj: sippingtea, ČTK

reklama
reklama