Věříte v kurz 27 až 28 korun za euro? Tohle je příležitost pro vás

| Miroslav Plojhar

ČNB opakuje, že bude letos držet EUR/CZK nad 27. Úvahy o dalším oslabení koruny se však vytratily. Kupujete-li eura a vidíte kurz koruny do konce roku mezi 27 a 28 EUR/CZK, zvažte bonus KIKO-forward. Bonus KIKO-forward vám zajistí budoucí nákup eur za kurz mírně pod 27 EUR/CZK, zůstane-li koruna k euru v rozmezí 27 až 28.

Centrální bankéři opakují, že budou držet kurz koruny k euru nad 27 aspoň do začátku příštího roku. Poslední optimistická makroekonomická data, například HDP za 4Q2013, s tímto názorem příliš nezahýbala. ČNB letos těžko změní názor na intervence, vezmeme-li v úvahu všechnu kritiku, kterou od listopadu sklidila. Brzké opuštění intervenční politiky by bylo vodou na mlýn kritikům.

Zprávy o konci dlouhé recese však odvály úvahy o posunu intervenčního kurzu z 27 na 28 či výše. Korunový trh se tak postupně stabilizuje po velké intervenci (200 miliard Kč). Sázet na výrazně slabší korunu bez intervenční podpory ČNB nedává smysl, spekulativní sázky tak na koruně chybějí. Proto koruna méně než ostatní měny rozvíjejících se zemí reaguje na globální vývoj - od výhledu úrokových sazeb přes politiku Fedu až po geopolitické riziko v souvislosti s Ukrajinou.

Nakupujete-li eura a věříte-li, že ČNB v dalších měsících nezmění kurzovou politiku, takže koruna bude oscilovat v rozmezí 27 až 28 EUR/CZK, může pro vás být zajímavé zajištění bonus KIKO-forwardem. Tímto zajištěním budete kupovat eura za bonusový kurz těsně pod 27 EUR/CZK, tedy za nižší kurz než prostý forward, bude-li po zbytek roku tržní kurz koruny v rozmezí 27 až 28 korun za euro.

Vývoj EUR/CZK a zajištění Bonus KIKO-forwardem pro importéry
Vývoj EUR/CZK a zajištění Bonus KIKO-forwardem pro importéry

Výhoda nákupu eur za bonusový kurz je kompenzována:

  1. Zajištění vypne, oslabí-li koruna nad 28 EUR/CZK.
  2. Přestane-li ČNB intervenovat a koruna půjde pod 27 Kč za euro, budete kupovat korunu za 28.

Z tohoto důvodu dává smysl stavět zajištění bonus KIKO se splatností do konce letošního roku, ne delší. To znamená do doby, kdy ČNB velmi pravděpodobně bude sedmadvacítku hájit.

Určení bonusového kurzu a rozpětí budoucího tržního kurzu, kdy bude bonusový kurz platit, závisí na délce zajišťovaného období a aktuálním spotovém kurzu. V příkladu je zajištění nákupů na spotovém kurzu 27,35 EUR/CZK, vždy stejné částky měsíčně od konce března do konce prosince.

Zajištění Bonus KIKO-forwardem pro importéry
Zajištění Bonus KIKO-forwardem pro importéry
reklama
reklama