Trosky z Wall Street: Miliony na účtu něco stojí

| redakce

Pracovat na legendární newyorské Wall Street na pozici analytika či obchodníka je snem snad všech mladých ambiciózních lidí, kteří se pohybují ve světě financí. A není se co divit, měsíční plat sto tisíc dolarů hned tak někde neseženete. Jak ale upozorňuje Kevin Roose, autor knihy Young Money, ani na Wall Street není všechno zlato, co se třpytí.

"Lidé si práci na burze často představují tak, jak ji vidí na filmovém plátně. Myslí si, že analytici a profesionální obchodníci prožívají jednu obrovskou party, jezdí v luxusních autech, těší se přízni krásných žen, v kasinech utrácejí desetitisíce dolarů a ve volných chvílích se baví neřízeným experimentováním s drogami," řekl Roose při příležitosti vydání své nové knihy v rozhovoru pro web CNNMoney. "Ve skutečnosti je ale jejich zaměstnání neskutečná dřina plná odříkání a stresu."

Draze vykoupený úspěch

Wall Street vždy byla, je a bude jednou z nejprestižnějších adres finančního sektoru. Jak ale Roose upozorňuje, nic není zadarmo. Pohádkový plat a reference k nezaplacení jsou na nejslavnější newyorské ulici vykoupeny třeba i 14hodinovými směnami, nelítostnou "šikanou" ze strany nadřízených a nerealistickými požadavky na bezchybný výkon každého jednotlivce i chod celého systému.

Kevin Roose: Young Money

Kniha Young Money: Inside the Hidden World of Wall Street's Post-Crash Recruits čtenářům zprostředkovává každodenní rutinu a pocity osmi začínajících analytiků, kteří mají ke spokojenosti daleko. Jeden z nich například podle Roose prohlásil, že kdyby věděl, že ho každodenního stresu a extrémního vyčerpání zbaví několik vážných zlomenin, nechal by se bez rozmýšlení na ulici srazit autem.

Jiný analytik v knize zase vzpomíná, že když mu lékaři diagnostikovali autoimunitní nemoc a doporučili mu, aby si vzal v práci na nějaký čas volno, nejvíce ze všeho se obával, aby mu jeho přímý nadřízený za nepřítomnost v kanceláři neudělil tučnou pokutu. Podle Roose jsou navíc tyto příklady jen kapkou v moři, protože podobnými příběhy je Wall Street doslova posetá.

Nadšení střídá kruté vystřízlivění

"Absolventi prestižních ekonomických škol ze začátku možnost pracovat v některém ze světových finančních ústavů považují za skvělou příležitost, jak rozjet kariéru uznávaného obchodníka," píše Roose v knize. "V okamžiku, kdy vkročí na Wall Street, ale jejich nadšení ve většině případů rychle vyprchá. Rychle se u nich dostaví nepředstavitelné fyzické i psychické vyčerpání, které nezřídka vyústí dokonce ve stavy úzkosti a nebezpečné deprese."

Roose dále v rozhovoru pro CNNMoney vzpomíná, jak se během práce na knize setkal s protestním hnutím Occupy Wall Street, jež se snažilo upozornit na neustále se rozevírající nůžky mezi nejbohatší vrstvou Američanů a zbytkem populace. "Bylo zajímavé sledovat, jak se na obou stranách pomyslné barikády pohybují mladí lidé prakticky stejného věku a mnohdy i stejného názoru," říká. "Pamatuji si, že jsem se několikrát setkal s mladými analytiky, kteří při pohledu z oken svých kanceláří na Wall Street prohlásili, že by se k protestujícím nejraději přidali."

Zdroj: CNN

reklama
reklama