Co musíte ráno vědět (5. března)

| redakce

Jak se v úterý dařilo burzám v Evropě i Americe, kdo se stane novým finančním ředitelem společnosti Apple a jak to vypadá, když se televizní reportér postaví "tváří v tvář" sněhovému pluhu. To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý po zmírnění ruské agrese vystřelily nahoru

Americké akcie v úterý prudce oživily z pondělního poklesu a index S&P 500 znovu posunul své zavírací i historické intradenní maximum. Trhy podpořila zpráva, že ruský prezident Vladimir Putin nařídil vojákům, kteří se na západě Ruska účastnili vojenských manévrů, návrat do kasáren. Putin také ve snaze otupit ostří západní kritiky popřel, že by ruská vojska obsadila Krym. Vyhradil si ale právo použít všech prostředků k ochraně ruskojazyčného obyvatelstva.

Na makrodata bylo úterý ve Spojených státech chudé, jediný významný makroekonomický ukazatel, který na trh dorazil, byl index aktivity pro oblast New Yorku, který podle agentury ISM v únoru klesl na 57 bodů (odhad: 63,2 bodu, leden: 64,4 bodu). Dow posílil o 1,41 % na 16 395,88 bodu. Širší S&P 500 uzavřel se ziskem 1,53 % na novém zavíracím maximu 1 873,91 bodu a své historické maximum posunul dokonce na 1 876,23 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 1,75 % na 4 351,97 bodu. Posílily všechny hlavní sektory, nejvíce se dařilo odvětví zdravotní péče, finančním titulům a průmyslovému odvětví.

Bill Gross (PIMCO): Držet hotovost nemá smysl. Akcie a dluhopisy letos nabídnou solidní zisky

Nejdelší a nejsilnější býčí trhy historie: Kam zařadit současný růst cen akcií?

2. Evropské akcie po oslabení ukrajinského napětí v úterý silně posílily

Investory uklidnilo prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, že použití vojenské síly v současné době není na pořadu dne a přicházelo by v úvahu pouze poté, co by se situace na Krymu zásadním způsobem změnila k horšímu. Britský FTSE 100 vzrostl o 1,72 %, německý DAX přidal 2,46 % a francouzský CAC 40 posílil o 2,45 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 nakonec přidal 2,70 % na 3 136,33 bodu. Z indexu EuroStoxx 600 posílily všechny sektory. Nejvíce se dařilo automobilkám, sektoru stavebnictví a průmyslovému odvětví.

Rusové přestanou používat dolar a zavedou vlastní platební systém, pokud na ně Spojené státy uvalí sankce

Putin: Ukrajina zažila puč, svržení vlády bylo protiústavní. Krym připojit k Rusku nechceme

3. Pražská burza v úterý přidala procento a index PX se vrátil nad tisíc bodů

Pražská burza v úterý posílila, index PX vzrostl o 1,03 % na 1 001,7 bodu. Nejvíce se dařilo akciím uhelné společnosti NWR, které zdražily o 9,45 % na 13,90 Kč. Vzrostla také cena akcií petrochemického podniku Unipetrol (+2,40 %), rakouské Erste Group Bank (+2,26 %), energetické firmy ČEZ (+1,27 %) nebo Komerční banky (+1,42 %). V červených číslech naopak uzavřely cenné papíry pojišťovny VIG (-0,44 %), tabákové společnosti Philip Morris ČR (-0,37 %) a Telefóniky C.R. (-0,17 %).

Pegas Nonwovens za sebou má nejdůležitější rok v historii, společnost si vytvořila prostor k dalšímu růstu

Británie chce zvýšit export do ČR, zatím má zápornou bilanci

4. Očekávané události

Agentura ADP ve středu zveřejní počet nových pracovních míst v soukromé sféře v USA, společnost Markit doplní index nákupních manažerů v sektoru služeb a institut ISM vydá index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor. Zveřejněna bude také Béžová kniha Fedu, se svými projevy vystoupí dva členové americké centrální banky Richard Fisher a John Williams a kanadská centrální banka bude rozhodovat o výši úrokových sazeb. V Evropě budou investoři věnovat pozornost zpřesněným údajům o vývoji HDP eurozóny v posledním čtvrtletí minulého roku a lednovému vývoji maloobchodních tržeb v zemích platících eurem. Pro jednotlivé země i celou eurozónu dále agentura Markit představí indexy nákupních manažerů v sektoru služeb. Údaje o vývoji HDP ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku investorům v noci z úterý na středu představí i Austrálie a index nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti HSBC přidá Čína.

Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři. Finanční výsledky za minulé čtvrtletí ve středu zveřejní například společnosti Standard Chartered, Carrefour a Adidas. Kdo dále bude do konce týdne reportovat výsledky svého hospodaření, najdete ZDE.

5. Obama předložil rozpočet na fiskální rok 2015. Žádá o 3,9 bilionu USD

Americký prezident Barack Obama v úterý představil návrh rozpočtu na fiskální rok 2015. Kongres v něm žádá o 3,9 bilionu USD. Obama kromě jiného plánuje zvýšení výdajů na podporu zaměstnanosti a vzdělávání s cílem podpořit pokračující růst amerického hospodářství.

6. Finanční ředitel společnosti Apple Peter Oppenheimer odejde do důchodu, nahradí ho Luca Maestri

Dlouholetý finanční ředitel společnosti Apple Peter Oppenheimer v září odejde z firmy. Ve funkci ho nahradí Luca Maestri, který je podle sdělení firmy v současné době druhou nejvýše postavenou osobou ve finančním oddělení Applu.

Socha Jobse: Jako pocta někomu s takovým citem pro design celkem průšvih

7. Bernanke: Fed mohl v období krize jednat odvážněji

Bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke v úterý řekl, že Fed mohl během finanční krize z roku 2008 zakročit ještě rázněji, aby některé negativní dopady, které spustil pád banky Lehman Brothers, ještě více zmírnil. Za jeden z hlavních důvodů vzniku poslední finanční krize posléze kromě jiného označil "přehnanou sebedůvěru" Spojených států amerických. Bernanke svůj projev přednesl na finanční konferenci pořádané finančním ústavem National Bank of Abu Dhabi v hlavním městě Spojených arabských emirátů.

Tam, kde se Yellenová lišila od Greenspana a Bernankeho, měla pravdu

8. Chevron v USA vyhrál soudní spor o obří pokutu v Ekvádoru

Rozhodnutí ekvádorské justice odsoudit americkou společnost Chevron k vysoké pokutě za znečištění ropou bylo zkorumpované a ovlivněné podvodem právníka ekologických aktivistů a údajně poškozených venkovanů. Ve svém úterním rozhodnutí k tomu dospěl newyorský soudce Lewis Kaplan. Vyhověl tím žalobě Chevronu a zakázal aktivistům, aby pokutu z Ekvádoru vymáhali na území Spojených států.

9. Ruské akcie i rubl po pondělním propadu zamířily vzhůru

Ruské akcie i rubl v úterý posílily, a smazaly tak část výrazného pondělního propadu, za kterým stály obavy ohledně prohlubující se krize na Ukrajině. Rubl dokonce v pondělí sestoupil na nová rekordní minima. K růstu v úterý přispělo prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, který řekl, že by použití vojenské síly na Ukrajině bylo až krajním řešením. Akciový index moskevské burzy MICEX vzrostl o 5,2 % na 1 356 bodů a index burzy RTS, kde se ceny akcií stanovují v dolarech, přidal 6,1 % na 1 184 bodů. Oba indikátory v pondělí klesly o více než deset procent. Rubl vůči dolaru v úterý zpevnil o 1,2 % na 36,12 USD/RUB, zatímco v pondělí o dvě procenta klesl. Vůči euru kurz rublu vzrostl o 1,1 % na 49,63 EUR/RUB.

Tři události posledních dní, které podle Morgan Stanley zasáhnou mladé trhy

Postsovětské jaro? Je to možné, říká expert

10. Bitcoinová burza MtGox přiznala ztrátu 850 tisíc bitcoinů

Burza MtGox, kterou v současné době vyšetřují americké i japonské úřady, vydala v pondělí prohlášení, v němž přiznala, že se ztratilo kolem 850 tisíc bitcoinů. Podrobnosti o tom, jak bitcoiny zmizely, zatím nejsou známé, ale faktem je, že rozdíl mezi hotovostí, kterou má MtGox na účtu v bance, a tím, co si u ní uživatelé uložili, činí zhruba 27,6 milionu dolarů. Japonská vláda v návaznosti na problémy MtGox uvažuje o zdanění a regulaci bitcoinu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Japonská vláda zatím nemá jasno o pádu bitcoinové burzy MtGox

Měnový mág ze Citi: Tato tři rizika dělají z bitcoinu výprodejové zboží

Warren Buffett: Bitcoin není měna. Nepřekvapilo by mě, kdyby do deseti let zmizel

Bonus

Americký reportér zažil "křest" sněhem

Reportér americké lokální televize Fox 29 natáčel reportáž o těžké práci silničářů, kteří ve Spojených státech amerických kvůli sněhové kalamitě nestíhají prohrnovat ani hlavní silniční tahy. To však ještě netušil, že se za malý okamžik s jednou směnou sněhových pluhů setká takřka tváří v tvář.

reklama
reklama