Jak dopadla americká výsledková sezóna, co čekat v dalších kvartálech a co by mohlo ohrozit růst cen akcií?

| Martin Krajhanzl

Americké akciové indexy toho za první dva měsíce roku stihly poměrně dost. Nejdříve potvrdily maxima (v případě indexu S&P 500 dokonce historické) z konce loňského roku, poté prošly technickou korekcí okolo 5 %, ale nakonec se dokázaly vzpamatovat a maxima opět posunout výše. Korekci přiživily obavy z dopadu omezování kvantitativního uvolňování na ekonomiku USA, kterou negativně poznamenala tvrdá zima, a na rozvíjející se trhy. Dalším kurzotvorným faktorem byla v průběhu uplynulých týdnů probíhající výsledková sezóna za 4Q2013.

Bilance firemní výsledkové sezóny za 4Q2013

Téměř celá výsledková sezóna amerických firem za 4. čtvrtletí 2013 je minulostí. Firmám se podařilo udržet meziroční růst jak na úrovni tržeb, tak zisku. Tržby se meziročně zvýšily o necelé procento a nenaplnily očekávání nepatrného meziročního snížení. Zisky meziročně vzrostly o 8,9 %, což bylo výrazně více, než s čím počítal trh (+4,2 %). To se odráží i na skutečnosti, že se téměř třem čtvrtinám firem podařilo překonat odhady. Výsledková sezóna byla úspěšná i ve srovnání s předcházejícími čtvrtletími a potvrdila schopnost amerických firem pozitivně překvapit, především na úrovni zisků.

Bilance výsledkové sezóny v USA za 4Q2013

Nejvyšší meziroční nárůst zisků zaznamenal telekomunikační sektor (+27 %) spolu s finančním (+24,2 %) a sektorem základních materiálů (+17,8 %).

Telekomunikačnímu sektoru pomáhal zájem zákazníků o datové tarify, které prošly proměnou spolu s rozšiřováním pokrytí sítěmi 4G, i pokračující přechod k chytrým telefonům, z nichž operátorům plynou v průměru vyšší příjmy na uživatele. Zároveň větší pokrytí území 4G umožnuje snížení objemu kapitálových investic, což spolu s provozními úsporami mělo příznivý dopad na výši zisků. To ale zároveň vyvolalo tvrdší cenovou konkurenci mezi americkými operátory, kterou vede T-Mobile US, a která do konce roku negativně ovlivní jejich marže.

Příznivou bilanci finančního sektoru tentokrát táhly pojišťovny, které ve 4. kvartálu 2012 měly v důsledku bouře Sandy výrazně vyšší pojistná plnění, a tudíž meziročně nižší srovnávací základnu. U sektoru základních materiálů to bylo způsobeno především úspěšnou implementací úsporných opatření.

Při srovnání výsledků oproti očekáváním (graf níže vpravo) na tom jsou nejlépe výše zmíněné - finance a základní materiály (to zlepšuje výhled společností vyrábějících těžební techniku, například Caterpillaru a Joy Global). Vzhledem k tomu, že váha finančního sektoru je jedna z nejvyšších a základních materiálů jedna z nejnižších, lze říci, že meziroční tempo růstu zisků o 8,9 % v rámci indexu S&P 500 bylo primárně tažené finančním sektorem (v jeho rámci pak pojišťovnami díky výhodné srovnávací základně z předchozího roku, což má ale spíše jednorázový charakter). Celkově se až na mírné zaváhání u tržeb sektoru nezbytného spotřebitelského zboží opakovalo předchozí čtvrtletí, kdy všechny sektory na úrovni zisků i tržeb překonaly očekávání.

Výsledková sezóna v USA za 4Q2013

Odhady zisků

Pro forma zisky v rámci indexu S&P 500 ve 4. čtvrtletí 2013 meziročně vzrostly o 8,9 %, což pomohlo ke zvýšení meziročního tempa růstu zisku za celý loňský rok na 5,4 %. S&P 500 v loňském roce přidal bezmála 30 %, z čehož vyplývá, že růst byl tažen především zvyšujícím se oceněním, které se dle P/E založeného na očekávaných ziscích (forward P/E) dostalo na nadprůměrně vysokou úroveň. Podobnou expanzi lze v letošním roce očekávat jen těžko. Z tohoto pohledu bude důležitý vývoj cenových indexů (očekávaná míra inflace těsně nad nulou nahrává historicky nadprůměrné hodnotě P/E).

Forward P/E S&P 500
  • 1
  • 2
reklama
reklama