Takhle špatně se rozhodují investoři

| Andrej Rády

Strategie "kup a drž" je tak otřepaná, že ji i mnozí dlouhodobí investoři podceňují. Tradeři se jí z podstaty své činnosti smějí nahlas. Jen ať se smějí.

Mnozí investoři (doufáme, že takových bude ubývat, jinak by snad ani nemělo smysl podobné články psát) svými rozhodnutími přicházejí o peníze. Stratég Michael Mauboussin z Credit Suisse upozorňuje na tradiční chybu, kterou se nedaří vymýtit. A díky které mohou bohatnout ti, kdo se nedrží hloupého stáda.

"Již mnohokrát bylo popsáno a prokázáno, že vysoké procento investorů prodává, až když trh klesne, a naopak nakupuje, když se trh pohne vzhůru," píše Mauboussin v poznámce na webu Credit Suisse. Dokumentuje to grafem, který sice není z nejčerstvějších, ale účelu slouží dokonale.

Investoři na většině trhů prodeji po poklesech a nákupy na vrcholech přicházejí o zisky
Investoři na většině trhů prodeji po poklesech a nákupy na vrcholech přicházejí o zisky

V průměru investoři ročně (trh od trhu se situace liší) vydělají o 1,5 procentního bodu méně, než o kolik zhodnotí celý trh. Kdyby pouze nakoupili a drželi pozice, nesnažili se tedy takzvaně časovat trh, dopadli by lépe. "Jde o efekt takzvaných hloupých peněz (dumb money)," pokračuje Mauboussin.

Smart vs. dumb money - příklad

Jejich opakem jsou takzvané smart money, tedy peníze investorů z řad velkých makléřských společností, investičních bank, hedgeových fondů a podobně. Křivky toků peněz v portfoliích těchto dvou skupin investorů se zpravidla vyvíjejí těméř zrcadlově, stejně jako jejich v průzkumech často zjišťovaný býčí nebo medvědí sentiment.

Na závěr se tedy nabízí otázka: Na které straně chcete být? Kéž bychom se jednou všichni setkali "na druhé straně" - veselí, bohatí, uvědomělí, prozíraví a úspěšní. Ale to by se musela docela změnit pravidla hry, trh je a bude hra s nulovým součtem. Mnozí tedy jednou na trhu navzdory všem poučkám "zemřeme hloupí".

reklama
reklama