Najít podhodnocené akcie je nejtěžší za posledních 25 let

| redakce

Akcie sice podle průměrného ukazatele P/E nejsou dražší než v roce 2000, jenže průměr nevypovídá o všem. Podhodnocených akcií s nízkým P/E je totiž málo.

Podle Jacoba Taylora a Lonnieho Rushe z Farnam Street Investments je v současnosti na trhu nejméně akcií s nízkým ukazatelem P/E za posledních 25 let.

Akcie rozdělené podle Shillerova P/E v roce 2000 a 2014
Akcie rozdělené podle Shillerova P/E v roce 2000 a 2014Zdroj: Farnamstreetblog.com

Vrchol trhu byl z hlediska Shillerova P/E, tedy ocenění akcií na základě 10letého průměru zisků, v roce 2000 výše než teď. Jenže tehdy bylo zároveň i větší množství levnějších akcií. Srovnání se sučasností ukazuje graf.

"V letech 2000 a 2001 bylo hodně akcií oceněno vysoko kvůli boomu internetových společností. Firmy ze starých oborů však byly oceněny nízko. Všichni si mysleli, že internet je budoucnost a firmy z jiných sektorů ekonomiky jsou dinosauři. Vznikl tak dvourychlostní trh s rekordní průměrnou cenou (Shillerovo P/E bylo v prosinci 1999 44,2). Byla však zároveň spousta příležitostí u akcií s nižším oceněním," píší Taylor a Rush.

Z grafu plyne, že průměrné Shillerovo P/E je s hodnotou 25 skoro o polovinu nižší, než bylo v roce 2000. Jenže území, kde hodnotoví investoři "loví" levné akcie, je nyní mnohem menší (modrá a červená plocha).

Zdroj: greenbackd.com

reklama
reklama