Může zlato zopakovat heroický výkon z prvního kvartálu? Karty jsou rozdány jinak

| redakce

Cena zlata v prvním čtvrtletí atakovala hranici 1 400 USD za trojskou unci, v druhé polovině března ale cenný kov začal opět zlevňovat. I tak zlato patřilo k tomu lepšímu na světových trzích. Jde o náznak obratu klesajícího trendu, nebo jen o dočasné vzedmutí před dalším propadem?

Od začátku roku zlato zdražilo zhruba o 8 %. Po propadech z konce minulého roku tak došlo k určitému návratu důvěry, nebo možná lépe řečeno víry ve zlato. Ale včera je včera a dnes je dnes. Co tedy od drahého kovu a tradiční ochrany proti inflaci - která ne a ne přijít - čekat ve druhém kvartálu?

4 faktory určující cenu zlata

Když to zjednodušíme, cena zlata se odvíjí od následujících věcí:

  • krátkodobě je inverzně korelována s americkým dolarem a úrokovými sazbami (posílení dolaru znamená tlak na cenu zlata);
  • dlouhodobě mají na ni největší vliv míra inflace a poptávka po fyzickém kovu.
Futures na zlato, americké 10leté výnosy a dolarový index
Futures na zlato, americké 10leté výnosy a dolarový index

V lednu tak zlatu pomáhal pokles úroků (10letý výnos amerických vládních dluhopisů klesl z 3 % na asi 2,6 %), v únoru v podpoře zlata pokračoval slábnoucí dolar. Geopolitická rizika a politika Fedu ale začaly postupně dolaru více nahrávat, a tak není překvapením, že začala korigovat i cena zlata.

Dlouhodobější faktory (inflace a poptávka po zlatě) ještě nejsou za čtvrtletí kompletní, ale inflace se nezdá být na cestě vzhůru (v únoru v USA +1,13 %). Poptávku po fyzickém zlatě zveřejní Světová rada pro zlato až někdy v polovině května, poslední čtyři kvartály ale klesala. Na konci loňského roku byla spotřeba kovu nejnižší od roku 2009.

Cena zlata, inflace a poptávka po zlatě
Cena zlata, inflace a poptávka po zlatě

Samozřejmě je možné, že fyzická poptávka po zlatě v prvním kvartálu výrazně narostla. Rizik na trhu bylo poměrně dost, především šlo o krymskou krizi, Rusko mohlo své devizové rezervy kormidlovat směrem ke zlatu, nepochybně dále nakupovala Čína. Dlouhodobý trend poklesu poptávky se ale pravděpodobně za jeden kvartál neotočil, tyto procesy bývají dlouhodobější.

Podpora pro cenu zlata, která z uvedených faktorů pramenila v prvním čtvrtletí, se tedy zdá být z velké části vyčerpána. Současné prostředí nahrává stabilitě výnosů 10letých amerických bondů někde nad 2,6 %, dolarový index se drží nad 79,75. Cena zlata by tedy měla v příštích týdnech spíše pokračovat v poklesu.

Shora je případný růst ceny z pohledu technické analýzy omezen zhruba linií 1 350 USD za trojskou unci. Tato hladina odporu funguje spolehlivě od loňského srpna. Směrem dolů je cesta naopak otevřena prakticky bez překážek až k 1 180 USD za unci. Případný pokles pod tento support by pak mohl otevřít stavidla dalších prodejních příkazů.

Zdroj: InvestorPlace.com

reklama
reklama