5 tipů pro ty, kdo shánějí perfektní diamant

5 tipů pro ty, kdo shánějí perfektní diamant

| redakce

Uvažujete o investici do diamantů? Nenechte se při jejich nákupu mazanými obchodníky napálit. Experti na trh s diamanty zájemcům o drahé kameny nabízejí pět cenných rad.

1. Certifikát diamantu z gemologické laboratoře

Ujistěte se, že vámi vyhlédnutý diamant prošel nezávislou odbornou expertizou v autorizované certifikační laboratoři. Nejuznávanější je americká GIA (Gemological Institute of America), o něco méně přísné certifikáty vydává HRD. GIA opatří drahokam označením laboratoře a číslem certifikátu vypáleným laserem na rundistě (hrana diamantu nebo drahého kamene mezi horním a dolním výbrusem). Číslice jsou velké asi jako tloušťka lidského vlasu a čitelné pouze pod mikroskopem.

Certifikát diamantu (Diamond Certificate, Diamond Report) uvádí vlastnosti a hodnocení daného diamantu. Vydává se zpravidla pro diamanty větší než čtvrt karátu. Z certifikátu by mělo být jasně patrné, že je hodnocený kámen přírodní diamant. Dále jsou uvedeny údaje o hmotnosti, mechanických rozměrech, barvě, čistotě a brusu, identifikační data a další podpůrné parametry jako například fluorescence. Důležité jsou také informace, zda nebyl diamant uměle upravován (zlepšování barvy nebo zaplňování dutin).

2. Barva a čistota diamantu

Aby váš diamant udržel hodnotu, případně se dále zhodnocoval, je potřeba dokázat rozlišit kvalitní kámen od nekvalitního. Prodejce diamantů Frank Giganti z Los Angeles připomíná, že barevná třída by neměla být nižší než stupeň I (na stupnici od D do Z).

Barevné třídy diamantů
Barevné třídy diamantůZdroj: Diamond.cz

Dalším parametrem je čistota diamantu, což je míra, do jaké je kámen prostý vnitřních vměstků (nedokonalostí) nebo vnějších kazů (šmouh různých druhů). Diamanty bez jakýchkoli vad jsou v přírodě velmi vzácné. Většina diamantů má pro lidské oko nepozorovatelné vady (lze je vidět až při několikanásobném zvětšení). Podle hodnocení GIA je vhodné volit třídu čistoty minimálně SI2.

Třídy čistoty diamantů
Třídy čistoty diamantůZdroj: BoolerDiamonds.cz

V kombinaci s výše uvedenou barevnou třídou to zajistí pro lidské oko "bezvadný" diamant. S nižšími, komerčními stupni diamantů riskujete ztrátu hodnoty drahokamu už ve chvíli, kdy opustí obchod.

  • 1
  • 2
reklama
reklama