Evropské kvantitativní uvolňování čekejte nejpozději v červnu

| redakce

Podle ekonomů vyhlásí Mario Draghi během dvou měsíců tažení proti hrozící deflaci. Uvolnění monetární politiky v eurozóně očekávají téměř dvě třetiny respondentů v měsíčním průzkumu agentury Bloomberg. Necelá polovina pak předpovídá, že ECB využije vícero nástrojů od snížení úrokových sazeb po nákupy aktiv a dlouhodobé půjčky.

Inflace v eurozóně je na nejslabší úrovni za více než 4 roky a Draghi prohlásil, že v případě potřeby má pro nekonvenční opatření jednomyslnou podporu od politiků. Z posledních zpráv ale vyplývá, že se autority zatím nedohodly na nástrojích, které by měly být pro uvolnění monetární politiky případně využity.

"Většina členů ECB nechce jít cestou rozsáhlých nákupů aktiv," prozradil Frederik Ducrozet, ekonom z Crédit Agricole Corporate & Investment Bank. "Než sáhnou po těžkém kalibru kvantitativního uvolňování, vyčerpají všechny jednodušší možnosti a vyhodnotí, zda byly dostatečné. Mezitím ale budou diskutovat možnost kvantitativního uvolňování."

Jak vyzrát na příliš nízkou inflaci?

Příliš slabé inflační tlaky mohou ohrozit oživení eurozóny. Spotřebitelské ceny v regionu vzrostly v březnu meziročně o 0,5 % (nejpomalejším tempem od října 2009). ECB přitom cíluje inflaci na 2 %.

Eurozóna - index spotřebitelských cen (březen 2014, FLASH)
Eurozóna - index spotřebitelských cen (březen 2014, FLASH)

Pět ze čtyřiceti oslovených ekonomů (13 %) očekává, že ECB spustí akci na zasedání 8. května. Dvacítka respondentů věří, že s ní vyčká ještě o měsíc déle. 6 ekonomů nepředpokládá, že by rada měla dále uvolňovat měnovou politiku.

Z průzkumu také vyplynulo, že ekonomové pozorují u ECB klesající toleranci k nízké inflaci. Zhruba polovina z nich očekává, že centrální bankéři budou prosazovat další snižování základních úrokových sazeb, dokud se jádrová inflace nestabilizuje, nebo nezačne růst (v předešlém měsíci to bylo 76 %).

Draghi po zasedání 3. dubna, kdy ECB ponechala základní sazbu na historickém minimu 0,25 %, prohlásil, že spotřebitelské ceny byly v březnu ovlivněny jednorázovými vlivy, jako je termín Velikonoc nebo klesající ceny energií a potravin. Jádrová inflace zpomalila na 0,8 % z únorového 1 %. Navíc prý proběhla dostatečná diskuze ohledně uvolnění politiky včetně negativní depozitní sazby a programu nákupů aktiv. Agentura Bloomberg s odkazem na nejmenovaný zdroj uvedla, že si ECB simulovala reakci inflace na případný nákup dluhopisů v objemu 1 bilionu eur.

Tím, že se politici zdrží akce do června, ponechávají trhu čas na to, aby se ceny mezitím zvedly samy, jakmile ekonomické oživení nabere na rychlosti. MMF tento měsíc navýšil své předpovědi pro eurozónu, nově očekává ekonomický růst o 1,2 % v roce 2014 a 1,5 % v roce 2015. Původně předpovídal růst 1,1 %, respektive 1,4 %. ECB by měla trhům poskytnout aktualizované ekonomické projekce na červnovém zasedání. Draghi nedávno zmínil, že by bylo zapotřebí více informací k posouzení toho, zda je potřeba změnit střednědobý výhled inflace.

Výhled ekonomiky

V průzkumu 44 % respondentů odhaduje, že se kondice ekonomiky eurozóny zlepší během následujících čtyř týdnů. 51 % neočekává změnu a jen 4 % ekonomů jsou pesimistická a očekávají zhoršení.

Ohledně nástrojů na podporu ekonomiky jsou ekonomové názorově roztříštění. 16 % z nich předpovídá snížení základní sazby, stejný podíl počítá s nákupy aktiv, jedna pětina očekává, že likvidita z postkrizových nákupů dluhopisů, která je zatím zadržená v bankách, by měla vést k uvolnění 172 miliard EUR hotovosti do reálné ekonomiky. Podobný počet respondentů předpokládá, že ECB nabídne více dlouhodobých úvěrů bankám (blíží se splatnost tříletých půjček LTRO).

"ECB možná sníží úrokové sazby v nadcházejících měsících, pokud inflace eurozóny zpomalí a zhorší se podmínky na peněžních trzích," říká Tomáš Holinka, ekonom z české pobočky Moody's Analytics. "Potom, co hlavní refinanční míra zůstane poblíž nuly, ECB možná využije nekonvenční monetární nástroje, jako jsou kvantitativní uvolňování a dlouhodobé refinanční operace."

Bankéři z ECB nic bližšího nenaznačili. Viceprezident banky Vítor Constâncio 7. dubna řekl, že pracovní skupiny v ECB zvažují řadu scénářů. Člen výkonné rady Jens Weidmann ve stejný den prohlásil, že nákupy aktiv musejí plnit odlišné zákonné podmínky, a jeho kolega Ewald Nowotny řekl, že by raději viděl opatření pro posílení trhu s cennými papíry krytými aktivy. Další podrobnosti od představitelů ECB mohou na trh přicházet v těchto dnech ze zasedání MMF ve Washingtonu.

"Jedním z hlavních důvodů pro rozčarování trhů je podle mě fakt, že ECB nesplnila svůj úkol v otázce důsledků různých politických opatření," říká Dermot O'Leary, hlavní ekonom Goodbody Stockbrokers. "Ještě nevyčerpala konvenční nástroje. To bude podle mě to první, co udělá. Pak se bude řešit, co přijde dalšího."

Kurz eura

60 % ekonomů očekává kroky ECB k oslabení eura. Měnový kurz není politickým cílem ECB, Draghi ale připustil, že měnový trh "pozorně sleduje". Měna zhodnotila oproti dolaru o 6 % v posledních 12 měsících, což stlačilo cenu dovozu a dopadlo na konkurenceschopnost evropských exportérů. Nečinnost v otázce postupu ECB proti zhodnocování eura už kritizovali španělský premiér Mariano Rajoy a jeho francouzský protějšek Manuel Valls.

"Centrální banka by podle konsenzu zakročila proti dalšímu posilování eura u hodnoty 1,40 EUR/USD," říká analytik z HSH Nordbank Sintje Boie. Počítá ale spíše s tím, že centrální banka zůstane jen u slov, než že by přijala nějaká opatření. "1,40 by mohla být hranice, která by ECB znervóznila natolik, že by přistoupila k verbální intervenci," uvažuje Boie. "ECB se ale nezaváže k fixnímu kurzu."

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama