Co musíte ráno vědět (11. dubna)

| redakce

Jak se ve čtvrtek (ne)dařilo akciím v Evropě i zámoří, jak to vypadá s dostavbou dvou bloků Temelína a jak si zpestřit běhání na pásu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek nepotvrdily zlepšení nálady ze středy a propadly se o více než dvě procenta. Faber varuje před 30% propadem během následujícícho roku

Americké akcie ve čtvrtek krvácely. Výrazný pokles zaznamenaly biotechnologické a technologické tituly, včetně internetového gigantu Google. Poklesu nezabránily ani příznivé údaje o trhu práce, podle kterých počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden klesl o 32 tisíc na 300 tisíc. Dostal se tak na nejnižší úroveň od května 2007. Index Dow ztratil 1,62 % na 16 169,90 bodu, širší S&P 500 odepsal 2,09 % na 1 833,11 bodu a Nasdaq se propadl o 3,10 % na 4 054,11 bodu. Pro poslední jmenovaný index to byl nejhorší den od roku 2011. Index volatility VIX narostl o 14 % na 15,77 bodu.

"Trh se začíná probouzet ze sna, pokud jde o některé hvězdy uplynulých měsíců, především v technologickém sektoru. Doteď se platily obrovské peníze za mlhavý příslib budoucích zisků. Kdo si pamatuje internetovou bublinu, cítí mrazení v zádech, když sleduje valuace některých technologických titulů," komentoval čtvrteční dění Jerry Webman, hlavní ekonom Oppenheimer Funds. Marc Faber, který nenechává nit suchou na akciové rally a na Fedu, který ji svými levnými penězi již léta přiživuje, varuje před propadem cen amerických akcií o 30 % během následujících 12 měsíců. "Může to být horší než v roce 1987," varuje. Pokolikáté už, chtělo by se namítnout, ale ono to jednou nejspíše vyjde. "Některé skupiny akcií jsou extrémně drahé. Investoři je sledují na základě poměru ceny a tržeb, ale to není dlouhodobě ideální indikátor. A tyto firmy prakticky nevydělávají," pokračuje známý pesimista. Další legendární investor Bill Miller s ním nesouhlasí. "Podmínky pro velký propad trhu nyní v USA prakticky neexistují," upozornil v týdnu. "Letos se akciový trh propadne minimálně o 20 %, možná o 30 %, kdo ví. V každém případě teď opravdu není vhodný čas na nákupy akcií," trvá ale na svém Faber.

Jak se daří trhu s luxusním zbožím a jak na něj vsadit? Kromě akcií a fondů můžete zkusit bonusový certifikát

2. Evropské akcie ve čtvrtek po čínských makrodatech ztrácely

Evropské burzy ve čtvrtek negativně reagovaly na zprávu o čínské obchodní bilanci. Britský FTSE 100 připsal 0,10 %, francouzský CAC 40 ale 0,66 % odepsal a německý DAX odevzdal 0,54 %. Dařilo se sektoru spotřebního zboží a realitním společnostem, ztrácely naopak banky, automobilky a síťová odvětví. Na dluhopisový trh se velice úspěšně vrátilo Řecko.

Nowotny: Riziko deflace v eurozóně by mělo ustupovat spolu s posilující ekonomikou

3. Pražská burza ve čtvrtek zakončila v plusu. Akciím ČEZ zrušení tendru na dostavbu Temelína prospělo

Index PX připsal 0,24 % na 1 005,09 bodu. Ve čtvrtek se na pražské burze nejvíce dařilo akciím společnosti ČEZ, které zpevnily o 2,93 % na 562 Kč. Energetická společnost ČEZ ve čtvrtek zrušila zadávací řízení na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Cenné papíry pojišťovny VIG naopak přes dvě procenta ztratily poté, co firma reportovala výsledky za loňský rok. Ztrácely také akcie těžařské společnosti NWR (-1,64 %), developera Orco (-3,18 %), Unipetrolu (-1,20 %) a mediální CETV (-2,98 %).

EUR/CZK: Nenechte se opět zaskočit Českou národní bankou

4. Očekávané události

V pátek začíná jarní setkání MMF a Světové banky ve Washingtonu. Spojené státy také zveřejní index cen výrobců (odhad březen: +0,1 % meziměsíčně, únor: -0,1 % meziměsíčně) a index spotřebitelské důvěry podle průzkumu Michiganské univerzity (odhad duben: 81 bodů, březen: 80 bodů). Německo odhalí zprávu o inflaci (odhad březen: +1 % meziročně, únor: +1,2 % meziročně) a Česká republika stav běžného účtu. V noci na pátek vydá zprávu o inflaci i Čína (odhad březen: +2,4 %, únor: +2 %), Japonsko zveřejní záznam z březnového zasedání centrální banky a Indie odhalí průmyslovou výrobu. Hospodářské výsledky za první kvartál zveřejní JPMorgan a Wells Fargo. JPMorgan by podle analytiků měla oznámit nižší tržby z obchodování s pevně úročenými produkty (fixed income), které způsobí meziroční pokles čistého zisku na akcii z 1,59 na 1,44 USD. Wells Fargo, která své hlavní příjmy generuje z financování hypoték, by měla oznámit zisk na akcii 0,96 USD, před rokem vydělala 0,92 USD na akcii. Ratingové agentury mají naplánovány aktualizace ratingů jednotlivých zemí: Albánie (S&P), Andorry (S&P), Angoly (Moody's a Fitch), Ázerbájdžánu (Moody's), Běloruska (S&P), Dánska (S&P), Finska (S&P), Německa (DBRS), Itálie (DBRS), Libanonu (S&P), Litvy (S&P), Nigérie (Fitch), Portugalska (Fitch), Srbska (S&P), Španělska (DBRS), Švédska (Moody's) a Turecka (Moody's). Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ zrušil tendr na dostavbu Temelína. Projekt neukončuje, bude se však více věnovat JE Dukovany

Energetická společnost ČEZ ve čtvrtek zrušila zadávací řízení na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Firma to oznámila všem uchazečům. Rozhodnutí ČEZ předcházela i komunikace s vládou premiéra Bohuslava Sobotky, dodala firma. Vláda už dříve odmítla dát státní garance na výkupní cenu elektřiny. Rozhodnutí firma okomentovala na krátkém brífinku, který jsme sledovali živě.

6. Od října se na burze v Praze zkrátí doba vypořádání obchodů ze současného režimu "T+3" na "T+2"

CEE Stock Exchange Group (CEESEG) harmonizuje dobu vypořádání na všech partnerských burzách. Od 6. října 2014 bude doba vypořádání v Budapešti, Lublani, Praze a Vídni zkrácena z původních tří dnů (T+3) na dva obchodní dny (T+2). Zkrácení doby vypořádání se týká všech cenných papírů obchodovaných na společné obchodní platformě XETRA vypořádávaných lokálními centrálními depozitáři v Budapešti (KELER), Lublani (KDD), Praze (CDCP) a Vídni (Österreichische Kontrollbank - OeKB). Informaci již před týdnem uvedla BCPP na svém webu.

7. Zájem o čtvrteční nabídku řeckých dluhopisů byl vysoký

Čtvrteční návrat Řecka na dluhopisové trhy byl velmi úspěšný a poptávka byla nejméně osminásobně vyšší než nabídka. Prohlásil to místopředseda řecké vlády Evangelos Venizelos. Agentura Reuters s odvoláním na investory napsala, že země prodala pětileté dluhopisy v objemu tři miliardy eur s výnosem 4,95 %, řecké ministerstvo financí poté oznámilo, že Řecko prodalo pětileté dluhopisy v objemu tři miliardy eur s výnosem dokonce jen 4,75 %. Řecko vydalo naposledy dluhopisy s delší dobou splatnosti před čtyřmi lety, před dvěma lety vláda restrukturalizovala svůj dluh.

Míra nezaměstnanosti v Řecku v lednu klesla na 26,7 % z prosincových 27,2 %

8. Šéf BlackBerry nevylučuje prodej divize mobilních telefonů

Ztrátová kanadská společnost BlackBerry by uvažovala o prodeji své divize mobilních telefonů, pokud by se nepodařilo obnovit její ziskovost. V rozhovoru pro agenturu Reuters to uvedl generální ředitel podniku John Chen. Společnost BlackBerry, původně Research In Motion, byla průkopníkem chytrých telefonů a její přístroje měli v oblibě zejména manažeři. Nyní však BlackBerry na trhu výrazně zaostává za přístroji s operačním systémem Android a za telefony iPhone od americké společnosti Apple.

9. Pojišťovna VIG navrhuje zvýšení dividendy. Loni hospodařila s hrubým ziskem 355,1 milionu EUR, hrubé předepsané pojistné se vyšplhalo jen na 9,22 miliardy EUR

Čistý zisk 234,8 milionu EUR mírně zaostal za očekáváními na úrovni 244,8 milionu EUR. Hrubý zisk byl nad odhady (355,1 milionu EUR oproti 347,1 milionu EUR). Firma navrhuje zvýšení dividendy na 1,3 EUR. Po očištění od mimořádných vlivů vzrostlo hrubé předepsané pojistné v roce 2013 o 2,8 %. Mezi tyto vlivy patří plánovaná redukce byznysu v Polsku a očekávané snížení objemu pojištění motorových vozidel v Itálii a Rumunsku. Na poklesu se také podepsaly kurzové rozdíly, především slabší koruna v důsledku zásahu ČNB proti koruně.

10. Ekonomické instituty mírně zlepšily výhled růstu ekonomiky Německa pro 2014

Přední německé ekonomické instituty mírně zlepšily výhled růstu německé ekonomiky pro letošní rok. Současně však varovaly, že napjaté vztahy mezi Evropskou unií a Ruskem kvůli ukrajinské krizi ohrožují současný výhled a případné sankce v oblasti toku kapitálu a vývozu ropy by měly dopad na Německo i Rusko, napsala agentura Reuters.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nudí vás běhání na pásu? Tak na něm neběhejte!

reklama
reklama