Prodej americké ropy: Jak může poškodit Rusko?

| Vít Jedlička

Vláda USA v polovině března ohlásila, že nabídne na trzích 5 milionů barelů ropy ze svých nouzových rezerv. Podle Reuters se jedná o politické gesto vůči Rusku, že USA mají páky, kterými mohou srazit cenu pro Rusko klíčové komodity. Podívejme se na čísla.

Americká vláda má v zásobách 696 milionů barelů ropy, kterými pokryje současnou úroveň amerického dovozu ropy 204 dnů. To je více než dvakrát více, než vyžadují mezinárodní smlouvy o energetické bezpečnosti. USA vytvořily strategické zásoby v roce 1975 v době, kdy arabské země uvalily embargo na vývoz ropy do USA.

Historicky třetí a současně poslední větší prodej zásob proběhl v roce 2011, v době válečného konfliktu v Libyi, kdy USA prodaly 30 milionů barelů, aby kompenzovaly výpadky dodávek z této země. K USA se přidaly ostatní země jako Německo, Japonsko, Itálie, Jižní Korea a Španělsko a uvolnily dalších 30 milionů barelů ropy. Členové Mezinárodní energetické agentury tak srazili cenu ropy Brent o 7,4 %. Kromě propadu ceny ropy také způsobili zvýšenou poptávku po amerických dluhopisech. Požadovaná výnosnost čtyřtýdenních amerických dluhopisů se dostala do záporu.

Reakce ceny ropy Brent (v USD za barel) na prodej 60 milionů barelů ropy členy IEA 22. června 2011
Reakce ceny ropy Brent (v USD za barel) na prodej 60 milionů barelů ropy členy IEA 22. června 2011

Tlak na Rusko

George Soros navrhl, aby USA použily nadbytečné rezervy k vytvoření ekonomického tlaku na Rusko. To pro udržení vyrovnaného státního rozpočtu potřebuje, aby cena světové ropy byla nad 100 USD za barel. Philip Verleger, dříve konzultant v Carterově a Fordově administrativě a expert na energetiku, odhaduje, že by prodej 500 tisíc barelů denně v následujících dvou letech vyvolal snížení ceny ropy Brent až o 12 USD za barel. To by znamenalo zlevnění pohonných hmot u českých čerpacích stanic přibližně o 2 Kč na litr. Prodej by prý znamenal ztrátu pro Rusko, největšího producenta ropy na světě, okolo 40 miliard USD ročně, což odpovídá 2 % ruského HDP.

Další možnost, jak stlačit světové ceny plynu a ropy, je uvolnění exportu těchto klíčových komodit z USA. V současnosti USA smějí vyvážet jen do Kanady. Uvolnění prodeje plynu by však mělo efekt až v horizontu dvou let, protože nyní neexistuje infrastruktura pro export zkapalněného plynu z USA. EU se v rámci obchodních rozhovorů s USA snaží dosáhnout dohody, která by umožňovala dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG).

reklama
reklama